Jarosław Duda: trener pracy i asystent - priorytety na 2015 r.
Trener pracy i asystent osoby niepełnosprawnej - te dwie formy pomocy będą w przyszłym roku priorytetem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - mówi w rozmowie z PAP, w przeddzień Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, ich rządowy pełnomocnik Jarosław Duda. W Polsce osób z niepełnosprawnościami jest ok. 5 mln; ponad 3,2 mln ma prawne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
- 3 grudnia - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - to dobry moment, by powiedzieć o sukcesach i problemach osób z niepełnosprawnością, które w naszym kraju stanowią ok. 10-12 proc. społeczeństwa. Choć udało się wiele zrobić, wciąż jesteśmy w drodze, w procesie zmian, szczególnie po ratyfikowaniu przez Polskę Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Dla rządu, samorządu, środowiska osób niepełnosprawnych jest to istotny drogowskaz - powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Jarosław Duda.
Według niego zmienia się świadomość Polaków, przestają postrzegać niepełnosprawność jako coś wstydliwego, co stygmatyzuje.
- Niepełnosprawność jest jedną z cech określających człowieka i widać to nawet w sensie werbalnym - kiedyś osobę z niepełnosprawnością określano - kaleka, inwalida, teraz już to nie funkcjonuje. W świadomości społecznej zaczyna istnieć przekonanie, że można być pełnoprawnym obywatelem, mając dysfunkcję. Każdy z nas ma albo może mieć jakąś specyficzną cechę - podkreślił minister Duda.
Trener pracy i asystent
Jego zdaniem konieczne jest wprowadzenie wczesnej interwencji i rozwijanie szerokiej oferty edukacyjnej dla niepełnosprawnych dzieci - od edukacji włączającej po szkoły specjalne, a także wprowadzenie w Polsce trenera pracy i asystenta osoby niepełnosprawnej.
- W przyszłym roku naszymi priorytetami będą trener pracy i asystent osoby niepełnosprawnej, to są dwie kluczowe kwestie dotyczące osób z niepełnosprawnościami. I na takiej zindywidualizowanej pomocy będziemy się koncentrować - powiedział Jarosław Duda.
Trener pracy pomagałby osobie z niepełnosprawnością w poszukiwaniu pracy i jej utrzymaniu; otaczałby go kompleksową opieką - począwszy od decyzji o podjęciu zatrudnienia, przez przygotowanie profilu zawodowego, szkolenia w pracy i monitorowania, po pomoc w jej trakcie. W polskim prawie nie ma takiej instytucji.
Asystent oferuje wsparcie w tych momentach, w których osoba z niepełnosprawnością nie może sama sobie poradzić z powodu barier architektonicznych, komunikacyjnych bądź mentalnych, towarzyszy jej w różnego rodzaju aktywnościach, np. w drodze na rehabilitację czy do kina. Program asystentów rozwijają niektóre samorządy, np. Białystok.
Więcej placówek dziennego pobytu
Zdaniem Jarosława Dudy konieczna jest też rozbudowa oferty bezpiecznego dziennego pobytu. Podkreślił, że warsztaty terapii zajęciowej spełniły pokładaną w nich nadzieję jako przygotowanie do aktywności zawodowej, zarówno na chronionym, jak i otwartym rynku pracy, i właśnie one są najlepszym miejscem dla dziennego pobytu osób z niepełnosprawnościami.
Pełnomocnik przyznał, że oferta tego typu jest bogata w dużych miastach, jednak poza nimi brakuje takich miejsc.
- Zarówno ja, jak i moi następcy będziemy musieli wykonać dużo pracy w tym zakresie - dodał.
Minister Duda uważa, że bariery są także w osobach niepełnosprawnych.
- Duża grupa w dalszym ciągu chciałaby być traktowana inaczej, ze specjalnymi przywilejami, co w pewnych graniach jest oczywiste. Ale trzeba dążyć do takiego skonstruowania systemu, gdzie osoba z niepełnosprawnością, przy odpowiednim wsparciu, będzie się uważała za pełnoprawnego obywatela, członka społeczności lokalnej, ogólnokrajowej - wyjaśnił.
Żadna dysfunkcja nie wyklucza z rynku pracy
W jego opinii, wiele osób z niepełnosprawnością nie chce zaryzykować wejścia na rynek pracy, bo boi się, że utraci rentę.
- Nazywamy to pułapką rentową i z tym trzeba coś zrobić. Kiedyś był taki projekt, może należy do tego wrócić, że jeżeli ktoś z przyznanym świadczeniem chce pracować, to mu się to umożliwia. Dla państwa byłoby to też korzystne, bo jako pracownik odprowadzałby składki - powiedział minister Duda.
Jego zdaniem za 5-10 lat osoby z niepełnosprawnościami będą ważnym podmiotem na rynku pracy, bo takie są tendencje demograficzne, będzie brakować osób w wieku produkcyjnym, a przybywać seniorów.
- Dlaczego osoba z mniejszą lub większą dysfunkcją, przy dzisiejszych udogodnieniach i wspomaganiu, nie miałaby pracować? Nie ma już takiej dysfunkcji, która by wykluczała z rynku pracy - zapewnił minister Duda.
Podkreślił, że organizacje pozarządowe mają duże sukcesy w aktywowaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną.
- Bardzo wiele z nich sprawdza się w pewnego rodzaju pracy - usługach hotelarskich, porządkowych, gastronomicznych. Te osoby nie są skazane na to, by tkwić w bezradności - uważa pełnomocnik.
Komentarze
-
duda
02.07.2016, 07:49Duda oglada zycie niepelnosprawnych jak Kopacz z okien pendolono.Pan zyje w swoim swiecie,sluchajac glosu pracodawcy a nie ON!Praca dla ON to rehabilitacja,moze i tak ale.Pan wie jaka prace wykonuja sprzataczki w zpch?!zdrowi niee daja rady.pan to ma w nosie,podobnie jak poprzednie rzady tylko gadanie i kokosowy biznes dla pracodawcy i kasa!Pan myli sie.ON pracujace sa tylko PIENIADZEM dla pracodawcy,a harowac trzeba,nikt nam nie pomaga czy to w porzedku ?pracodawca ma z pfron 3 tys i kontrahent placi 4 tyz mies a ON zarabia 1200 netto?jestesmy niewolnikami za doplata nastepnego rzadu.Dziwie sie bo moj pracodawca mowi mi ...majac ok 7 tys miesiecznie ze mnie ze Doplaca do mojego zatrudnienia jako ON.pracuje sama bez wsparcie !Wysiac pan z pendolino i spojrz realnie na rzeczywistosc ON!odpowiedz na komentarz -
RZAD PO-pls i posłowie nieznali konstucji R.P> DEKRETY UNIJNYCH ZADRWILI ZARODU ?MINISTER ZROWIA WRAZ ZASTEPCAMI TOLERUJA OKRADANIE NAJBIEDNIESZY ?
01.07.2016, 17:34PERFIDIE OKLAMAL MASE NIEPRAWNYCH LUDZI STARSZYCH WTYM DOSTAL POLECENIE WRAZ BYLYM MINISTER PRACY PIASTUJA CIEPLE POSADKI POSLOW NARODOWI PERFIDNIE KŁAMALI I OSZUKWALI CZES SPOLECZESTW KŁAMALI JAK DOSTALI POSADY RZADZIE PO -PSL NADAJA WRAZ BYLA PREMIER CALKOWITA DYMISJA ZŁODZIEJÓW NARODU DALI OCHLAPY TEN FAKT PODZELIŁ PiS WRAZ PREZYDETEM DUDA DOLOŻONO OGROMNE SUMY DODATEK PIELEGNACYJNYi OPEKUNCZY OGROMNA SUME 9,20 zł IEMERYTURY I RETY NAWET INWALIDA 1 GRUPY 2..68-5.40zl WTYM WYMIENONE DODATKI GROSZOWE SPRAWY TAK POLITYCY WRAZ PREZYDETEM A. DUDA DALI OCHLAPY NARODOWI ?odpowiedz na komentarz -
Magdalena
29.06.2015, 21:11Jak to wszytko pięknie brzmi... Słowa,słowa,puste słowa. Jestem niepełnosprawną pielęgniarką,teraz nikim..wrakiem człowieka.Bez szans na życie. Mimo,że moja niepełnosparwnośc związana jest z wypadkiem/potrącenie na przejsciu dla pieszych/ Sprawcą pozostaje niewinny,zatem nie ma odszkodowania. O pracy mogę tylko pomarzyć.Może Pan Duda potrafi żyć za 600 zł ,mając jeszcze niepełnosprawne dziecko. Tylko z zasiłkiem pielęgnacyjnym,bez prawa do renty.odpowiedz na komentarz -
"Nie ma już takiej dysfunkcji, która by wykluczała z rynku pracy"
01.02.2015, 15:09To nie dysfunkcja osoby niepełnosprawnej wyklucza ją z rynku pracy, tylko dysfunkcjonalne myślenie pracodawców!!!odpowiedz na komentarz -
Żadna dysfunkcja nie wyklucza z rynku pracy???
07.01.2015, 09:34Pana informacje są nie precyzyjne, która dysfunkcja nie wyklucza z rynku pracy? Jestem chora na padaczkę, mam stopień lekki. Moje przeciw wskazania do pracy to: praca przy komputerze do 4 godzin, nie mogę pracować przy maszynach w ruchu, pw do pracy na wysokościach i przy substancjach chem. oraz pracy w nocy. Jaki zawód by mi Pan zaproponował w którym mogłabym się sprawdzić? Pracodawcy nie chcą mnie zatrudniać z powodu ograniczeń jakie wypisuje lekarz ( oczywiście zgodnie z naszym prawem ). Można powiedzieć, że mam szczęście bo mam zdrowe ręce i nogi, jestem samodzielna. Ale przepisy które ograniczają mi możliwości zatrudnienia. Jak Pan myśli dlaczego epilepsja w ustawie o rehabilitacji jest schorzeniem zagrożonym większym bezrobociem? Takich osób jak ja jest 1% społeczeństwa. Może warto w końcu dostosować przepisy by osoby z padaczką mogły podjąć pracę.odpowiedz na komentarz -
niepełnosprawny prosi o pracę
22.12.2014, 00:06szanowny panie duda proszę dać propozycję pracy dla mojego 33 letniego syna z dziecięcym porażeniem mózgowym od urodzenia. mój syn nie mówi nie siedzi samodzielnie ma spastyczność 4 kończyn czekam na sensowną propozycję z pana stronyodpowiedz na komentarz -
O jej
08.12.2014, 21:26Pracuje ..dorabiam w Firmie Ochroniarskiej Pefron za mnie płaci właściciel tez płaci jakiś grosz ..idą święta wszyscy na około dostają bony jakieś gratyfikacje 13 tka 14 tka i bóg wie co jeszcze ..natomiast w naszej firmie dotowanej przez państwo nic kompletnie nic i co wy na to .odpowiedz na komentarz -
Adnotacja do wypowiedzi, Pana Dudy.
07.12.2014, 19:02Z wieloma punktami, Pana wypowiedzi raczył bym się nie-zgodzić, z całym szacunkiem Panie Duda ... Jestem osobą niepełnosprawną, mieszkającą w DPS - moje perspektywy -na dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie -są nie realne z poziomu systemu polityki integracji społecznej od szeregu lat.odpowiedz na komentarz -
Duda
06.12.2014, 20:00Panie Duda kończ waść wstydu oszczędź ...Gdybyś miał człowieku trochę wiedzy na temat renty i możliwości dorobienia do niej ...To byś gościu wiedział że każda osoba niepełnosprawna mogąca podjąć pracę ,...pracowałaby i jednocześnie pobierała rentę ...Kwota jest wysoka którą można dorobić i nie tracić renty ....żaden pracodawca nie płaci średniej krajowej .Nooooo chyba że jest to posada w parlamencie ...Tylko człowieku masz ograniczone myślenie i nie jesteś w stanie ogarnąć że żyją jeszcze ,osoby niezdolne nawet przekręcić się z boku na bok o własnych silach i bez kontaktu z otoczeniem .odpowiedz na komentarz -
D.M.
06.12.2014, 14:14Napiszę o sobie , zacznę od braków środków urologicznych. Osoba która ma 30 cewników na miesiąc, powinna rano zmienić cewnik żeby mieć większą pewność , że cewnik nie spadnie. Mając 1 cewnik na dzień muszę wybierać czy wymienić rano czy wieczorem po kąpieli. Proszę nie myśleć że jestem bardzo wymagający ale nie raz miałem kłopot z cewnikiem który spadł , natomiast jeśli wymienię rano sprzęt urologiczny to moja higiena schodzi na dalszy plan . Kolejna sprawa jaka ogranicza moją pracę to , zima bez asystenta nie wyjdę , a pracy w domu jest jak na lekarstwo. Kolejna sprawa trener pracy powinien być tej samej płci co podopieczny. Nie koniecznie chcę rozmawiać o swoich problemach intymnych z kobietą i tłumaczyć jej na czym polega moja niesprawność. Kilka miesięcy temu byłem na kursie aktywizacji zawodowej na którym była Pani trener pracy ...... podawała swoje argumenty za pracą w firmie " po za domem" a mi było niezręcznie mówić o chorobie ....odpowiedz na komentarz -
Żadna dysfunkcja nie wyklucza z rynku pracy - to prawda, ale aby założyć własna działalność gospodarczą muszę zapłacić pełną składkę do ZUS-u, która przewyższa moją rentę prawie o 100%odpowiedz na komentarz
-
Aktywizaca niepełnosprawnych leżących pod respiratorem.
05.12.2014, 18:13,, Nie ma już takiej dysfunkcji, która by wykluczała z rynku pracy - zapewnił minister Duda" Powiedz to pan niepełnosprawnym po wylewach ,ciężkich udarach ,całkowicie sparaliżowanych z zaawansowanym stwardnieniem rozsianym niech asystent zawiezie ich na łóżku do kina ,albo weź ich zaktywizuj zawodowo.Najlepiej w cyrku niech zatańczą na linie.Pleciesz człowieku brednie, aż uszy puchną..odpowiedz na komentarz -
Asystent ,placówki dziennego pobytu
05.12.2014, 17:28jestam na tak za asystentem oraz za fajną placówka pobytu dziennego ale tak dobrym poziomie,a nie przechowalnią dla niepełnosprawnych,taka która ma opracowany madry program.Teraz wolontariusza nie ma szansy załatwic ale jak dostaną pieniądze to to moze bedzie wiecej chetnychodpowiedz na komentarz -
Panie Duda
05.12.2014, 06:49"Dlaczego osoba z mniejszą lub większą dysfunkcją, przy dzisiejszych udogodnieniach i wspomaganiu, nie miałaby pracować? Nie ma już takiej dysfunkcji, która by wykluczała z rynku pracy" - owszem jest taka dysfunkcja, zwie się rynek pracy i pracodawca.odpowiedz na komentarz -
Bardziej będzie opłacalne zatrudnianie niepełnosprawnych w ramach niewolnictwa
02.12.2014, 16:12Już dzisiaj jest państwo niewolnicze, uśmierca osoby niepełnosprawne i zmusza rencistów do żebractwa” Zdaniem ministra Jarosława Dudy za 5-10 lat osoby z niepełnosprawnościami będą ważnym podmiotem na rynku pracy, gdyż rencista zatrudniony na takim samym stanowisku i wykonujący te same prace, co osoba zdrowa otrzymywać będzie od pracodawcy mniejsze wynagrodzenie niż zdrowa osoba i nie będzie też otrzymywać premii, prowizji, bony świątecznego. Poniżej podaję przykłady jakie mnie spotkały i spotykają w życiu. Przez to bardziej będzie się opłacać pracodawcy. Najbardziej opłaca się państwu dopuszczać do tego, aby niepełnosprawni żyli w kraju niewolniczym, byli uśmiercani i dyskryminowani. My niepełnosprawni żyjemy w kraju niewolniczym, gdzie jesteśmy uśmiercani i dyskryminowani. Nie mogę się zgodzić z tym, że taka osoba jak inwalida – rencista otrzymująca głodową rentę nie może w pracy zarobić tyle, co zdrowa osoba u tego samego pracodawcy i to na tym samym stanowisku. Jeśli ZUS nie ma pieniędzy na renty i emerytury to powinien dać możliwość zarobienia odpowiedniej pensji. Przez rentę nie można więcej zarobić? Do końca sierpnia 2014 r. mogłem zarobić do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 2726,80 zł brutto, to jest około 2000 złotych na rękę, a od 1 września 2014 r. wolno inwalidzie – renciście zarobić o 108,80 złotych mniej brutto, czyli 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 2618 złotych brutto, to jest poniżej 1800 lub 1850 złotych na rękę. ZUS mnie nawet nie poinformował o zmniejszeniu zarobków od 1.09.2014 r. z 2726,80 zł brutto, czyli około 2000 złotych na rękę, a od 1 września 2014 r. wolno inwalidzie – renciście zarobić o 108,80 złotych mniej brutto, czyli 2618 złotych brutto. Poczułem się, jakbym dostał w mordę. Od 1 stycznia 2015 r. wzrastają składki ZUS, najniższe pensje zdrowych pracowników, a rencista może zarabiać jeszcze mniej. Przez to państwo zniechęca inwalidę – rencistę do podjęcia pracy, a zachęca do żebrania lub pobierania zasiłków w opiece społecznej. Oświadczam, że w Polsce jest dyskryminacja osób niepełnosprawnych. Oto przykłady dyskryminacji osób niepełnosprawnych: Zdrowa osoba pracująca na danym stanowisku spokojnie co miesiąc może zarobić powyżej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto i do tego może jeszcze otrzymać nagrodę, premię, trzynastą pensję oraz bon na Święta. Rencista – inwalida pracując na tym samym stanowisku co zdrowa osoba może otrzymać co miesiąc zaniżone wynagrodzenie, a więc do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Jeśli tylko rencista – inwalida otrzymujący co miesiąc choćby około 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, to nawet gdy tak samo pracuje wydajnie co zdrowa osoba pozbawiony będzie otrzymania nagrody, premii, trzynastej pensji oraz bonu na Święta. Jedną niesprawiedliwością i dyskryminacją osób niepełnosprawnych jest, że inwalida – rencista otrzymując głodową rentę musi mniej zarabiać tylko do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Drugą niesprawiedliwością i dyskryminacją osób niepełnosprawnych jest to, że rencista – inwalida pracując na tym samym stanowisku co zdrowa osoba nie może otrzymać wynagrodzenia w takiej samej wysokości, co zdrowa osoba, a więc powyżej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Trzecią niesprawiedliwością i dyskryminacją osób niepełnosprawnych jest też to, że rencista – inwalida otrzymujący co miesiąc choćby około 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, to nawet gdy tak samo pracuje wydajnie co zdrowa osoba pozbawiony będzie otrzymania takiej nagrody, premii, trzynastej pensji oraz bonu na Święta w takiej samej lub podobnej wysokości, co zdrowa osoba. W praktyce osoby niepełnosprawne nie są traktowane na równi z innymi. Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Art. 33. 1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym. 2. Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń. Oświadczam, że im mniej osób pobierałby zasiłki w opiece społecznej, to więcej byłoby pieniędzy w budżecie państwa, jeśli pracujący inwalida – rencista na tym samym stanowisku co zdrowa osoba powinien otrzymywać takie same wynagrodzenie na równi ze zdrową osobą, czyli np. 2000 złotych, 2500 złotych lub też 3000 złotych netto. Jeśli Państwo nie ma pieniędzy na podwyżki rent, emerytur, a inwalida – rencista otrzymuje głodową rentę, która nie starcza na lekarstwa, czynsz, opłaty, wyżywienie, wydatki kulturalne, to powinno dać zarobić renciście np. do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w wysokości około 4000 złotych. Przez to inwalida – rencista otrzymując wynagrodzenie w wysokości powyżej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto np. 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto nie czułby tak bardzo, że w pracy praktyce nie będzie ą traktowane na równi z innymi zdrowymi pracownikami. Oprócz tego pracując tak samo wydajnie co zdrowa osoba mógłby otrzymywać nagrody, premie, trzynastą pensję oraz bon na Święta, czyli do takiej wysokości, która nie przekraczałaby 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Dzięki temu inwalida – rencista pracowałby spokojniej i nie czułby się poniżony, a także nie będzie musiał żebrać lub pobierać zasiłek z opieki społecznej. Chętnie dam państwu swoją niepełnosprawność, aby państwo przekonało się na własnej skórze w dzisiejszych czasach, na czym polega uśmiercania takich rencistów – inwalidów.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz