Centralna e-rejestracja w ramach NFZ. Ruszył nabór wniosków do pilotażowego programu
Ruszył nabór placówek medycznych do programu pilotażowego centralnej e-rejestracji. Placówki, które wezmą w nim udział, otrzymają dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia - przypomniał NFZ. - Nabór jest otwarty. Wnioski przyjmują oddziały wojewódzkie NFZ, które podpiszą umowy z placówkami zainteresowanymi udziałem w programie. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2025 r. – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Do pilotażu centralnej e-rejestracji mogą zgłosić się placówki medyczne, które mają umowę z NFZ na realizację badań mammograficznych lub cytologicznych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy lub wizyt w poradni kardiologicznej. Ponadto, każda placówka zakwalifikowana do programu pilotażowego musi korzystać z oprogramowania podłączonego do platformy P1, które umożliwia m.in. obsługę e-skierowań i zdarzeń medycznych.
Środki z NFZ dla placówek medycznych
Wejście do pilotażu jest dobrowolne. Jeśli placówka medyczna podpisze umowę z NFZ i spełni warunki z rozporządzenia, otrzyma dodatkowe środki.
- Pierwszy, jednorazowy bonus, dotyczy przeniesienia danych o terminach wizyt do platformy P1 z wykorzystaniem własnego oprogramowania. Następnie harmonogram wizyt powinien być udostępniony w centralnej e-rejestracji dla pacjentów - wyjaśnił NFZ.
Pilotaż centralnej e-rejestracji w ramach NFZ
Kolejne środki placówka otrzyma za każde zrealizowane świadczenie, na które pacjent został umówiony w centralnej e-rejestracji w ramach pilotażu i odnotowane w platformie P1. Jak zaznaczono, stawki ryczałtu zależą od rodzaju oprogramowania, z którego korzysta placówka medyczna: własne oprogramowanie lub gabinet.gov.pl. Szczegółowe warunki otrzymania dodatkowych środków są opisane w rozporządzeniu. Rozliczanie tych środków będzie odbywało się na podstawie danych przekazanych przez Centrum e-Zdrowia do NFZ.
Wizyty na NFZ w 2023 r.
NFZ przypomniał, że w 2023 r. przepadło blisko 1,3 mln wizyt na NFZ. Najwięcej, bo ponad 420 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. - kardiologii, ponad 180 tys. - fizjoterapii ambulatoryjnej, blisko 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii.
NFZ o centralnej e-rejestracji
W ocenie NFZ, dzięki centralnej e-rejestracji, pacjent zyska większą możliwość w zarządzeniu terminem swojej wizyty. Centralna e-rejestracja da pacjentowi możliwość
sprawdzenia terminów i umówienia się do lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną moje IKP. Uruchomiony pilotaż ma w praktyce przetestować działanie e-rejestracji, zarówno od strony pacjentów, jak i placówek medycznych, które do niego przystąpią.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz