Świadczenie pielęgnacyjne a emerytura
Od 2004 pobierałam świdczenie pielęgnacyne na całkowicie niesprawnego syna, wymagającego 24h opieki. Syn ma 41 lat i od urodzenia jest chory. W 2011 skończyłam 60 lat, odebrano mi świadczenie ze względu na nabycie prawa do emerytury. Dostałam 700 zł emerytury, bo mam mało lat przepracowanych. Czy nie ma jakiegoś dodatku do emerytur ze względu na to, że czały czas opiekuję się chorym synem, dźwigam, karmię, przewijam, bo syn jest chorym leżącym. Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło, a emerytury nie, a człowiek jest coraz starszy. Młodzi sobie wywalczyli, a co my, starsi mamy powiedzieć? Dalej się trzeba opiekować i nie ma żadnej pomocy, czuję się, jakby to była jakaś kara, bo jakbym była młodsza, to bym dalej dostawała świadczenie pielęgnacyjne.
Szanowna Pani,
Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (art. 17 ust. 5 pkt 1a), świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury. Często rzeczywiście zdarza się, iż złożenie wniosku o emeryturę, a następnie ustalenie decyzją ZUS prawa do emerytury powoduje, że emeryt traci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, nawet wtedy, kiedy wysokość emerytury jest niższa od wysokości świadczenia pielęgnacyjnego.
Na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamieszczony jest projekt zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, który mógłby poprawić Pani sytuację. Zgodnie z projektem, art. 17 ust. 8 miałby otrzymać brzmienie:
„Osobie pobierającej emeryturę, rentę, rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka, przyznaną w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne – świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą pobieranej emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego pomniejszonych o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.”
Nie wiadomo, czy ustawa w takim brzmieniu wejdzie w życie, niemniej dopiero wprowadzenie takiej ustawy mogłoby polepszyć sytuację osób, które są w podobnej sytuacji jak Pani.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie