Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie wspierające

20.01.2025
Autor: Dorota

Mój brat otrzymał świadczenie wspierające. Chcielibyśmy te pieniądze wykorzystać na zapewnienie mu całodobowej opieki na czas naszego wyjazdu. Słyszałam, że pobierając świadczenie wspierające osoba niepelnosprawna nie może przebywać w domu opieki. Obawiam się na dłuższy czas pozostawić brata samego prywatnej opiekunce, wolałabym aby była to godna zaufania instytucja. Proszę o podpowiedź. Może są instytucje świadczące opiekę w domu lub turnusy rehabilitacyjne z zapewnioną opieką, w tym pielęgniarską? 

Szanowna Pani,

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r o świadczeniu wspierającym w Art.  5.  stanowi, że świadczenie wspierające nie przysługuje, jeżeli:

1) osoba, o której mowa w art. 3 ust. 2, została umieszczona w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym albo schronisku dla nieletnich;

Jeżeli Pani brat zostanie umieszczony w placówce, może utracić świadczenie wspierające i zostać zmuszony do zwrotu nienależnie pobieranego świadczenia. Co do innych form wsparcia warto zorientować się w miejscowym MOPS lub na przykład w organizacjach pozarządowych.

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas