Aparaty słuchowe do wypożyczenia
Masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Sprawdź, czy możesz wypożyczyć aparat słuchowy od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
PFRON realizuje program, dzięki któremu nie trzeba już kupować drogiego sprzętu rehabilitacyjnego ani płacić za korzystanie ze specjalistycznych technologii. Mowa tu o programie „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”.
Dla kogo jest wypożyczalnia
Możesz skorzystać z wypożyczalni, jeśli:
- masz ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie otrzymałeś ze środków PFRON lub Narodowego Funduszu Zdrowia dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chcesz wypożyczyć.
Jeśli jednak Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie), możesz zgłosić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.
Co można wypożyczyć
W wypożyczalni znajdują się m.in. różnego rodzaju sprzęty: od łóżek rehabilitacyjnych, przez nierefundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego koncentratory tlenu, aż po wyspecjalizowane oprogramowanie, np. do sterowania komputerem za pomocą wzroku.
Obecnie można również wypożyczyć wysokiej klasy aparaty słuchowe, takie jak: Phonak, Oticon, Widex czy Bernafon. Wspomogą one słuch w każdej sytuacji i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Takie urządzenia są bardzo drogie, ale teraz nie musisz ich kupować.
Jak wypożyczyć aparat słuchowy
Wystarczy, że złożysz wniosek w systemie informatycznym SOW.
1. Wejdź na stronę sow.pfron.org.pl i zaloguj się. Jeśli nie masz konta w SOW, kliknij „Zarejestruj się”. Przygotuj swój PESEL, adres e-mail, numer telefonu oraz skan orzeczenia o niepełnosprawności.
2. Aby założyć konto w systemie SOW, wejdź na stronę: sow.pfron.org.pl. W prawym górnym rogu znajduje się okienko rejestracji. Gdy uzupełnisz wymagane dane (imię, nazwisko, PESEL, adres mailowy i numer telefonu) oraz zaakceptujesz regulamin, otrzymasz drogą mailową link aktywacyjny wraz z tymczasowym hasłem. Kliknij w link, a Twoje konto zostanie automatycznie aktywowane. Od tego momentu możesz logować się na tej samej stronie: sow.pfron.org.pl. Po zalogowaniu możesz uzupełnić dane w zakładce „Edycja konta”, co przyspieszy proces składania wniosków, gdyż raz wypełnione informacje będą się automatycznie uzupełniały podczas wypełniania wniosków.
3. Następnie, jeżeli jesteś już zalogowany, z menu po lewej stronie wybierz przycisk „Wypożyczalnia”, a następnie „Nowy wniosek”.
4. Wypełnij pola formularza.
5. Wniosek musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Twój wniosek będą rozpatrywać Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON). Następnie trafi on do Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT), gdzie ekspert pomoże dopasować technologię do Twoich indywidualnych potrzeb. Sprzęt będzie dostarczała i serwisowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS).
Jak dobieramy aparat słuchowy
Wniosek, po weryfikacji formalnej przez pracownika CIDON, jest przekazywany do RARS. Przedstawiciel Agencji przeprowadzi z Tobą wywiad – wstępnie rozpozna potrzebę i umówi Cię na pierwszą wizytę u protetyka słuchu. Protetyk słuchu zdiagnozuje Twój stan i dobierze konkretny model aparatu pod kątem istniejącego niedosłuchu.
RARS obecnie współpracuje z czterema producentami aparatów słuchowych. Usługi w zakresie doboru aparatów świadczy około 550 punktów protetycznych tych producentów. W każdym województwie jest co najmniej kilkanaście takich placówek, w których są dostępni wykwalifikowani protetycy słuchu. Dlatego też po złożeniu wniosku zostaniesz przekierowany do najbliższego punktu protetycznego.
Gdzie szukać informacji
Więcej informacji znajdziesz na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl.
Chcesz sprawdzić stan realizacji wniosku, zadzwoń na infolinię RARS pod nr. tel. 22 355 05 55 lub wyślij wiadomość e-mail na adres: infolinia.wypozyczalnia-pfron@rars.gov.pl.
Artykuł pochodzi z numeru 5/2024 magazynu „Integracja”.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz