„Tacy sami, bez barier”. Dni Osób z Niepełnosprawnością w ZUS
We wrześniu zapraszamy na Dni Osób z Niepełnosprawnością w ZUS. Jest to cykl wydarzeń, które odbywają się w całej Polsce. W tym roku spotykamy się pod hasłem „Tacy sami, bez barier”. Podczas spotkań i prelekcji można skorzystać z porad ekspertów ZUS, instytucji współpracujących oraz lokalnych organizacji, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Każdy człowiek napotyka w swoim życiu różne bariery. Gdy myślimy o barierach, w pierwszej chwili przychodzą do głowy schody i wysokie krawężniki, czyli przeszkody architektoniczne. To dlatego, że najłatwiej je zobaczyć. Są też najczęściej poruszanym tematem w kontekście osób z niepełnosprawnością. To bardzo ważny rodzaj barier, ale nie jedyny, bo jest ich znacznie więcej.
Bariery mogą być kulturowe, społeczne lub światopoglądowe. Barierą może być także sposób, w jaki postrzegamy (i oceniamy!) siebie i innych. Tymczasem – mimo różnic – jako ludzie jesteśmy tacy sami. Wszyscy mamy potrzebę, by być zauważonymi, być we wspólnocie, móc samemu o sobie decydować. I tylko od nas zależy, czy dostrzeżemy bariery, które pojawiają się między nami, i co z nimi zrobimy. Warto spojrzeć szerzej na sytuację osób z niepełnosprawnością, ale również ich najbliższego otoczenia, a tak naprawdę każdego z nas, kto ma kontakt z tymi osobami.
Priorytetami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie działania na rzecz osób z niepełnosprawnością są w szczególności:
- zapewnienie kompleksowej obsługi klientów z niepełnosprawnością;
- dostosowanie budynków Zakładu do potrzeb osób z niepełnosprawnością;
- zapewnienie dostępności i kontrola przestrzeni elektronicznej Zakładu dla środowiska osób z niepełnosprawnością;
- prowadzenie działań na rzecz osób z niepełnosprawnością w zakresie prewencji rentowej i wypadkowej;
- podejmowanie działań mających na celu zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w Zakładzie;
- umożliwienie osobom z niepełnosprawnością zdobywania doświadczenia zawodowego w Zakładzie poprzez odbywanie praktyk studenckich oraz staży zawodowych;
- podejmowanie współpracy z organizacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością, w tym m.in. z PFRON oraz Fundacją Integracja.
Dni Osób z Niepełnosprawnością to miesiąc wyjątkowych wydarzeń w całej Polsce, pomagających zrozumieć i oswoić temat niepełnosprawności. Głównym celem organizatorów jest upowszechnianie wiedzy o tym, że osoby z niepełnosprawnością mają różne potrzeby oraz dostarczanie kompleksowych informacji na temat tego, z jakiego wsparcia mogą skorzystać.
W ramach spotkań:
- specjaliści z ZUS udzielą informacji o ubezpieczeniach społecznych; wyjaśnią, jak uzyskać świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami, jak załatwiać sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu, a także jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS;
- eksperci z PFRON opowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania;
- pracownicy NFZ będą informować o zasadach kwalifikacji na leczenie uzdrowiskowe oraz doradzą w kwestiach zdrowego trybu życia;
- eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta opowiedzą o prawach przysługujących pacjentom oraz o pomocy psychologicznej;
- przedstawiciele organizacji pozarządowych udzielą fachowych porad i podzielą się swoimi doświadczeniami.
W wydarzeniach mogą uczestniczyć wszyscy, którzy są zainteresowani udzielaniem wsparcia osobom z niepełnosprawnością. Nie trzeba się na nie zapisywać, a udział jest bezpłatny.
Sprawdź, co się będzie działo w Twojej okolicy – harmonogram wydarzeń Dni Osób z Niepełnosprawnością, szczegółowe informacje oraz materiały dostępne są na stronie www.zus.pl.
Artykuł pochodzi z numeru 4/2024 magazynu „Integracja”.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz