IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami: Systemowe wsparcie a różnorodne uwarunkowania
W dniach 18-19 września 2024 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie, organizowane przez Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, zgromadzi łącznie 130 uczestników z uczelni z całej Polski w formie stacjonarnej i zdalnej. IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń ogólnopolskich służących wymianie doświadczeń i wypracowywaniu dobrych praktyk w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami w szkolnictwie wyższym.
Program forum
W tym roku program Forum obejmuje zarówno wykłady, dyskusje moderowane oraz warsztaty, których tematyka odnosi się do aktualnych wyzwań i możliwości poprawy dostępności w uczelniach wyższych. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prezentacji ekspertów m.in. na temat oceny funkcjonalnej i metod przyznawania wsparcia osobom z niepełnosprawnościami, praktycznych wskazówek, jak sprawić, by strona uczelni była dostępna cyfrowo, czy tutoringu akademickiego.
Drugi dzień Forum rozpocznie się przedstawieniem wyników badań autorstwa dr hab. Marii Gorczyńskiej, członkini Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich nt. analizy grup odbiorców wsparcia świadczonego przez uczelniane biura ds. osób z niepełnosprawnościami. W kolejnej części odbędzie się dyskusja z udziałem reprezentanta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Standaryzacja wsparcia edukacyjnego i adekwatny system jego finansowania w uczelniach”. Ukoronowaniem forum będą warsztaty na temat nawigacji przestrzennej w obiektach uczelnianych oraz metaforycznego betonu w murach uczelni – czyli jak rozmawiać z decydentami o niwelowaniu barier i wdrażaniu dostępności.
Wydarzenie odbędzie się w miejscu w pełni dostępnym architektonicznie, w auli wyposażonej w pętlę indukcyjną. Organizatorzy zapewniają napisy w czasie rzeczywistym, tłumaczenie na polski język migowy, a także dostęp do strefy wyciszenia.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym:
- Rzecznika Praw Obywatelskich;
- Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych;
- Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
- Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka;
- Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka;
- Jej Magnificencję Rektor UAM prof. Bogumiłę Kaniewską
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Poznań, Radio Afera, Magazyn "Integracja” i portal "Niepełnosprawni", Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych „Nasze sprawy” oraz Życie Uniwersyteckie.