Wieliczka: Festiwal Kultury bez Barier w Muzeum Żup Krakowskich
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, partner 12. edycji Festiwalu Kultury bez Barier, zaprasza na spotkania „Dotyk solnej historii” i „Historia zamknięta w zapachu” przygotowane w ramach tego wydarzenia.
Festiwal promuje otwartość i dostępność kultury dla wszystkich i jest dedykowany osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Odbędzie się w dniach 15-20 października 2024 roku.
Program atrakcji w całej Polsce znajduje się na stronie festiwalu Kultury bez barier.
Dotyk solnej historii
Spotkanie „Dotyk solnej historii” odbędzie się 17 października, w godzinach 10.00-11.30 w Muzeum w kopalni soli.
Podczas interaktywnego zwiedzania, prowadzonego przez przewodnika, uczestnicy będą mieli okazję poznać specyfikę pracy w kopalni soli poprzez materiały dotykowe, dźwiękowe oraz audiodeskrypcje. Trasa zwiedzania obejmuje m.in. poznanie dawnych maszyn, sposobów wydobywania soli oraz wierzeń górników, a wszystko dostępne do odkrywania przez zadania i bezpośredni kontakt.
Zbiórka uczestników oraz odbiór darmowych biletów odbędzie się w kasie Zamku Żupnego, skąd grupa w towarzystwie przewodnika uda się do szybu górniczego.
Zajęcia skierowane do grup zorganizowanych, dzieci, osób powyżej 16 roku, rodzin.
Warto zaznaczyć, że podziemna ekspozycja znajduje się w specyficznych warunkach kopalni – zjeżdża się do niej windą, panuje tam chłód i półmrok, a na trasie zwiedzania nie ma miejsc do odpoczynku. Dodatkowo, ze względu na remont, toalety dla osób z niepełnosprawnościami nie będą dostępne. Należy również pamiętać, że uczestnicy muszą pozostać z grupą przez cały czas trwania wydarzenia, gdyż nie ma możliwości samodzielnego zwiedzania ani wcześniejszego opuszczenia trasy.
Historia zamknięta w zapachu
Drugie wydarzenie to warsztaty wielozmysłowe „Historia zamknięta w zapachu”. Odbędą się 19 października, w godzinach 10.00-11.00 w Zamku Żupnym.
Warsztaty te zostały przygotowane z myślą o osobach, które lubią odkrywać historię w nietypowy, angażujący sposób. Podczas spotkania uczestnicy, w maksymalnej liczbie 12 osób dorosłych, będą mieli okazję poznać historię dawnej kuchni żupnej, a także wysłuchać specjalnie przygotowanego słuchowiska, które przeniesie ich do życia w XVI-wiecznym Zamku Żupnym. Realistyczna forma narracji, oparta na odtwarzaniu codziennych sytuacji w dawnym Zamku, została stworzona tak, aby angażować słuchaczy i umożliwiać im pełne zanurzenie w historycznym świecie.
To co wyróżnia te warsztaty, to dodatkowe elementy multisensoryczne – specjalnie zaprojektowane naczynia z zapachami, które odzwierciedlają aromaty towarzyszące dawnym mieszkańcom i pracownikom zamku. Uczestnicy będą mieli okazję poczuć zapachy koni, ziół, gotujących się potraw w kuchni żupnej czy dymu, co znacząco wzbogaci odbiór słuchowiska i pozwoli lepiej zrozumieć atmosferę dawnych czasów.
Ważne informacje
Ważna informacja: W trakcie warsztatów w sali mogą pojawić się intensywne dźwięki oraz zapachy, które mogą być silnie odbierane przez niektóre osoby.
Zajęcia skierowane do grup zorganizowanych, osób powyżej 16 roku, seniorów i seniorek, rodziców lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Zapisy odbywają się tylko za pośrednictwem strony festiwalu Kultura bez barier.
Zbiórka uczestników i odbiór darmowych biletów w kasie w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8).
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz