Odwrócona hipoteka. Czym jest?
Od 2014 roku w Polsce funkcjonuje ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Odwrócony kredyt hipoteczny to usługa finansowa, w której bank zobowiązuje się do systematycznego wypłacania klientowi pieniędzy w zamian za jego nieruchomość. Klient pobiera więc co miesiąc (aż do końca życia lub końca umowy) zapłatę za swoją nieruchomość, która po jego śmierci staje się własnością banku. Czy jednak jest to usługa bezpieczna?
Przede wszystkim według ustawy umowę odwróconego kredytu hipotecznego może zawrzeć tylko osoba fizyczna –właściciel danej nieruchomości lub osoba której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub prawo użytkowania wieczystego i tylko z podmiotami wskazanymi w ustawie Prawo bankowe, m. in. bankami – żadne inne instytucje operujące na rynku finansowym, a niewskazane wprost w ww. ustawie, nie mogą podpisać takiej umowy tak samo, jak nie może zrobić tego osoba oczekująca na spadek.
Co trzeba wiedzieć?
Oczywiście podobną umowę można zawrzeć z dowolną instytucją finansową, ale wówczas nie będzie miała zastosowania ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, co może wiązać się z szeregiem ryzyk.
W myśl umowy między bankiem a właścicielem ten pierwszy jest zobowiązany do wypłacenia określonej w niej kwoty – jednorazowo lub w ratach z jednoczesnym zachowaniem prawa właściciela do mieszkania w danej nieruchomości aż do jego śmierci. Po niej nieruchomość staje się własnością banku.
Stereotypowo myśli się o odwróconej hipotece jako sposobie na poprawę sytuacji finansowej osób starszych, które nie mają spadkobierców, albo nie chcą im przekazywać swojej nieruchomości. Oczywiście z tej usługi mogą skorzystać ludzie w każdym wieku.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że podpisana z bankiem umowa zawiera szereg obwarowań – na przykład nakładających na właściciela nieruchomości obowiązek dbania o nią i zachowanie jej w określonym w umowie stanie.
Zachować ostrożność
Odwrócony kredyt hipoteczny jest stosunkowo nową usługą na polskim rynku finansowym i póki co korzystanie z niego nie jest powszechnym zjawiskiem.
Jednocześnie, jeśli chcemy z niej skorzystać i zawrzeć umowę z bankiem, warto wcześniej skonsultować się z niezależnym ekspertem. W wypadku podobnych umów zawieranych z instytucjami pozabankowymi koniecznie trzeba zachować podwójną czujność, gdyż nie są one uregulowane odpowiednią ustawą.
Jeśli ktoś z naszej rodziny poinformuje nas, że chce skorzystać z odwróconej hipoteki, warto poważnie przedyskutować z nim temat, ale też skonsultować się z ekspertami.
Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady ani nie jest opinią prawną, a jego zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny. Informacje zamieszczone w artykule stanowią prezentacje subiektywnego stanowiska w zakresie przepisów prawa i nie mogą być uznane za podstawę do ustalenia stanu prawnego w konkretnej sprawie. Zarówno Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja, jak i konsultujący tekst eksperci nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
Dodaj komentarz