Odliczenie wydatku na benzynę – dojazd na kurs prawa jazdy
Dowożę syna (1 gr. inwalidzka, współwłaściciel samochodu) na kurs prawa jazdy. Czy pieniądze wydane na benzynę może syn odliczyć od podatku? Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Zgodnie art. 26 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, jest możliwe dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.
Jak wynika z powyższego przepisu, ustawodawca uzależnił możliwość odliczenia kosztów używania samochodu od celu, w jakim się go używa – konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Biorąc pod uwagę powyższy przepis, trudno zakwalifikować dowóz syna na kurs prawa jazdy jako jazdę na zabieg.
Niemniej jednak najlepszym sposobem na wyjaśnienie Pani wątpliwości jest złożenie przez Panią wniosku do Izby Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej lub skorzystanie z pomocy Krajowej Informacji Podatkowej.
Krajowa Informacja Podatkowa
czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00
Infolinia – z tel. stacj.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30, z zagr.: +48 22 330 03 30
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie