Wystawa plenerowa „Generacje Niezależności”
- „Odbijanie Krzysia od ściany” to była ulubiona zabawa moich kolegów – wspomina Krzysztof. - Byłam problemem. Dzieciaki mi dokuczały. Zrzucały z wózka, biły – wspomina Klaudia. Co łączy, a co dzieli 3 pokolenia osób z niepełnosprawnością żyjące w Polsce na przestrzeni ostatnich 50 lat? Poznajcie ich historie odwiedzając niezwykłą wystawę pn. GENERACJE NIEZALEŻNOŚCI, która 5 grudnia zagościła na Placu Wolności w Koninie, a której realizatorem jest Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.
Krzysztof Głombowicz (rocznik 1958), utytułowany polski sportowiec z niepełnosprawnością, dziennikarz i komentator sportowy oraz Klaudia Mruk (rocznik 2002), studentka kierunku: cyberbezpieczeństwo Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie to dwoje spośród 20 bohaterów wystawy pn. GENERACJE NIEZALEŻNOŚCI.
Trudne życiorysy
Doktor Piotr Janaszek powtarzał „Nie szukajmy osobom niepełnosprawnym miejsca na ziemi. Rozwijajmy w nich wrodzoną człowiekowi potrzebę niezależności. A wtedy najlepsze miejsce dla siebie znajdą sami.”
Te słowa są najlepszym podsumowaniem wystawy, która składa się z portretów osób z niepełnosprawnością reprezentujących 3 pokolenia: pionierów, okresu przełomu oraz nowych generacji – mieszkańców Konina, Wielkopolski i całego kraju.
Pod każdym zdjęciem znajduje się fragment historii bohaterki/bohatera, a skanując kod QR umieszczony na plakacie przenosimy się wirtualnie na stronę www.genniezaleznosci.pl, aby przeczytać pełne zwierzenia wybranej postaci i pozostałych bohaterów. Z ich niezwykle emocjonalnych i malowniczych wspomnień dowiemy się m.in. w jakich dramatycznych warunkach żyły osoby z niepełnosprawnością w latach 70, 80 ub. w. oraz jak wiele wysiłku włożyły kolejne pokolenia, aby ci najmłodsi mogli obecnie niezależnie żyć i rozwijać się.
Wystawa
Wystawa GENERACJE NIEZALEŻNOŚCI zawitała na Plac Wolności w Koninie 5 grudnia.
Ta data zbiega się z rocznicą tragicznej śmierci Patrona Fundacji Doktora Piotra Janaszka (zm. 6.12.1998r.), społecznika i lekarza, który od lat 70-tych zmieniał życie osób niepełnosprawnych. Dziesiątkom ludzi pomógł uwierzyć, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń.
Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku. Autorką zdjęć bohaterów GENERACJI NIEZALEŻNOŚCI jest Marika Sypniewska, a ich historie spisała dziennikarka społeczna i pisarka, Magdalena Gajda.
Wystawa GENERACJE NIEZALEŻNOŚCI jest częścią kampanii społecznej pod tą samą nazwą, której elementami są również m.in. film pt. „Spojrzeć poza horyzont” (dostępny na: www.genniezaleznosci.pl ) oraz publikacja jubileuszowa zawierająca nie tylko historie osób tworzących współczesny system wsparcia osób z niepełnosprawnością, ale także przypominająca dokonania jednego z jego prekursorów – Doktora Piotra Janaszka oraz najważniejsze wydarzenia z 20-letniej historii Fundacji PODAJ DALEJ.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
Dodaj komentarz