Renta z tytułu niezdolności do pracy
Witam. Mam zamiar składać papiery na rentę i chciałbym zapytać, czy jest szansa, że dostanę rentę, gdy zarabiam z pracy średnio miesięcznie: 2370 zł brutto + z pola przepisanego przez rodziców średnio dochód na miesiąc wynosi 615 zł brutto. Przeczytałem na tej stronie, że jeżeli przychód brutto przekracza 70% średniego wynagrodzenia, to renta jest zmniejszana. O ile renta jest zmniejszana? Czy jest ona zmniejszana stopniowo - im więcej zarabiam powyżej progu, tym mniej dostaję, aż do zawieszenia?
Szanowny Panie,
Zgodnie z przepisami Ustawy o emeryturach i rentach z FUS, za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu. Natomiast prawo do renty przysługuje osobie, która spełnia łącznie warunki:
- została uznana za niezdolną do pracy,
- ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy, okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Jeśli osoba otrzymująca świadczenie osiąga przychód w kwocie:
- nie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, Oddział ZUS wypłaca świadczenie w pełnej przysługującej wysokości,
- przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia, Oddział ZUS wyda decyzję o zmniejszeniu wysokości świadczenia.
- jeśli osiągany przychód przekroczy 130%, renta jest zawieszana.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie