Nowa karta parkingowa - a obecne orzeczenie
PYTANIE
Witam. Nurtuje mnie kwestia nowych kart parkingowych. Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia z wydanym orzeczeniem przed rokiem 2000 i wpisem: stopień znaczny, symbol R/N. W Starostwie uzyskałem informację, iż muszę złożyć wniosek na komisję z zaznaczeniem o wpis "karta parkingowa", ponieważ moje orzeczenie tego nie zawiera. Zastanawia mnie jednak fakt, że jest to stawienie się ponownie przed komisją i może się okazać, iż dotychczasowe uprawnienia (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie ZUS, krótszy wymiar czasu pracy, turnusy rehabilitacyjne, ulgi w transporcie publicznym itp.), które posiadam na podstawie dotychczasowego orzeczenia, mogą ulec zmianie z tytułu nowej, niekorzystnej dla mnie decyzji orzecznika. Czy pretekst wpisu o kartę parkingową może podważyć dotychczasowe orzeczenie i je zmienić/anulować? Co z prawami nabytymi? Co z równością wobec prawa wszystkich obywateli? Jeśli ktoś nie występuje o wydanie uprawnień do nowej karty, nie musi obawiać się o zmianę grupy.
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, że od 1 lipca 2014 r., na mocy przepisów Ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446), zmianie uległy zasady wydawania kart parkingowych osobom z niepełnosprawnością.
Wszystkie karty parkingowe wydane do tego dnia, tj. 1 lipca 2014 r., zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2015 r.
Od 1 lipca 2014 r. organem wydającym kartę parkingową staje się przewodniczący Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby z niepełnosprawnością, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Karta parkingowa jest wydawana na wniosek osoby zainteresowanej, dlatego musimy pamiętać, że składając ponowny wniosek stajemy na komisji orzekającej, poddajemy się ewentualnej weryfikacji naszego stanu zdrowia, jak i stopnia niepełnosprawności. Lekarz orzeka, czy choroba postępuje, czy wręcz odwrotnie lub czy rokuje poprawę. Lekarz dokonuje oceny ewentualnego podjęcia aktywności i powrotu do funkcjonowania społecznego i zawodowego, samodzielnego lub wspomaganego, a przede wszystkim - określa, w jakim stopniu będzie to możliwe. Przepis obejmuje również osoby, które otrzymały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności bezterminowo.
Uprawnienia do karty parkingowej zachowały jedynie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, posiadające w orzeczeniu jeden z trzech symboli przyczyny niepełnosprawności: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne) oraz zawierające wskazanie o spełnieniu przesłanek, uprawniających do uzyskania karty parkingowej. Osoby posiadające tego rodzaju orzeczenia uzyskają kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania się - na podstawie dotychczasowego orzeczenia.
Z poważaniem,
Agata Karchut, doradca socjalny w Centrum Integracja w Zielonej Górze