Wdzięczność za 30 lat!
Wdzięczność – to było hasło tegorocznej Wielkiej Gali Integracji. Wyjątkowej, bo zorganizowanej w 30-lecie organizacji. Wydarzenie odbyło się 16 listopada w Hali Ursynów.
Wszystko zaczęło się od wspólnego pomysłu Piotra Pawłowskiego i poety Bolesława Bryńskiego, którzy postanowili stworzyć pismo dla osób z niepełnosprawnością. Dziś Integracja to - jak powiedział, Kamil Bobek, Dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w PFRON – jedna z tych organizacji, dzięki, którym dziś pytanie brzmi nie czy, ale jak coś zrobić, by poprawiać życie osób z niepełnosprawnościami. Przez te 30 lat powstały Centra Integracja, portal Niepelnosprawni.pl. wiele nagradzanych kampanii społecznych, Integracja LAB - centrum badawczo-rozwojowe, którego misją jest propagowanie idei projektowania uniwersalnego, a także inicjatywy takie jak m.in. Człowiek bez barier, Lider Dostępności a także Forum Dostępności i właśnie Wielka Gala Integracji.
Wdzięczność dla mamy
Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ludzie, którzy przez te trzy dekady wspierali Integrację w realizowaniu jej misji. Taką osobą bez wątpienia była pierwsza wolontariuszka Integracji - mama Piotra Pawłowskiego, Halina. Nikogo nie dziwi fakt, że to jej z okazji 30-lecia przyznano jeden z tegorocznych Medali Przyjaciela Integracji.
- W poczuciu wielkiej wdzięczności za społeczne uratowanie Piotra po jego dramatycznym skoku do wody i jego długiej rehabilitacji. Dziękuję Ci, mamo, że jako bohaterka drugiego planu stałaś murem za swoim synem i podejmowałaś się wszystkich możliwych działań, by zapewnić mu edukację, pracę i rozwój. Bez takiego matczynego i rodzinnego fundamentu nie byłoby mowy o powstaniu Integracji – zwróciła się do Haliny Pawłowskiej, prezes Integracji Ewa Pawłowska.
Bez Haliny Pawłowskiej nie byłoby Integracji.
Podziękowania za te trzy dekady różnorodnych działań wyrazili m.in. Prezydent Andrzej Duda, który objął Galę honorowym patronatem i Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. List skierowany przez drugiego z nich do uczestników Gali, przeczytała posłanka Polski 2050, Bożena Hołownia. Polityczka, która porusza się na wózku, przyznała, że od 30 lat kibicuje Integracji i jest czytelniczką portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu Integracja.
- Jako posłanka chciałabym zapewnić, że kiedy spotkamy się za rok, będą mieli Państwo powód, by być nam wdzięczni za to nad czym pracujemy i co planujemy, żeby nam wszystkim osobom z niepełnosprawnością żyło się lepiej, łatwiej i żebyśmy byli dostrzegani i szanowani – zwróciła się do około 2000 osób zgromadzonych w Arenie Ursynów i tych, które oglądały transmisję online.
Debata o wyzwaniach i przyszłości.
Debata o przyszłości
Obietnice podczas odbywającej się w trakcie Gali debaty złożył też Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń. Polityk wraz z Donatą Kończyk, pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności i Kamilem Bobkiem z PFRON, odpowiadali na pytania zadawane przez tegorocznych prowadzących: Paulinę Malinowską-Kowalczyk i Tomasza Wolnego.
- Ustawowo zapewniona asystencja osobista była jedną z obietnic koalicyjnych i mam nadzieję, że już niedługo ją zrealizujemy – mówił Łukasz Krasoń, zapytany o ustawę o asystencji osobistej. - Dwa miesiące temu złożyłem osobiście z ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk projekt ustawy. Mam nadzieję, że Minister Finansów i cały rząd znajdą na to możliwości finansowe.
Pełnomocnik powiedział, że jest to kwestia tygodni, ale gdyby zależało tylko od niego, to przyjęcie projektu ustawy ogłosiłby już podczas Wielkiej Gali Integracji.
- Wierzę, że najbliższe miesiące spędzimy na procedowaniu i poprawianiu tej ustawy, by osoby z niepełnosprawnością nie musiały się martwić o to, czy rano ktoś przyjdzie pomóc im chociażby ubrać się i posadzić na wózek. Po to, by osoba z niepełnosprawnością, która chce czynnie uczestniczyć w życiu społecznym i pójść do pracy, miała wsparcie – powiedział Łukasz Krasoń, który obiecał, że dołoży wszystkich starań, by ustawa mogła wejść w życie już w przyszłym roku.
Pełnomocnik zapewnił, że już w przyszłym roku powstanie Inspektorat Dostępności - instytucja, która będzie pilnowała tego, by przepisy dotyczące dostępności były respektowane.
PFRON finansuje mieszkalnictwo
Asystencja osobista to nie jedyna usługa potrzebna osobom z niepełnosprawnością. Ogromnym wyzwaniem jest mieszkalnictwo i wsparcie dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. O tym wyzwaniu mówił Kamil Bobek.
- Program Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych ma na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnością niezależnego życia poprzez możliwość życia w niewielkich mieszkaniach, nie w dużych rozbudowanych instytucjach. Program jest elementem strategii deinstytucjonalizacji – tłumaczył przedstawiciel PFRON. Zapewnił on, że już powstają budynki pierwszych WSM, tworzonych przez organizacje, które wzięły udział w pierwszym naborze wniosków do programu.
- Na początku przyszłego roku będzie rozstrzygnięty drugi już nabór wniosków. Rada Nadzorcza PFRON przyjęła też program, który będzie funkcjonował w momencie, gdy Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe już powstaną i będzie możliwe uzyskiwanie dofinansowania przez mieszkańców WSM – oznajmił.
Pełnomocnik Łukasz Krasoń zapewnił, że na te działania PFRON będzie miał więcej pieniędzy. W toku debaty prowadzący zadali pytanie o plany władz Warszawy na przyszły rok.
- Dwa lata temu zaczęliśmy pracę nad tym, by w około 1600 jednostkach podległych miastu, było dostępne tłumaczenie na polski język migowy. Na razie udało się to w ponad 1000 podmiotów. W przyszłym roku podejdziemy do tego, by usługa tłumacza polskiego języka migowego była dostępna we wszystkich placówkach – obiecała Donata Kończyk.
Prezes PFRON dziękowała Integracji za długoletnią współpracę.
Medale dla Przyjaciół Integracji
Trzydziestolecie było też okazją do podziękowania tym instytucjom, które przez trzy dekady wspierały Integrację i pomagały realizować jej cele. Podziękowania w formie Medalu Przyjeciela Integracji trafiły też m.in. do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Kilkadziesiąt projektów realizowaliśmy już z Integracją, dzięki temu możemy budować i realnie zmieniać świat wielu osób, burzyć bariery i budować mosty. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspólne zaangażowanie nas wszystkich – powiedziała prezeska PFRON Małgorzata Lorek.
Prezeska Lorek wręczyła również statuetkę w ramach podziękowania za długoletnią współpracę, Ewie Pawłowskiej.
Instytucją bez której niemożliwe byłoby funkcjonowanie Integracji w obecnym kształcie, jest ZUS. To właśnie w drukarni ZUS wydrukowano w nakładzie 15 tys. egzemplarzy pierwszy numer Integracji. Dzisiaj również Zakład Ubezpieczeń Społecznych współpracuje m.in. przy dystrybucji magazynu Integracja.
- Pamiętam wizytę Piotra Pawłowskiego w ZUS, która odbyła się 10 lat temu. Od tej pory czuję się przyjacielem Integracji i teraz mam na to dowód – powiedział odbierając Medal Mariusz Jedynak, wiceprezes Zarządu ZUS.
Warszawskie Metro, które od lat współpracuje z Integracją, m.in. współorganizując akcję „Inregracja w Metrze" również otrzymało statuetkę.
Po raz drugi przyznano nagrody w konkursie Laur Dostępności.
Laur Dostępności
Podczas tegorocznej Gali Integracji po raz drugi przyznano nagrody w konkursie „Laur Dostępności”. Jest to konkurs dla najlepszych inwestycji likwidujących bariery, organizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Integracją.
W kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej i Usług Lokalnych nagrodzone zostało Starostwo Powiatowe w Myślenicach.
- Poznałem Piotra Pawłowskiego prawie 30 lat temu, kiedy jeszcze współpracowałem z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. To był wspaniały człowiek, który mówił o rzeczach wtedy nieosiągalnych dla Polaków. Cieszę się, że dzisiaj żyjemy w Polsce, która zbliżyła się do tych standardów - powiedział, odbierając statuetkę Starosta Myślenicki, Józef Tomal.
- W kategorii Obiekt Mieszkalny przyznano aż dwie nagrody dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu za modernizację budynku przy ul. Jana Bytnara „Rudego” 12a i Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bydgoszczy za modernizację 18 budynków wielorodzinnych.
W tym roku przyznano też Nagrodę Specjalną Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która trafiła do władz Żyrardowa za modernizację zabytkowego budynku kantoru, gdzie dziś mieści się Centrum Obsługi Mieszkańców.
Laur Dostępności jest jednym z działań Integracji związanych z dostępnością i promowaniem projektowania uniwersalnego i włączającego. Kluczowa w tej sferze jest współpraca z biznesem — zwłaszcza w kontekście wejścia w życie Polskiego Aktu o Dostępności. Dlatego ważnym momentem Gali było zaproszenie Integracji do członkostwa w Business Accessibility Forum (BAF), które tworzą m.in. Fundacja Widzialni, Microsoft, Allegro, Orange i Santander Bank Polska S.A.
Piękne podsumowanie
Oficjalną część Gali zakończyło przyznanie po raz 4. Stypendium im. Piotra Pawłowskiego. W tym roku trafiło ono do badaczki, doktor Joanny Jurek, która zajmuje się immunologią i dietetyką.
Tegoroczną Galę uświetniły występem wokalistki: Monika Wójcikowska i Julia Walczyna.
Gwiazdą Wieczoru był zespół Enej, który na tej samej scenie wystąpił dekadę temu, podczas świętowania 20-lecia Integracji.
Trudno podczas jednego wieczoru opowiedzieć o trzydziestoleciu organizacji takiej jak Integracja i o planach związanych z wprowadzaniem realnych zmian na rzecz tworzenia świata bez barier. Bo Integracja, z wdzięcznością patrząc w przeszłość, myśli o przyszłości.
Najlepszym podsumowaniem wydarzenia jest zacytowany przez przyjaciółkę Integracji, Maję Komorowską wiersz, Anny Kamieńskiej pt. Prośba.
Boże przywróć rzeczom blask utracony
oblecz morze w jego zwykłą wspaniałość
a lasy ubierz znowu w barwy rozmaite
zdejm z oczu popiół
oczyść język z piołunu
spuść czysty deszcz by zmieszał się ze łzami
nasi umarli niechaj śpią w zieleni
niech żal uparty nie wstrzymuje czasu
a żywym niechaj rosną serca od miłości.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz