Geny przyczyną nowotworów
31.03.2008
Zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiej Akademii Medycznej ogłosił wyniki prowadzonych od lat badań nad rozwojem choroby nowotworowej. Okazuje się, że do powstania nowotworu znacznie częściej przyczyniają się wrodzone predyspozycje genetyczne, niż okoliczności zewnętrzne.
Do tej pory onkolodzy zakładali, że większość przypadków raka powstaje na skutek zmian, które zachodzą w genach pod wpływem środowiska. Z badań prof. Lubińskiego wynika jednak, że ryzyko zachorowania np. na raka piersi jest 25-krotnie wyższe u kobiet mających w genach predyspozycje do tej choroby, niż u tych, które tych zmian w genach nie odziedziczyły.
Zespół naukowców ze Szczecina przebadał prawie tysiąc kobiet chorujących na raka piersi i tyle samo kobiet zdrowych, które w rodzinie nie miały przypadków tej choroby. Przebadano je pod kątem wrodzonych zmian w 16 genach. Okazało się, że tylko 4% chorych w wieku powyżej 50 lat nie miało żadnej z nich. Profesor Lubiński uważa, że ta prawidłowość odnosi się także do innych rodzajów nowotworów. Oznacza to, że odkrywanie nowych markerów rakowych – wskaźników zmian w DNA – usprawni profilaktykę i terapię.
Wyniki badań zespołu prof. Lubińskiego opublikowano w „Brest Cancer Research & Treatment”.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz