Zapytanie w sprawie dodatku do renty socjalnej
Ile ostatecznie ma wynosić kwota netto dodatku do renty socjalnej, który ma być wprowadzony w 2025 r dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Bo mówi się, że 3260 zł ale od wynagrodzenia za pracę inaczej się odlicza składki i podatek, a od renty również odlicza się inaczej. I stąd pytanie, czy ostatecznie renta z dodatkiem może wynosić więcej niż ta kwota 3260 zł?
Szanowny Panie,
za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.
W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji. Według ustawy z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 2194), w ustawie o rencie socjalnej określono komu przysługuje dodatek dopełniający: "Art. 6a. 1. Osobie uprawnionej do renty socjalnej, będącej całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje dodatek dopełniający w wysokości 2520 zł." Dodatek ów otrzymają więc osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik