Ochrona małych firm i mikroprzedsiębiorstw
Kampanie phishingowe pray&spray, ataki typuBEC i usługi RaaS sprawiają, że zła zabezpieczeń firmy nie wiąże się już ze żmudnym siłowym łamaniem zabezpieczeń przez utalentowanych koderów, lecz ze sprytnym oszukiwaniem pracowników. Aktualny krajobraz cyberzagrożeń jest wyjątkowo niebezpieczny nie tylko dla korporacji, lecz także małych firm i mikroprzedsiębiorstw. Skupmy się zatem na tym, w jaki sposób cyberprzestępcy atakują organizacje i jak skutecznie się przed nimi uchronić.
Cyberprzestępcy i oszuści mogą skompromitować przedsiębiorstwa na wiele sposobów. Poniżej wymienimy te, które są najczęstsze i najskuteczniejsze.
- Oszustwa i wyłudzenia: Bycie ofiarą oszustw phishingowych lub oszustw związanych z naruszeniem prywatności poczty e-mail może spowodować ujawnienie poufnych informacji i prowadzić do naruszeń danych oraz strat finansowych. Ataki te są skierowane przeciwko małym firmom ze względu na słabsze środki bezpieczeństwa i mogą skutkować karami prawnymi i finansowymi. Systemy antywirusowe Bitdefender zostały wyposażone w moduł antyphishingowy, który zablokuje niebezpieczne linki i fałszywe strony internetowe, mające na celu wyłudzenia danych.
- Ransomware: Ransomware jest jedny z najniebezpieczniejszych zagrożeń dla małych firm. Blokuje systemy, przetrzymując dane – niczym zakładników – do czasu zapłacenia okupu (!). Nie tylko zakłóca to działanie, ale może również skutkować utratą danych i poważnymi szkodami finansowymi, jeśli informacje o klientach lub firmach zostaną naruszone.
Cyberprzestępcy mogą wysłać pracownikowi złośliwy plik, który jakby „podszywa się” pod zaginioną fakturę lub projekt. Po otworzeniu go system całej firmy może zostać zaszyfrowany. Antywirusy Bitdefender szybk wykrywają takie zagrożenia i blokują możliwość pobrania niebezpiecznego załącznika.
W jaki sposób zabezpieczyć swoją firmę?
Pierwszym krokiem, który ma na celu zabezpieczenie małej firmy, jest ochrona wszystkich urządzeń. Twoje urządzenia i sieć są bramami do poufnych danych firmy. Jeśli nie są chronione, cyberprzestępcy mogą łatwo uzyskać dostęp i naruszyć Twoje systemy, narażając firmę, klientów i reputację na ryzyko strat. Złośliwe oprogramowanie, wirusy i ransomware rozwijają się w niezabezpieczonych środowiskach, podczas gdy niezabezpieczona sieć umożliwia atakującym szpiegowanie lub manipulowanie Twoimi danymi
Dlatego w pierwszej kolejności zainstaluj i utrzymuj oprogramowanie antywirusowe na wszystkich urządzeniach, które mają dostęp do systemów firmowych. Dzięki programom antywirusowym firmy Bitdefender uchronisz się nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, lecz także przed następstwami phishingowymi, ponieważ oprogramowanie zablokuje wszelkie niebezpieczne linki, reklamy i fałszywe strony internetowe, które mają na celu wyłudzenie danych.
Pamiętaj też, że kluczowym aspektem ochrony każdej firmy jest także regularne szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zdecydowana większość skutecznych cyberataków jest spowodowana błędem członków zespołu, dlatego warto, abyś dbał o odpowiedni poziom edukacji wśród swoich pracowników. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu antywirusowemu, wzmocnieniu Twojej witryny i szkoleniu pracowników znacząco zmniejszysz ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępców.
Artykuł pochodzi z numeru 5/2024 magazynu „Integracja”.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz