Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych
Jestem osobą niepełnosprawną po amputacjach nóg, poruszam się na wózku inwalidzkim. Mam 1 grupę inwalidzką. Mam takie pytanie: jestem w trakcie składania wniosku o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w łazience i chciałbym wiedzieć, czy te urządzenia zaliczają się do likwidacji barier. Tak więc zamiast wanny chciałbym zamontowac brodzik, zburzyć jedną ściankę w łazience, zamontować junkers, bo mieszkam w wieżowcu, w którym nie ma ciepłej wody, a co za tym idzie zdemontować i zamontować instalację wodno-kanalizacyjną. Także moje pytanie jest następujące - czy te urządzenia sanitarne wchodzą do likwidacji barier: BRODZIK, KAFLE WKOŁO NIEGO, KAFLE NA PODŁOGĘ, NOWY KOMPAKT WC, ZLEW I NAJWAŻNIEJSZE: PODGRZEWACZ WODY TYPU JUNKERS I BATERIE DO PRYSZNICA I ZLEWU? Bardzo proszę o odpowiedź.
Szanowny Panie,
Powyższe pytanie powinien Pan skierować do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Jest, to placówka odpowiedzialna za:
- realizację programu likwidacji barier architektonicznych i w komunikowaniu się;
- wydatkowanie śroodków;
- ocenę merytoryczną dofinansowania likwidacji istniejącej bariery.
Zalecam konsultacje z pracownikiem PCPR, odpowiedzialnym za realizację tego programu przed złożeniem wniosku. Pracownik, zapoznawszy się z Pana sytuacją, rodzajem, stopniem niepełnosprawności i istniejącą faktycznie barierą architektoniczną, oceni, czy wymienione urządzenia sanitarne spełniają warunki likwidacji bariery architektonicznej w Pana przypadku.
Proszę pamiętać, że może się Pan starać o dofinansowanie istniejącej bariery architektonicznej w Pana łazience, która utrudnia lub uniemożliwia samodzielne korzystanie z niej. Dofinansowanie to nie może służyć np. do wykonania remontu łazienki.
Warunki i sposób dofinansowania likwidacji barier architektonicznych określa Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Z poważaniem,
Anna Dobkowska
Specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja w Gdyni