Podpisz petycję w sprawie wyborczych nakładek brajlowskich
Prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym, a dokładniej pomysł likwidacji brajlowskich nakładek na karty do głosowania, wywołał ogromne kontrowersje w środowisku osób niewidomych i niedowidzących. Jego przedstawiciele zbierają podpisy pod petycją do krajowych władz, w której domagają się respektowania swoich praw do tajnego głosowania.
"Proponowana zmiana spowoduje pozbawienie części praw wyborczych wielu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Stanie się tak, gdyż bez nakładek na karty do głosowania nie będą w stanie samodzielnie i tajnie oddać swojego głosu. Nowelizacja nie wprowadza w zastępstwie innej techniki tajnego i samodzielnego oddania głosu przez wyżej wymienione osoby" – czytamy w skierowanej do Sejmu petycji.
Autor petycji, Jacek Zadrożny z Fundacji Vis Maior, zwraca uwagę na paradoks prawny, który powstałby, gdyby rzeczywiście zlikwidowano nakładki: „W uzasadnieniu nowelizacji Kodeksu wyborczego podkreśla się wagę tajności: „(...) tajność głosowania jest jednym z aspektów wolności wyborców, jej celem jest ochrona wyborców przed presją, jaka może mieć miejsce, gdyby inne osoby dowiedziały się, na kogo głosowano”. To właśnie ograniczenie tajności może wypaczyć wybory, a bardzo wielu straci zaufanie do państwa jako gwaranta praw obywatelskich” – czytamy w petycji.
Jej autorzy podkreślają, że wierzą w dobrą wolę władz naszego kraju. Ufają, że staną one na straży praw obywatelskich, gwarantowanych przez Konstytucję RP i Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych i wierzą w to, że prawa wyborcze osób z niepełnosprawnościami zostaną zachowane i będą wzmacniane, jak to miało miejsce w poprzednich latach – właśnie dzięki działaniom tych instytucji.
Petycję podpisać można na stronie internetowej.
Polecamy nasz artykuł o proponowanych zmianach w Kodeksie wyborczym, prowadzących do likwidacji nakładek brajlowskich na karty do głosowania. Warto też poznać opinię na ten temat Grzegorza Kozłowskiego, przewodniczącego Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
Komentarze
-
Nie ma zgody
16.02.2015, 12:41Mam nadzieję, że Sejm odrzuci tę poprawkę. Nie ma zgody na ograniczanie praw osób niepełnosprawnych w żadnych sytuacjach a tym bardziej dla wygody PKW czy innych urzędników.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz