Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dostosowanie łazienki - wanna

07.04.2015
Autor: ELŻBIETA

CZY DOSTOSOWUJĄC ŁAZIENKĘ DLA 16-LETNIEJ CÓRKI NIE MOŻNA MIEĆ WANNY? TAKĄ INFORMACJĘ PRZEKAZAŁA MI PANI Z PCPR-U. PRZEPISY POZWALAJĄ TYLKO ZASTOSOWAĆ PRYSZNIC Z WBUDOWANYM ODPŁYWEM W PODŁODZE. CZY TO PRAWDA? A JAK CÓRKA ZAŻYWA KĄPIELI LECZNICZYCH, TO KONIECZNA JEST WANNA. PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.

Szanowna Pani,

Przepisy nie mówią wprost, jak ma wyglądać dostosowanie. Przede wszystkim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powinno rozpatrywać możliwość dostosowania - w tym przypadku łazienki - do indywidualnych potrzeb osoby z konkretnym rodzajem niepełnosprawności. Nie można generalizować, że każda osoba z niepełnosprawnością, np. ruchową, wymaga dostosowania w postaci prysznica z wbudowanym odpływem w podłodze. W tym konkretnym przypadku zaistniała potrzeba dofinansowania wanny, która pełniłaby nie tylko funkcję sanitarną, ale również funkcję rehabilitacyjno-leczniczą. Ważne jest, aby składając wniosek podać rzeczowe uzasadnienie zaistniałej potrzeby wynikające z likwidacji konkretnej bariery.

PCPR ma prawo do własnej interpretacji przepisów, powołując się na rozporządzenie, jednakże nie mogą zapominać o indywidualnych potrzebach osoby z niepełnosprawnością.

Dokładny przepis to:

§ 2. Ze środków Funduszu mogą być finansowane w części lub całości następujące rodzaje zadań:

4) likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r., w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dz.U.2013.1190.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska

Specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas