12. Festiwal Kultury Bez Barier: MOŻESZ, co chcesz!
Festiwal Kultury Bez Barier to ogólnopolskie święto różnorodności i inkluzywności, które pokazuje, że kultura może być dostępna dla każdego.
Hasło
Hasło tegorocznej edycji MOŻESZ, co chcesz, odzwierciedla ideę wolności i inspiruje osoby ze szczególnymi potrzebami do swobodnego korzystania z festiwalowej oferty dostępnych spektakli, wystaw, koncertów, warsztatów i spotkań.
- To już 12 edycja! Rok temu projektowaliśmy wokół wytchnienia i hasła “MOŻESZ mniej”, a w tym roku, nie rezygnując z dbania o nasz dobrostan, dajemy większy wybór! Pod hasłem “MOŻESZ, co chcesz” zachęcamy do zatrzymania się i zastanowienia: Czego mogę chcieć od festiwalu? Co z oferty kulturalnej mogę sobie wziąć? W jaki sposób JA lubię uczestniczyć w kulturze? Bazując na doświadczeniach poprzednich edycji i rozmowach przy kawie z naszymi odbiorcami postaraliśmy się, by każda osoba coś dla siebie znalazła – mówi Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier i główna koordynatorka festiwalu.
Lokalizacje
12. Festiwal Kultury Bez Barier odbędzie się w dniach 15-20 października w 25 miastach Polski. Warszawska impreza wspierana przez instytucje i organizacje z całego kraju, po raz kolejny udowadnia, że kultura nie zna granic.
Lista miast, które wspólnie z organizatorami 12. FKBB promują ideę dostępności i współtworzą program tegorocznej edycji jest naprawdę długa: Białystok, Bielsko-Biała, Gdańsk, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Koszęcin, Kraków Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Piaseczno, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Rzeszów, Sierpc, Sucha Beskidzka, Toruń, Warszawa, Wągrowiec, Wieliczka, Wrocław.
Dzięki współpracy z 103 instytucjami i organizacjami partnerskimi z całej Polski, uczestnicy będą mogli skorzystać z bogatej oferty spektakli teatralnych, wystaw, warsztatów, koncertów, pokazów filmowych i spotkań – wszystko dostosowane do osób z różnorodnymi potrzebami. W sumie w festiwalowym w programie znalazło się aż 170 wydarzeń!
Główne atrakcje Festiwalu
- Spektakle teatralne – wydarzenia z audiodeskrypcją, napisami lub tłumaczeniem na polski język migowy (m.in. Antygona w Teatrze Polskim w Warszawie, Siódemka. SzÓs Polskich Królowa w Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, Kłamstewka w Teatrze Kwadrat, Mistrz i Małgorzata w toruńskim Teatrze Horzycy, Nasze czasy w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie, Klancyk gra Zaburzone Osobowości: Talk show w warszawskim Klubie Komediowym, Dzikie harce w Teatrze Guliwer w Warszawie czy Ronja, córka zbójnika w krakowskim Teatrze Groteska)
- Wystawy i oprowadzania – wydarzenia z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną, oprowadzaniem w polskim języku migowym lub słuchawkami wyciszającymi (m.in. wystawa Świat Nikiforów w Galeria Arteneum w Warszawie, wystawa Pokój z widokiem w Muzeum Gdańska, oprowadzanie po Muzeum Narodowym we Wrocławiu, oprowadzanie kuratorskie po wystawie Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku w Muzeum Warszawy)
- Warsztaty – zajęcia kreatywne otwarte dla wszystkich (m.in. warsztaty dla dzieci w Minicity, warsztaty teatralne Razem w kulturze w Mazowieckim Instytucie Kultury, warsztat Polskie wynalazki w Muzeum Historii Polski w Warszawie, warsztat Zastygłe w porcelanie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, warsztat Tworzenie mapetów i pacynek teatralnych w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, Warsztaty głosowe, śpiewacze dla osób z dysfunkcją wzroku w Galerii Arsenał w Białymstoku czy warsztaty PJM Pomigajmy o s*ksie Fundacji Ośmiornice Kreatywności w Lublinie)
- Pokazy filmowe i spotkania z twórcami – wydarzenia z audiodeskrypcją i napisami lub przyjazne sensorycznie (m.in. Bulion i inne namiętności w Domu Kultury Świt w Warszawie, Dostępne dobranocki w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Kulej. Dwie strony medalu – seans i rozmowa z twórcami filmu w warszawskim Kinie Elektronik, pokaz filmu Szeptuchy. Magia Podlasia i rozmowa z reżyserką Małgorzatą Szyszką” Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie, Smok Diplodok – seans przyjazny sensorycznie w Kinie Zacisze w Piekarach Śląskich czy Biała odwaga – pokaz filmu i spotkanie w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu)
- Koncerty i występy muzyczne – dostępne dla osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. Koncert Szkoły Violini w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Koncert w muzeum w Muzeum Warszawy)
- I wiele, wiele innych!
Więcej informacji i szczegółowy program znajdziesz na stronie Festiwalu Kultury bez Barier.
Rezerwacje miejsc i biletów na festiwalowe wydarzenia startują 3 października.
Dzień Otwarcia
Podczas pierwszego dnia festiwalu organizatorzy kontynuują motyw przewodni zeszłorocznej edycji i skupiają się na dobrostanie. To czas na spotkanie w gronie Partnerów i Współorganizatorów - osób tworzących festiwal.
- Wiemy ile czasu, wysiłku i wyrzeczeń wymaga praca w kulturze. W tej edycji zwracamy uwagę na temat zdrowia psychicznego, dlatego najpierw zadbamy o siebie - osoby, które kulturę tworzą – tłumaczy Anna Żórawska.
Dzień Otwarcia odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury, któremu bliskie jest hasło Dobrego Stanu Kultury. Wydarzenie zacznie się od KawowAnia, czyli kameralnych rozmów przy kawie o wszystkim, co ważne w dostępności (Czytelnia Słów i Dźwięków Elektra). Po kawie odbędą się warsztaty dla Partnerów Festiwalu wzmacniające kompetencje z zakresu zarządzania dostępnością. Po południu do spotkania dołączą osoby samorzecznicze i sojusznicze, które przy rozmowach stolikowych pomogą skonsultować pomysły w konkretnym obszarze dostępności. To dobra okazja do dzielenia się inspiracjami i nawiązania relacji.
-15 października ładujemy baterie, a od 16 do 20 października tworzymy 12 edycję Festiwalu Kultury bez Barier pod hasłem “MOŻESZ, co chcesz”. MOŻEMY tworzyć taką kulturę, w jakiej sami chcemy uczestniczyć! – dodaje koordynatorka festiwalu.
Organizatorzy
Festiwal Kultury Bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, Mazowiecki Instytut Kultury.
Patronat medialny: Trójka Polskie Radio
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz