Elastyczność i dostępność
Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością toalety stają się standardem w nowo powstających i modernizowanych budynkach. Jednak nie dla wszystkich użytkowników jest to rozwiązanie wystarczające.
Ważący 100 kilogramów mężczyzna z niepełnosprawnością sprzężoną, który samodzielnie korzysta z toalety i potrzebuje pieluch, senior po wylewie mający problem z nietrzymaniem moczu i kału, młoda kobieta z rdzeniowym zanikiem mięśni lub łamliwością kości – to tylko przykłady osób, które potrzebują, oprócz standardowej dostosowanej toalety, także innych udogodnień: leżanek, na których można się przebrać, zmienić pieluchę, pieluchomajtki lub cewnik. Aby przenieść się z wózka na leżankę czy z powrotem, niezwykle pomocny jest im podnośnik, a najwygodniejszy i niezajmujący przestrzeni – podnośnik sufitowy.
Kreator trendów
Pressalit to światowy lider branży łazienkowej, który od 70 lat wyznacza trendy. Ważnym elementem strategii firmy jest dbałość o potrzeby różnorodnych klientów – w tym osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
Rozwiązaniem problemów higieniczno-pielęgnacyjnych stała się komfortka (ang. changing places), czyli miejsce, w którym w optymalnych warunkach można dokonać zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych, a czasem tylko zmienić ubranie osobie z niepełnosprawnością.
- W firmie Pressalit wierzymy, że każdy ma prawo do życia bez ograniczeń, i jesteśmy dumni, że nasze produkty trafiają do komfortek na całym świecie – czytamy na stronie www.pressalit.com.
Jak podkreślają przedstawiciele firmy, obecność komfortki w przestrzeni publicznej to dla wielu osób ze szczególnymi potrzebami dowód poszanowania ich godności. Pozwala uniknąć krępujących sytuacji podczas przebierania się, zmiany środków chłonnych, zakładania cewnika, przyjmowania leków doodbytniczych i wielu innych czynności intymnych. Zwracają też uwagę na to, że obecność komfortek to ogromne udogodnienie dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.
- Wiemy, że liczba osób z poważnymi niepełnosprawnościami stale rośnie. Starzenie się społeczeństwa i wydłużanie się życia oznacza, że w przyszłości znacznie więcej osób będzie potrzebować dostosowanej toalety i właśnie komfortek – czytamy o firmie.
Przepis na optymalną komfortkę
Oto, co jest potrzebne, aby stworzyć komfortkę odpowiadającą potrzebom klientów:
- przestronne i odpowiednio duże pomieszczenie higieniczno-sanitarne;
- optymalnie dostosowany pełen węzeł sanitarny i właściwe wyposażenie techniczne.
Przestrzeń
Wymagania co do sprzętu, jego wielkości i usytuowania – a także powierzchni manewrowej dla osoby na wózku i opiekuna lub dwóch – oznaczają, że w komfortce musi być wystarczająco dużo miejsca. Dlatego idealna powinna mieć powierzchnię minimum 12 mkw.
Wyposażenie
- Firma Pressalit rekomenduje leżankę dla osób dorosłych z regulacją wysokości, najlepiej elektrycznie, a opcjonalnie jako łóżko prysznicowe, dostosowane do rozmiarów i wagi osób dorosłych (oraz starszych dzieci i młodzieży), czyli o długości 190–200 cm, z możliwym obciążeniem pomiedzy 200-227 kg kg.Takie parametry powinny zapewnić bezpieczeństwo i komfort większości użytkowników. Leżanka jest najczęściej przymocowywana do ściany i można ją w prosty sposób rozłożyć. Leżanki firmy Pressalit mają możliwość regulowania wysokości w granicach do 70 cm (od 30 cm do 100 cm). Firma dba o to, aby umożliwić korzystanie z leżanek użytkonikom samodzielnym i niesamodzielnym. Taka regulacja wysokości pozwala na dogodne przesiadanie się z wózka, ale jest też korzystna podczas pracy opiekuńczej, gdyż jako optymalna w trakcie czynności higienicznych podopiecznego nie obciąża kręgosłupa opiekuna. Leżanka powinna mieć zabezpieczenia boczne, aby osoba leżąca nie zsunęła się z niej i nie spadła.
- Niezwykle przydatnym urządzeniem są podnośniki umożliwiające bezpieczne przeniesienie osoby z niepełnosprawnością z wózka na leżankę i z powrotem. Mogą być sufitowe lub mobilne/jezdne – jeśli niemożliwe jest zamocowanie podnośnika na suficie.
- W optymalnie wyposażonej komfortce powinna znaleźć się też umywalka z regulacją wysokości (zintegrowana z lustrem), co pozwala na przykład osobom na wózkach elektrycznych na łatwy dostęp do kranu. Tak skonstruowane umywalki wyposażone są także w uchwyt z przodu.
- W miejscu, które służy do czynności pielęgnacyjnych, wskazany jest prysznic, doposażony w regulowane elektrycznie lub ręcznie bezpieczne siedzisko.
- Centralnie umieszczona muszla sedesowa powinna mieć wolne miejsce po obu stronach, ale też być odpowiednio osłonięta, aby zapewnić intymność. W spełniających najwyższe standardy komfortkach znajdują się sedesy z regulacją wysokości, które zapewniają komfortowe, samodzielne i bezpieczne korzystanie z nich przez użytkowników o indywidualnych potrzebach wynikających ze wzrostu, wagi lub rodzaju niepełnosprawności.
Bezpieczeństwo i czystość
Do wyposażenia komfortek powinno się używać sprzętu łatwego w obsłudze i utrzymaniu czystości.
Sprzyjają temu:
- podłoga antypoślizgowa;
- duży kosz na środki chłonne: pieluchy, pieluchomajtki, wkładki, podpaski, cewniki i in.;
- szeroka rolka papieru do przykrycia leżanki;
- środki pielęgnacyjne pozwalające na ochronę i pielęgnację skóry użytkownika.
Oferta według potrzeb i budżetu
Produkty i rozwiązania firmy Pressalit mają wiele funkcji i są dostępne w różnych wersjach: zarówno do stałego zamontowania na jednej wysokości, mobilne, jak też z możliwością jej regulacji. Bogata jest oferta sprzętów i akcesoriów prysznicowych, wraz z siedziskiem o regulowanej wysokości. Dzięki temu mogą z nich korzystać osoby o różnych możliwościach motorycznych i w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach.
Polecamy poradnik dotyczący projekowania wnętrz, z rysunkami i aranżacjami. Jest do pobrania na www.pressalit.com.
Pressalit ma w ofercie szeroką gamę wyposażenia toalet i komfortek, które można dobierać elastycznie do własnych warunków, potrzeb i możliwości, także finansowych. Obejmują, poza leżankami, umywalkami, sedesami, podpory uchylne, uchwyty naścienne i krzesełka kąpielowe w wyjątkowym skandynawskim designie, podkreślającym estetykę, funkcjonalność i zapewniającym łatwość utrzymania czystości produktów (w wielu kolorach i o wielu rozmiarach).
Firma zawsze dostosowuje oferowane wyposażenie do rozmiaru i stanu technicznego pomieszczenia, wymogów inwestora i możliwości budżetowych klienta. Oferta Pressalitu jest różnorodna i elastyczna także pod względem cen.
Cały świat
Produkty firmy Pressalit można znaleźć w wielu komfortkach (ang. changing places, niem. Toiletten für alle), w wielu miejscach na świecie: w budynkach administracji państwowej i samorządowej, w placówkach ochrony zdrowia i opieki społecznej – m.in. w Przytułku św. Salezego w Warszawie, szkołach i świetlicach, centrach handlowych, ośrodkach sportowych, muzeach, obiektach zabytkowych – m.in. w Zamku Królewskim na Wawelu, w parkach rozrywki – ze słynnym Legolandem na czele, na stadionach, stacjach benzynowych, dworcach i lotniskach, m.in. w: Manchesterze, Birmingham, Londynie, Pittsburghu, Stambule, Kopenhadze i Barcelonie.
70 lat na rynku!
Firma Pressalit jest liderem w dziedzinie wzornictwa i innowacji produktów stanowiących wyposażenie łazienek, toalet, pokoi kąpielowych i pokoi higieniczno-pielęgnacyjnych, tworząc produkty, które łączą funkcjonalność z estetyką.
Założona w 1954 r. w małym miasteczku Ry w Danii, w Jutlandii Środkowej, rozwinęła się z lokalnego producenta desek sedesowych, urządzeń i akcesoriów sanitarnych do pozycji globalnego lidera w zakresie rozwiązań łazienkowych i kuchennych.
Długa historia projektowania w firmie Pressalit rozpoczęła się od wprowadzenia na rynek pierwszej na świecie zaprojektowanej deski sedesowej. Zaowocowało to otrzymaniem kilku prestiżowych nagród, w tym Red Dot Award za atrakcyjne wizualnie, jakościowo i funkcjonalnie deski sedesowe. Od 1975 r. firma kładzie szczególny nacisk na dostępność produktów dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Pozostaje wierna trzem wartościom, którymi są: jakość, najwyższej klasy wzornictwo i dostępność. Dzięki temu produkty Pressalit spełniają potrzeby wymagających klientów, niezależnie od ich możliwości fizycznych. Wszystkie mają długie terminy gwarancji i zapewniony profesjonalny serwis. Znajdują się w wielu prestiżowych lokalizacjach w Polsce, są rekomendowane przez użytkowników i zbierają dobre oceny.
Warto podkreślić, że Pressalit wspiera Akcję społeczną „Przewijamy Polskę”, a w swoim kraju – kadrę narodową paralimpijczyków.
Artykuł pochodzi z numeru 4/2024 magazynu „Integracja”.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz