Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Realizacja Projektu „Z kulturą górali żywieckich za pan brat”

23.10.2024
Autor: inf. pras., fot. zdjęcie organizatora

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej od lipca do października 2024 roku zrealizował integracyjny Projekt „Z kulturą górali żywieckich za pan brat” w ramach Karpackiej inicjatywy lokalnej finansowanej ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030” za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

Kultura ludowa górali

Projekt „Góralski” miał na celu zapoznanie uczestników poszczególnych wydarzeń z kulturą ludową górali Żywiecczyzny, którzy pozostawili po sobie tradycje związane z wypasem owiec, wyrobem serów, charakterystyczne stroje, budynki, zwyczaje, muzykę oraz słownictwo. Górale żywieccy stworzyli kulturę, która stanowi jeden z najważniejszych modeli życia w Karpatach a pozostawili po sobie wiele materialnych i niematerialnych zabytków, dzięki czemu pamięć o ich niezwykle bogatej kulturze jest wciąż żywa.

W projekcie brali udział, wraz z uczestnikami ŚDS w Pewli Wielkiej, członkowie Zespołu Regionalnego „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej oraz Zespołu Regionalnego „Grojcowianie” z Wieprza. W ramach tych działań przeprowadzono warsztaty prowadzone przez twórców, instruktorów i działaczy regionalnych takie jak „Nauka malowania na szkle”, „Drewniana zabawka ludowa”, „Przysmaki kuchni beskidzkiej”, „Instrumenty ludowe Żywiecczyzny” a także warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnych motywów góralskich.

Wydarzenia

Uczestnicy projektu wzięli udział w 61 Tygodniu Kultury Beskidzkiej wykonując wspólnie tańce ludowe oraz prowadząc zabawy z publicznością zgromadzoną na żywieckim rynku. Ciekawym wydarzeniem była wycieczka „Szlakiem kultury wołoskiej” do Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu oraz do Zagrody Edukacyjnej „Bacówka u Harnasia” na Marcówce, gdzie poznano tradycyjne sposoby wyrobu sera oraz legendy związane z Beskidami.

Podsumowaniem projektu jest wystawa prac w dniu 29 października 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Świnnej. Prezentowane będą prace, które powstały podczas realizacji projektu oraz odbędzie się spotkanie integracyjne wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.  

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas