Integracja nr 2/2008
04.05.2008
Przeczytacie w Integracji 2/2008
Wiosna to dla wielu rodziców czas wyboru szkoły dla swoich dzieci. Podpowiadamy , co aktualnie oferuje nasz system szkolnictwa i czym warto się kierować podejmując decyzję odnośnie edukacji dziecka z niepełnosprawnością. Wiosna, to również czas rozliczeń z fiskusem i okazja, by przy tej okazji wesprzeć pożyteczne działania swoim 1% podatku.
Szkoła, to miejsce nie tylko zdobywania wiedzy, ale również przygotowania do życia. Od kontaktów z rówieśnikami na poziomie szkoły podstawowej może zależeć postawa społeczna dorosłego człowieka. Rodzice powinni zadbać, by nie podwyższać zbytnio oczekiwań wobec swojego dziecka, ale także, by nie izolować dziecka z otoczenia rówieśniczego.
Oczywiście nie zawsze wszystko da się zaplanować w dzieciństwie i zdarza się, że niezależnie od starań i wysiłku rodziców, w dorosłym życiu wybieramy niewłaściwe drogi. A nawet błądzimy. Ci, którzy trafili za kratki, zazwyczaj niewiele już mogą zmienić w swoim ż życiu, choć jak się okazuje, pragnienie odzyskania wolności może prowadzić nawet do niepełnosprawności… z wyboru. Samookaleczenia, choroby, w przekonaniu niektórych więźniów są szansą na wyjście zza krat. Czy na pewno? Warto przeczytać, ku przestrodze.
Na przeciwnym biegunie wspomnianych patologii są ludzie, którzy mimo niepełnosprawności, która pojawiła się wbrew ich woli, są gotowi służyć pomocą innym. Nie skupiając się na swoich problemach, jako wolontariusze, spieszą do miejsc, gdzie są ci, którzy mają mniej siły w starciu z cierpieniem i chorobą i potrzebują wsparcia. To prawdziwi cisi, anonimowi bohaterowie – niepełnosprawni wolontariusze. Czasem okazuje się przecież, że w zmaganiu z chorobą najbardziej przytłaczające jest poczucie samotności i wyizolowania.
W tym numerze znajdziecie bardzo osobiste zwierzenia dotyczące bardzo przykrych przeżyć, związanych z rzadką, a raczej mało znaną chorobą Crohna. Czasem dopiero poznanie z jakimi problemami zmaga się dana osoba pozwala lepiej zrozumieć jej zachowanie i po prostu umiejętnie pomóc.
Niewątpliwie niezwykłą jest historia całkowicie sparaliżowanego w wyniku wypadku Janusza Świtaja, o którym głośno było niedawno w mediach z racji jego wystąpienia do sądu o zgodę na zaprzestanie uporczywej terapii, co często w mediach podawano jako żądanie eutanazji. Dzięki wsparciu życzliwych osób, dzisiaj pan Janusz, mimo, iż stan jego zdrowia nie uległ zmianie, jest człowiekiem bardzo zapracowanym i z powodzeniem pomagającym ludziom w podobnej sytuacji.
Pomocą ludziom służą również czworonożni rehabilitanci. Specjalnie wyszkolone psy, używane w dogoterapii przynoszą nie tylko wiele radości pacjentom, ale faktycznie oddziałują terapeutycznie przy niektórych dysfunkcjach – np. upośledzeniu umysłowym.
Nadal tajemniczą i nie do końca zbadaną choroba jest autyzm, który w znacznym stopniu zmienia odbiór rzeczywistości i kontakt z otoczeniem. Osoby z autyzmem to niezwykłe osobowości – spróbujmy choć na chwilę zajrzeć do ich świata.
W tym numerze polecamy również stałe rubryki – dla rodziców, gdzie nieco więcej uwagi poświęcamy świątecznej tradycji wielkanocnej.
Jak zwykle promujemy też sport osób niepełnosprawnych. Tym razem poświęciliśmy nieco więcej uwagi zdobywającej coraz większą popularność bocci – dyscyplinie dla każdego, oraz hokejowi na sankach, widowiskowej dyscyplinie dla prawdziwych twardzieli.
W numerze znajdziecie też sporo porad prawnych oraz informacje dotyczące turnusów rehabilitacyjnych – przed wakacjami warto sprawdzić aktualne zasady i regulacje.
Zanim wypełnicie tegorocznego PIT-a i podejmiecie decyzję, kogo weprzeć swoim 1% podatku, poczytajcie o działaniach Integracji, która również jest organizacją pożytku publicznego.
Z życzeniami pożytecznej lektury, redakcja
*****
Spis treści numeru 2/2008
FAKTY I OPINIE
- Pytanie do... s. 4
- Od redaktora s. 5
- Z kraju s. 6
- Patronaty Integracji s. 8
- Ze świata s. 9
- Jak zamówić wysyłkę „Integracji" do domu s. 10
- Listy od Czytelników s. 12
SPOŁECZEŃSTWO
- Sprawa dla Integracji - Są różne szkoły... - a rodzice mają konstytucyjne prawo wyboru szkoły dla swojego dziecka s. 14
- Sprawa dla Integracji - Cela bez taryfy ulgowej - czy niepełnosprawność łagodzi karę? s. 18
- Sprawa dla Integracji - Dramat przeliczony na złotówki - wyspecjalizowane firmy pomagają walczyć o odszkodowanie s. 22
- 1 % na OPP - Jesteśmy dla innych - po kilkunastu latach działalności Integracja ma się czym pochwalić s. 26
- Normalna sprawa - Wolontariusze są wśród nas - w każdej życiowej sytuacji można pomagać innym, bez względu na swoje kłopoty s. 34
- Z życia wzięte - Droga do Sejmu - towarzyszyliśmy posłowi Markowi Plurze w podróży z Katowic na Wiejską w Warszawie s. 36
- Fotoreportaż - Futrzani lekarze -pies to nie tylko najlepszy przyjaciel, ale i doskonały terapeuta s. 38
- Odwaga życia - Jestem bardzo zajęty - gościmy u Janusza Świtają po roku od medialnej burzy wokół niego s. 42
- Bez uprzedzeń - Organizm broni się przed jedzeniem - choroba Crohna jest mało znana, ale przerażająca s. 46
KULTURA I EDUKACJA
- Forum Rodziców - Wyceniony trud wychowania • Wielkanoc - początek nowego życia • Pogoda w Wielkanocną Niedzielę • Żuj rzeżuchę na zdrowie • Konkurs - Grunt to rodzina s. 50
- Felieton - Bez powrotu s. 55
- Internet - Ikony internetu - historia sukcesów Yahoo! i Gogle s. 56
- Okiem kamery - W TVPINFO ...i TVN - nasze sprawy regularnie nagłaśniają dwie stacje telewizyjne s. 60
- Kalejdoskop - wybór artykułów, wydawnictw i stron WWW s. 62
- Domowa wideoteka - Mój: ojciec i ja s. 63
ŻYJMY LEPIEJ
- Kraków bez barier 2007 - Dostosowują, aż miło - pod Wawelemrobi się coraz przyjaźniej! s. 64
- Poradnik - Zrozumieć autyzm - ta choroba zaczyna być we współczesnym świecie poważnym problemem społecznym s. 66
- Medytacja - Zdeformowana nadzieja s. 71
- Sport - Tylko dla twardzieli - hokej na sankach na razie tylko w Elblągu • Boccia dla każdego - ta gra zagości u nas na dobre s. 72
- Artykuł sponsorowany - Fiat Auto Poland - Program Autosomy s. 78
CENTRUM INTEGRACJA
- Prawnik w redakcji - Czytelnicy pytają s. 80
- Bądź na bieżąco - Pracownik na L-4 • Gdy chorujesz zbyt często... • Turnusy rehabilitacyjne 82
- Miejsce na ziemi - Nic samo nie przyjdzie - najpierw była potrzeba samodzielności s. 88
- Rozmaitości s. 90
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz