Dolny Śląsk: Jak zwiększyć aktywność na rynku pracy
85 proc. osób z niepełnosprawnością na Dolnym Śląsku jest biernych zawodowo. Dlatego Fundacja Eudajmonia podjęła się realizacji dwóch projektów: „Zatrudnienie Wspomagane” oraz „Trener Aktywności”. Ich celem było zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnością na rynku pracy i w życiu społecznym.
Idea stworzenia Fundacji Eudajmonia była związana z chęcią pomocy osobom narażonym na wykluczenie społeczne. Organizacja przyjęła za misję kreowanie zmian, zachęcanie i wzmacnianie potencjału osób, które pragną osiągnąć sukces. W odpowiedzi na zaobserwowane potrzeby osób z niepełnosprawnością, różne bariery utrudniające życie społeczne i zawodowe, w 2012 roku Fundacja rozpoczęła koordynację dwóch projektów, które miały pomóc zaktywizować osoby z niepełnosprawnością i polepszyć jakość ich życia.
Wykorzystać potencjał
- Pracodawcy niestety wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, jakie korzyści mogą osiągnąć, zatrudniając osoby z niepełnosprawnością, np. dofinansowanie do 90 proc. kosztów zatrudnienia. Po drugie - stereotypy. Pracodawcy często postrzegają to tak: „zatrudnię niepełnosprawnego i będę miał wiele kłopotów”. Jest to niezgodne z rzeczywistością, czego dowodem są sukcesy działań podejmowanych przez naszą Fundację – mówi Anna Puławska-Rodzik, prezeska Fundacji Eudajmonia.
W projekcie „Zatrudnienie wspomagane” wzięło udział 100 osób z niepełnosprawnościami oraz 10 trenerów pracy. Na miejscu byli także dostępni psychologowie, asystenci oraz doradcy. W sumie udzielono ponad 8 tys. godzin indywidualnego wsparcia, a 35 osób otrzymało umowę o pracę w branżach, takich jak: gastronomia, biuro, sprzątanie, rękodzieło, firma transportowa i wiele innych. 38 osób skorzystało w ramach projektu ze sprzętu rehabilitacyjnego.
- Oprócz tego dwanaście osób przyjęto na praktyki, a sześć na staż. Siedem osób z niepełnosprawnością podpisało umowę o dzieło. Z tych wyników jesteśmy zadowoleni - mówi Anna Puławska-Rodzik. - Chcemy wykorzystać potencjał naszych pracowników i doświadczenie, które mamy, aby nadal otwierać rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami.
Nie wyręczać, ale usamodzielniać
Inną inicjatywą, podjętą przez Fundację Eudajmonia, był projekt „Trener Aktywności” – innowacyjny model wsparcia, który opracowali pracownicy organizacji. Indywidualną pomoc uzyskało 31 Wrocławian i 24 osoby z ich najbliższego otoczenia, co oznaczało około 2,5 tys. godzin pracy psychologów, doradców, asystentów. Z usług rehabilitacyjnych skorzystało 9 osób, w szkoleniach zawodowych wzięły udział 22 osoby.
- Jako Fundacja świadczymy dla naszych klientów usługę - nie pomagamy i nie wyręczamy ich. Wspieramy w osiąganiu samodzielności. Zadaniem tego projektu było przede wszystkim zwiększenie, często bardzo niskiej, aktywności społecznej osób z niepełnosprawnościami. Naszymi klientami były osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności: osoby na wózkach, doświadczające chorób psychicznych, depresji, fobii. Czasami kilka niepełnosprawności nakładało się na siebie – tłumaczy Grzegorz Jucewicz z Fundacji Eudajmonia, kierownik projektu „Trener Aktywności”.
Najważniejszą rolę w projekcie odgrywało pięciu trenerów aktywności. Ich zadaniem było wsparcie osób z niepełnosprawnościami w wyznaczaniu celów, motywowanie do pracy i towarzyszenie w procesie zmiany. Klient i trener wspólnie określali zasady współpracy. Aby osiągnąć sukces - zwiększyć społeczną aktywność uczestnika projektu, trenerzy współpracowali z rodziną, bliskimi, instytucjami pracującymi na rzecz osób z niepełnosprawnością.
- Wzrost aktywności społecznej naszych klientów o 60 proc. to największy sukces projektu. Jednak są także i inne powody do zadowolenia. Trzy osoby podjęły staż, trzy znalazły pracę - mówi Grzegorz Jucewicz.
Komentarze
-
gdzie ?
31.07.2017, 15:52gdzie i do kogo zwrocic sie ? chce byc aktywna ale nie wiem jak , potrzebuje kilka wskazuwek , bylam w akcji -integracja i okazalo sie ze z ich szkolen i ofert moga korzystac tylko osoby bez rentyodpowiedz na komentarz -
Jak zwiekszyć? Proste!
28.01.2015, 13:32Budować, a nie likwidować zakłady pracy! Żadne programy i projekty nie zmienią sytuacji! Potrzeba zakładów produkcyjnych!!! Wtedy także niepełnosprawni będą zatrudniani!!!odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
- Renta wdowia. ZUS przygotował wnioski i ankietę
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
Dodaj komentarz