#zmiłości do dobrej przyszłości
Pomagać możesz w różny sposób: umacniając w samodzielności dziecko z niepełnosprawnością, opiekując się schorowanymi rodzicami, odwiedzając samotną sąsiadkę, dokarmiając bezdomne zwierzęta czy promując kampanie społeczne. A gdy pragniesz pomóc, ale nie masz na to czasu lub siły? Pomóż tym, którzy zrobią to za Ciebie!
Ludźmi, którzy rzetelnie i profesjonalnie wyręczą Cię w udzielaniu pomocy, są pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych. Stowarzyszenia i fundacje powstają nie tylko po to, aby „uzupełniać” te dziedziny, w których pomoc instytucji publicznych jest niewystarczająca lub jej nie ma, ale także po to, aby nieść dobro w imieniu osób, które nie mogą tego robić.
Organizacje działają w różnych obszarach, m.in. aktywizując osoby z niepełnosprawnościami oraz wspierając rozwój polskiej nauki, starsze osoby samotne, chore dzieci i ich opiekunów, chroniąc przyrodę, broniąc praw zwierząt itp. To za ich pośrednictwem możesz przekuć w czyn swoją chęć pomagania.
Jak pomóc, gdy sam nie możesz?
Organizacje pozarządowe możesz wspierać finansowo na kilka sposobów, m.in. wpłacając regularne, zgodne z Twoimi możliwościami datki finansowe na ich rachunki bankowe lub biorąc udział w zbiórkach publicznych. Nie obawiaj się oceny – każda kwota zostanie przyjęta z taką samą wdzięcznością i spożytkowana z takim samym szacunkiem. Dzięki Twoim darowiznom organizacje będą mogły każdego dnia pomagać tym, którzy tego potrzebują, a Ty dołożysz swoją cegiełkę do budowy dobrej przyszłości.
Inny sposób wsparcia to uwzględnienie w Twoim testamencie organizacji pozarządowej lub bliskiego sercu i przekonaniom celu społecznego. Dokument ten spisujemy z zamiarem zabezpieczenia osób najbliższych, ale dzięki testamentowi możemy także czynić dobro po swoim odejściu.
Zapisy testamentowe to bardzo popularna formuła donacji na świecie. W Polsce była powszechna przez wiele wieków, ale zanikła w okresie PRL-u, aby odrodzić się po 1989 r., wraz z rozwojem sektora organizacji pozarządowych. Przy czym donacji testamentowych dokonywali nie tylko nasi władcy i władczynie, arystokraci, szlachta, ale także osoby o niższym statusie społecznym i ekonomicznym. To dzięki nim nie tylko powstały uczelnie, unikatowe księgozbiory i kolekcje muzealne, ale także przetrwały do dziś domy dziecka, domy samotnych matek, ochotnicze straże pożarne, stołówki dla osób z kryzysie bezdomności, koła hobbystyczne czy stypendia dla uzdolnionych dzieci z gorzej sytuowanych rodzin.
W jaki sposób uwzględnić organizację pozarządową w testamencie?
Krok I: Sprawdź, co masz. Zastanów się, co wchodzi w skład Twojego majątku. Mogą to być nieruchomości, oszczędności, polisy, tantiemy, przedmioty, biżuteria, ale także udziały w firmach lub pieniądze, które komuś pożyczyłeś, itp. Wypisz je i oszacuj wartość. Następnie od wartości majątku odejmij kwoty zadłużenia, np. kredyty, pożyczki, karty kredytowe itp. W ten sposób realnie ocenisz, co po sobie pozostawisz.
Krok 2: Przemyśl, komu chcesz przekazać swoje dobra. Pomyśl o osobach najbliższych (tzw. spadkobiercach ustawowych), ale może też o przyjaciołach, współpracownikach, sąsiadach. Rozważ także choć symboliczny (kwotowy lub procentowy) zapis na fundację lub stowarzyszenie.
Krok 3: Poznaj organizację. Jeśli chcesz uwzględnić organizację pozarządową w testamencie, to nawet jeśli ją już wspierasz, warto, abyś bliżej, tak „od środka” poznał ich działania i zespół, aby wiedzieć, komu powierzasz swoje dobra. Zadzwoń do nich, napisz, umów się na spotkanie lub kilka spotkań. Pracownicy organizacji odpowiedzą na Twoje pytania, przedstawią swoją procedurę przyjęcia zapisu testamentowego oraz wskażą konkretne cele, na które zapis może być przeznaczony.
Krok 4: Umów się z notariuszem. Możesz spisać testament samodzielnie (o rodzajach testamentów piszemy w poprzedniej „Integracji”, 3/2024), ale testament notarialny gwarantuje, że Twoje życzenia będą uszanowane, a dokument nie zostanie podważony. Jeśli nie jesteś pewien treści i chcesz przedyskutować zapisy testamentu, skorzystaj z pomocy doradców sukcesyjnych, radców prawnych, adwokatów specjalizujących się w prawie spadkowym.
Krok 5: Poinformuj organizację pozarządową o swoim zapisie. Zwłaszcza jeśli wcześniej się z nią nie kontaktowałeś. Dzięki temu organizacja będzie mogła nie tylko podziękować za Twoją hojność, ale też opowiedzieć, na co wykorzysta przekazane przez Ciebie środki, i zaplanować działania na dobrą przyszłość.
Niniejszy poradnik jest częścią akcji Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów 2024, realizowanej od 9 do 13 września br. w ramach ogólnopolskiej kampanii „Napisz Testament”, której organizatorem jest Fundacja Otwarte Forum i inne organizacje pozarządowe tworzące Koalicję „Napisz Testament”.
Hasłem tegorocznej akcji jest apel: Napisz testament #zmiłości. Jej celem jest przekonanie Polaków, że testament to jeden z najważniejszych dokumentów porządkujących sprawy majątkowe zarówno osoby, która go spisuje, jak i jej rodziny, a także zachęcenie do spisywania testamentów na każdym etapie życia.
Podjęcie decyzji i spisanie testamentu ułatwią:
- lista sprawdzonych, transparentnych organizacji pozarządowych;
- lista rekomendowanych notariuszy, specjalistów prawa spadkowego;
- bezpłatny (!) Informator Testamentowy.
Wszystko dostępne na stronie kampanii społecznej Napisz Testament.
Współcześni znani Donatorzy i ich zapisy testamentowe:
- Nina Andrycz – aktorka, pierwsza dama polskiego teatru – ufundowała densytometr (urządzenie określające gęstość mineralną kości) do jednego z warszawskich szpitali;
- Hanka Bielicka – aktorka, artystka kabaretowa – swoje dobra przekazała m.in. Muzeum Teatralnemu i salonikowi Hanki Bielickiej w Łomży;
- kpt. żeglugi Zbigniew Sak – ufundował kardiologiczne urządzenia ratujące życie dla jednego ze szpitali w Szczecinie;
- prof. Wacław Szybalski – światowej sławy biotechnolog i genetyk – w testamencie część swoich dóbr przeznaczył na stypendia dla wybitnych młodych polskich naukowców.
Więcej ciekawostek testamentowych na stronie facebookowej kampanii społecznej Napisz Testament.
Członkowie Kampanii „Napisz Testament” w Polsce:
- Fundacja „Lekarze bez Granic”,
- Stowarzyszenie mali bracia Ubogich,
- Stowarzyszenie „SOS Wioski Dziecięce w Polsce”,
- Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva,
- Fundacja WWF,
- Polska Fundacja Ronalda McDonalda,
- Fundacja Pomocy Dzieciom „Pociecha”,
- Fundacja Dorastaj z Nami,
- Fundacja na rzecz Nauki Polskiej,
- Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ,
- Fundacja Gajusz,
- Fundacja DKMS
Artykuł pochodzi z numeru 4/2024 magazynu „Integracja”.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz