Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stand-up bez barier. Po bandzie – odwaga, humor i łamanie tabu

01.10.2024
Autor: inf. pras, fot. plakat organizatora

- Żadna cenzura nie będzie nas ograniczać. Przekroczymy bariery, i to nie tylko te, które dotyczą niepełnosprawności, WSZYSTKIE – mówią organizatorzy ”Stand-upu bez barier. Po bandzie”, który odbędzie się już w październiku w Poznaniu. Czego możemy się spodziewać? Na pewno odwagi w mówieniu o sprawach codziennych, które dotyczą wszystkich, również osób z niepełnosprawnością, a także łamania tabu i braku poprawności politycznej.

Czy stand-up może być prowokacyjny, potrzebny społecznie i jednocześnie być formą sztuki? Jak najbardziej! Przed poznaniakami i poznaniankami wydarzenie zarówno odważne w charakterze, jak i będące częścią ogólnopolskiego 12. Festiwalu Kultury Bez Barier.

Mowa o ”Stand-upie bez barier. Po bandzie”, który odbędzie się 17 października o godz. 19.00 w Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu. Organizują go Inkubator Wielkich Jutra, Dostępność+, DGA S.A. i Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST. Na scenie wystąpią: Kuba Rafalski, Paweł Ścierski i Olgierd Kosiba.

Stand-up inny niż wszystkie

Chociaż w Poznaniu nie brakuje stand-upów, to październikowe wydarzenie zdecydowanie wyróżnia się swoim przekazem. Ma być otwarcie, bez ogródek, w sposób szczery, bezpośredni i dowcipny. Komicy, których zobaczycie na scenie, z dystansem i humorem opowiedzą o tematach, o których często w kontekście osób z niepełnosprawnościami (ale nie tylko) boimy się mówić. "Stand-up bez barier. Po bandzie" na pewno złamie niejedno społeczne tabu.

- Dlaczego organizujemy taki stand-up? Bo chcemy budować inkluzywność i równouprawnienie. Zarówno wykonawcy, jak i widzowie to osoby o różnych charakterach, poglądach i ograniczeniach funkcjonalnych. Dzięki stand-upowi pokazujemy, że każda grupa społeczna ma prawo do przestrzeni w wyrażaniu siebie.To także forma promowania różnorodności w kulturze i sztuce. Zależy nam na  łamaniu barier społecznych, a stand-up jest jedną z form sztuki, w której bariery między widownią a wykonawcą mogą być mniejsze niż w innych formach. Właśnie w ten sposób dążymy do przełamywania stereotypów. Prowokacyjny i bezpośredni charakter wydarzenia pozwala nam na łamanie tabu oraz dyskusję na tematy, które w innych kontekstach mogą być trudne – mówi Łukasz Klimek, dyrektor w Inkubatorze Wielkich Jutra.

Odważnie i bez cenzury

Już sam program wydarzenia i to, kto w nim wystąpi, gwarantuje brak cenzury i poprawności politycznej. Na scenie pojawią się rozpoznawalni Kuba Rafalski i Paweł Ścierski – znani ze swojej autoironiczności, szczerości i braku litości w demaskowaniu absurdów codzienności.

Kuba Rafalski w programie "Profesor X" opowie, ze nie każdy bohater nosi pelerynę, a przy okazji zadziwi widownię swoim ogromnym dystansem do siebie, żartując ze swojej niepełnosprawności. Z kolei Paweł Ścierski w programie "Osoba małomiasteczkowa" rzuci światło na trudny temat sukcesu i rodzinnych traum. Razem z nimi wystąpi Olgierd Kosiba, debiutujący stand-uper i jednocześnie prezes Towarzystwa GEST, czyli jednego z organizatorów wydarzenia. W swoim programie "Wszyscy jesteśmy piękni" udowodni, że każdy jest piękny, tylko trzeba na siebie umiejętnie spojrzeć. Jego występ, z pewnością pomoże wszystkim nabrać dystansu do siebie.

- ”Stand-up bez barier. Po bandzie” oznacza, że żadna cenzura nie będzie nas ograniczać. Przekroczymy bariery, i to nie tylko te, które dotyczą niepełnosprawności, WSZYSTKIE. Nie chodzi też o słownictwo, bo, często stand-up kojarzony jest z wulgarnością, ale nie o to chodzi. Czasami żart może być przyczynkiem do śmiechu, a czasami do wybuczenia, a czasami publiczność zamilknie... to pewnie, gdy nie zrozumie. Ja jestem przekonany, że wszyscy będą się dobrze bawić – tak o stand-upie opowiada Olgierd Kosiba.

I śmiesznie i w dobrym celu

Warto dodać, że stand-up jest wydarzeniem dostępnym, co oznacza, że będzie tam obecny tłumacz PJM. W budynku Collegium Iuridicum Novum i jego otoczeniu działa system informacyjno-nawigacyjny i system udźwiękowienia i opisu przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością wzroku oparty na znacznikach ToTuPoint. Budynek nie ma też barier architektonicznych (można skorzystać z windy). 

Ważne informacje

Bilet na stand-up w cenie 20 zł można zakupić przez serwis kupbilecik.pl.

Cały dochód ze sprzedaży biletów organizatorzy przeznaczą na wsparcie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wielkopolsce. To miejsca, które działają na rzecz poprawy sprawności psychofizycznej, zaradności życiowej, rehabilitacji społecznej, a także rozwijania umiejętności zawodowych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Zapraszamy! Razem możemy zrobić coś dobrego i doskonale się bawić. To będzie coś świeżego, zaskakującego i często osobistego. Nie można tego przegapić – dodają organizatorzy.


Kontakt do organizatorów:

Łukasz Klimek

dyrektor w Inkubatorze Wielkich Jutra

tel. 515 450 972

e-mail: lukasz.klimek@dga.pl

Strona WWW stand-upu

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas