10 września: Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom
- Patrząc na statystyki, trudno mówić o wzroście liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Ostatnio nastąpił wręcz ich niewielki spadek. Problemem są natomiast zachowania samobójcze, których jest więcej – mówi lekarka Alicja Szafrańska z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie.
MCN po raz kolejny rusza z warsztatami psychoedukacyjnymi dla rodziców. Pierwsze spotkanie odbędzie się właśnie w Światowym Dniu Przeciwdziałania Samobójstwom, czyli we wtorek 10 września. Warsztaty poprowadzą lekarze i psycholodzy z dziecięcego oddziału psychiatrycznego.
- To warsztaty nie tylko dla rodziców dzieci w kryzysie, ale też dla rodziców po prostu. Chcemy działać prewencyjnie – dodaje Alicja Szafrańska. Specjaliści wskazują, że to właśnie samoświadomość i edukacja społeczeństwa są najważniejszymi działaniami, które mogą pomóc w zapobieganiu samobójstwom. – Kiedy wiemy więcej, mniej się boimy. Kiedy mniej się boimy, wiemy, jak reagować – dodaje lekarka.
Czynniki ryzyka
Sytuacja domowa, przemoc rówieśnicza, presja w środowisku szkolnym – to czynniki, które dodatkowo sprawiają, że dzieciom trudniej jest poradzić sobie z problemem. Poza tym, to rodzice muszą wyjść z inicjatywą i umówić dziecko na spotkanie ze specjalistą. Dlatego tak ważna jest edukacja rodziców.
Podczas warsztatów rodzice dowiedzą się m.in. o tym, kiedy udać się do specjalisty, jak wygląda psychoterapia u dzieci i nastolatków, jak rozpoznać zaburzenia odżywiania czy chociażby jak dużą rolę w zdrowiu najmłodszych odgrywa lęk.
Spotkania dla rodziców
Spotkania psychoedukacyjne dla rodziców są darmowe, organizowane co wtorek o 18:00 w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie przy ul. 3 Maja 127.
Wcześniej trzeba się na nie zapisać pod numerem telefonu 22 468 25 57.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz