Muzykoterapia z Clive’em Robbinsem
20.05.2008
19 maja w Krakowie odbyło się spotkanie z dr Clive’em Robbinsem, z Centrum Muzykoterapii Nordoff-Robbins przy New York University.
Podczas wykładu dr Robbins przedstawił swe blisko pięćdziesięcioletnie doświadczenia w dziedzinie muzykoterapii kreacyjnej, którą współtworzył razem z Paulem Nordoffem.
Opracowana przez nich aktywna forma muzykoterapii wykorzystuje możliwości i zdolności każdej osoby niepełnosprawnej do twórczej pracy artystycznej. Metoda ta znalazła zastosowanie zarówno w terapii niepełnosprawnych dzieci, jak i dorosłych. Muzyka w improwizacji pacjenta i terapeuty traktowana jest tu jako środek wyrazu i medium artystyczne, dzięki czemu doskonale sprawdza się w terapii osób cierpiących na porażenie mózgowe, autyzm, czy przechodzących rehabilitację po udarze.
Podczas wykładu zaprezentowano fragmenty filmów, które obrazowały skuteczność kreatywnych sesji muzykoterapeutycznych, prowadzonych z udziałem pacjentów w każdym wieku.
Podczas wykładu dr Clive Robbins zaprezentował fragmenty filmów ilustrujące skuteczność muzykoterapii kreacyjnej.
Fot.: Marcin Sigmund
Spotkanie z dr Clive’em Robbinsem było też okazją do prezentacji polskiego tłumaczenia ich najnowszej książki „Terapia muzyką w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi”. Książka ta zawiera płytę DVD z ok. 50 filmami dokumentalnymi, prezentującymi szeroki wachlarz możliwości zastosowania muzykoterapii kreacyjnej w praktyce.
Dopełnieniem spotkania, a zarazem przykładem zastosowania muzykoterapii na polskim gruncie, były występy integracyjnego zespołu „Dobczycka Band”, oraz zespołu „Syndrom”, promującego twórczość osób chorujących psychicznie.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz