W jaki sposób "zdobyć" Kartę Parkingową, będąc po amputacji?
PYTANIE
Jestem ON (nie wiem, czy także według komisji, w świetle istniejących przepisów) - jestem po urazowej amputacji podudzia, z wyłuszczeniem kolanowym - chodzę o protezie, a jak się zepsuje (2-4 razy w ciągu roku, zazwyczaj wtedy, kiedy zbyt szybko chodzę) jeżdżę wózkiem. Komisja Powiatowa i Wojewódzka uznały, że Karta Parkingowa mi się nie należy - otrzymałem stopień niepełnosprawności lekki, bo poszedłem na komisję o protezie, nie na wózku, w jaki sposób mogę zaskarżyć orzeczenie komisji do Sądu - według Konwencji Europejskiej jest to dyskryminacja osoby niepełnosprawnej, a w/w Konwencję Polski rząd podpisał w 2009 roku.
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
W związku ze zmianą przepisów, od 1 lipca br. wiele osób ubiegających się o wydanie karty parkingowej musi ponownie uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności, zawierające m.in. znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - także przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Jeśli nie zgadza się Pan z zapisami zawartymi w orzeczeniu, to w ciągu 14 dni może Pan złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Odwołanie należy złożyć w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności, w którym wydano orzeczenie. Jeśli także orzeczenie wydane przez Wojewódzki Zespół nie będzie dla Pana korzystne, może Pan złożyć odwołanie.
Od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu należy przesłać lub złożyć w Wojewódzkim Zespole do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który wydał zaskarżane orzeczenie.
Zasady wydawania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie