Czego oczekuje wolontariusz?
W jakim kierunku rozwija się wolontariat? Jaki jest profil wolontariusza XXI wieku? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji „As w rękawie – wolontariat nowa jakość na rynku pracy”.
6,6 mln Polaków poświęca swój czas na bezpłatną pracę na rzecz innych, wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor. Jednak tylko w przypadku co piątej osoby działalność ta wiąże się z zainteresowaniami lub przyjemnością jaką daje wolontariat.
- Wolontariat cierpi na niedobór osób w starszym wieku. Jest on domeną młodych ludzi – uważa socjolog, dr Grzegorz Nowakowski.
Dzieje się tak, ponieważ wolontariat coraz częściej staje się sposobem na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych i wzbogacenie swojego CV.
- W procesie rekrutacji nasz dział HR przywiązuje dużą uwagę do zaangażowania kandydata w działalność społeczną i wolontariacką – informuje Maria Ibisz, pracownica Działu Społecznej i Środowiskowej Odpowiedzialności Biznesu oraz Zrównoważonego Rozwoju PricewaterhouseCoopers. – Zaangażowanie w taką działalność świadczy o większej empatii, dociekliwości i ciekawości świata, a tym samym o większym potencjale danej osoby.
Angażując się w wolontariat młodzi ludzie liczą na praktyczne przygotowanie do zawodu, atrakcyjne zadania, niezobowiązujące relacje z podmiotem, który zleca im pracę, a nawet na ewentualne zatrudnienie w przyszłości.
Rosnącą popularnością cieszy się wolontariat pracowniczy. Na razie stać na niego jednak tylko duże, często międzynarodowe koncerny. Angażowanie swoich pracowników w działalność społeczną jest w takich firmach częścią realizacji polityki odpowiedzialnego biznesu.
Organizacje i firmy korzystające ze wsparcia wolontariuszy powinny mieć opracowany program pracy z nimi, a przede wszystkim być przygotowane finansowo na ich usługi. Choć sam wolontariusz nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę, liczy na udział w szkoleniach i nagrody pozapłacowe.
- Wolontariat w XXI wieku staje się narzędziem aktywizacji zawodowej – uważa Małgorzata Misztela, koordynatorka projektu „Wolontariat pierwszy krok na rynek pracy”, realizowanego przez Centrum Wolontariatu w Warszawie w partnerstwie z Centrami Wolontariatu w Lublinie, Słupsku, Kielcach, Poznaniu i Łodzi.
Działania wolontariackie jeszcze kilka lat temu, gdy bezrobocie sięgało 20%, były metodą na wprowadzanie osób długotrwale pozostających bez pracy i zagrożonych marginalizacją m.in. osób niepełnosprawnych, na rynek pracy. Dziś stają się, dobrze widzianym przez pracodawców, pierwszym krokiem na ścieżce kariery zawodowej.
(Od lewej) dr Grzegorz Makowski, Marta Urban-Burdalska,
Małgorzata Misztela oraz prowadzący konferencję Dariusz
Piotrowski
Fot. Marcin Urban
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz