„Poza miłością do Ciebie mam niewiele. Spisałem więc testament”.
Jan Urbanowicz (38 lat, podcaster), poznał Olgę, obecnie już żonę, na Twitterze. 4 lata temu Jan napisał testament. Z miłości i troski o Olgę oraz spokojną przyszłość ich małżeństwa. Jan jest jednym z Bohaterów akcji: Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów, który w tym roku w Polsce przebiega pod hasłem: „Napisz Testament #zmiłości”, a organizowany jest od 9 do 13 września. Akcja jest częścią ogólnopolskiej, całorocznej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Napisz Testament”.
Olgę poznałem w 2013r. czyli 11 lat temu
Jan: Wirtualnego romansu nie było. Ot, znajomi. „Iskry poleciały” na warszawskim Tweetup’ie - spotkaniu fanów Twittera w realu. Klub nazywał się „Chwila”. Dla nas, ta chwila wciąż trwa, choć łatwo niebyło. Spotykaliśmy się kilka miesięcy. Ale to nie był dla mnie dobry czas. Nie zawsze byłem fair. Rozeszliśmy się… Układałem sobie w głowie 2 lata. Z pomocą terapeuty też. Wciąż pamiętając o dziewczynie, która mnie akceptowała takim jakim jestem. Odezwałem się. Nie chciała się spotkać. Długo ją namawiałem, aby dała mnie/nam szansę.
Powiedziała „tak” 2 razy
Jan: Najpierw, w kwietniu 2015 r. godząc się na spotkanie. Potem poszło! W czerwcu zamieszkaliśmy razem, a w grudniu, Olga przyjmując pierścionek zaręczynowy powiedziała drugie „tak”. Żartowaliśmy, że przy takim tempie, to pobierzemy się w Sylwestra. Ślub, owszem, wzięliśmy, ale 1,5 roku później. Wesele było „po naszemu”, czyli bez przyśpiewek, za to w filmowym klimacie, bo kino kochamy oboje, z kolażem naszych zdjęć w prezencie dla rodziców i filmem wyświetlanym na… prześcieradle.
Małżeństwem jesteśmy szczęśliwym. Kłótnie? Na palcach jednej ręki policzę. Pracujemy oboje. Olga w korporacji. Ja, politolog z wykształcenia, fachowiec od audio- i videomarketingu z zawodu, od 14 lat tworzę podcasty, w tym (od 6 lat) podcast „Inna Kultura”, w którym rozmawiam z ludźmi o tym co ważne – dla nich i dla mnie.
- Notariusz? - Olga zaniepokoiła się, gdy w 2020 r. przeczytała hasło wpisane do wspólnego kalendarza w „chmurze”.
- Poza miłością do Ciebie, mam niewiele. Chcę, abyś była zabezpieczona, gdyby coś się ze mną stało. Idę spisać testament – wyjaśniłem.
Miałem 34 lata, gdy napisałem testament
Jan: Miłość i troska o OIgę to główne powody. Były też inne. Prawne uregulowanie spraw mieszkaniowych. To, że mam cukrzycę 1 stopnia, na razie bez powikłań, ale kto wie co będzie? Pandemia i opowieści znajomych jak to po odejściu rodziców kłócą się latami z rodzeństwem co kto „weźmie” – też skłoniły mnie do przemyśleń.
Poczytałem o testamentach. Notarialny polecano jako najlepszy. Umówiłem się ze znajomą notariusz. Poszło sprawnie. Testament jest. Zapisany w rejestrze. W domu leży w szafie. Taki gest. Może nie romantyczny jak kwiaty, ale mocniej okazujący miłość i troskę o Olgę i naszą przyszłość.
Testament dla coraz młodszych
Jak podkreślają prawnicy zajmujący się prawem spadkowym, na spisanie testamentów decydują się obecnie coraz częściej osoby młode, w sile wieku. Podobnie jak Jan Urbanowicz nie myślą o odejściu. Testament jest dla nich formą rozważnego zarządzania majątkiem.
- Podjęcie nowej pracy w innym mieście, lub kraju, narodziny dziecka, wejście w nowy związek, podpisanie umowy kredytowej na zakup domu, czy sprzedaż mieszkania. To tylko kilka z licznych zmian w życiu, które powinny nas skłonić do napisania testamentu i wydania w nim dyspozycji, co ma się stać z naszym majątkiem, gdyby nas zabrakło – mówi Łukasz Martyniec, prawnik i doradca sukcesyjny, CEO Kancelarii Sukcesyjnej sp. z o.o.
– Jeśli nie sporządzimy testamentu, spadek po nas otrzymają spadkobiercy ustawowi. Doświadczenie pokazuje, że taki scenariusz w zdecydowanej większości przypadków nie jest zgodny z naszym życzeniem. A jeśli chcemy być pewni, że testament jest sporządzony prawidłowo, zgodnie z wymogami prawnymi, to warto spisać go u notariusza. Testament odręczny, tzw. holograficzny jest zdecydowanie częściej podważany, niż notarialny – podpowiada Łukasz Martyniec.
Napisz Testament #zmiłości
To hasło akcji: Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów, której jednym z Bohaterów jest Jan Urbanowicz. Akcja organizowana jest w Polsce już po raz 8. Jej realizatorami są: Fundacja Otwarte Forum i Koalicja „Napisz Testament” skupiająca 12 organizacji pozarządowych działających w różnych obszarach życia społecznego.
- Akcja jest częścią całorocznej, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Napisz Testament”, której celem jest obalanie mitów związanych z testamentami. Pragniemy przekonać Polaków, że testament to jeden z najważniejszych dokumentów porządkujących sprawy majątkowe nie tylko osoby, która go spisuje, ale całej jej rodziny oraz zachęcić do spisywania testamentów na każdym etapie dorosłego życia i uwzględniania w testamentach organizacji pozarządowych lub bliskiego sercu celu społecznego – wyjaśnia Magdalena Gajda, menedżerka kampanii „Napisz Testament”.
Tegoroczna edycja
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów realizowana jest od 09 do 13 września. W ramach akcji zapraszamy na:
10 września (wtorek), godz. 13:00 – webinar: „Kiedy dziecko chce (lub nie!) przejąć Twoją firmę?” – poradnik dla właścicieli małych i średnich firm poprowadzi Łukasz Martyniec, prawnik i doradca sukcesyjny, CEO Kancelarii Sukcesyjnej sp. z o.o. – bezpłatny, otwarty webinar dostępny będzie na profilu kampanii Napisz Testament na Facebook.
Dyżury specjalistów na Infolinii Testamentowej – pod numerem telefonu: 500 857 074 na pytania dotyczące spadków i testamentów odpowiadać będą:
- 10 września (wtorek), w godz.: 14:00 – 16:00 - Łukasz Martyniec, prawnik i doradca sukcesyjny, CEO Kancelarii Sukcesyjnej sp. z o.o
- 12 września (czwartek), w godz.: 17:00 – 19:00 - Szymon Michna, ekspert profilaktyki testamentowo-spadkowej, twórca aplikacji GdzieCoJest.pl, doradca ubezpieczeniowy, manager, prelegent i trener
Przez cały czas dostępna jest wideoteka kampanii „Napisz Testament”, na kanale YouTube, w której znajdują się filmy z ekspertami omawiającymi testamenty z każdego aspektu: osobistego, emocjonalnego, prawnego i społecznego.
Podpowiadamy także, że podjęcie decyzji i spisanie testamentu ułatwią Państwu informacje o prawie spadkowym oraz bezpłatny (!) przygotowany przez prawników, notariuszy, doradców sukcesyjnych - „INFORMATOR TESTAMENTOWY”, po które zapraszamy na stronę Napisz Testament.
Członkowie Koalicji NAPISZ TESTAMENT
- Fundacja „Lekarze bez granic”
- Fundacja DKMS
- SOS Wioski Dziecięce w Polce
- Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA
- Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
- Fundacja WWF Polska
- Fundacja Ronalda McDonalda
- Fundacja Pomocy Dzieciom „Pociecha”
- Fundacja Dorastaj z Nami
- Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
- Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
- Fundacja GAJUSZ
Informacji na temat kampanii udziela:
MAGDALENA GAJDA, Menedżerka kampanii,
T: +48 500-857-074, E: magda.gajda@of.org.pl
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią