Warszawa: Jak pracować z depresją?
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją przypadającego 23 lutego, w poniedziałek odbędzie się Dzień Otwarty „Depresję można wyleczyć” w ramach IX edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji w Hotelu Polonia w Warszawie.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją przypadającego 23 lutego, w poniedziałek odbędzie się Dzień Otwarty „Depresję można wyleczyć” w ramach IX edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji w Hotelu Polonia w Warszawie.
Najbardziej narażeni
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 10 proc. populacji choruje rocznie na depresję. Oznacza to, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które doświadczają tej choroby. Niestety, mimo jej powszechnego występowania, wciąż stanowi temat tabu – szczególnie w miejscu zatrudnienia.
Na depresję najczęściej chorują osoby w wieku najwyższej aktywności zawodowej, czyli 20-40 lat. Choroba ta jest główną przyczyną utraty wydajności pracy z powodu zwolnień lekarskich i wcześniejszego przechodzenia na rentę. Odczuwalnym zjawiskiem staje się prezenteizm (ang. presence - obecność), oznaczający co prawda obecność w pracy, ale istotnie mniej efektywną. Wiąże się ze spadkiem koncentracji, co ma bezpośredni wypływ na wydajność pracy. Szacuje się, że jest ona wtedy przeciętnie o 5-6 godzin tygodniowo niższa w porównaniu do osób bez depresji.
Współczesna depresja niesie więc ze sobą już nie tylko zmagania samego pacjenta i jego najbliższych, coraz częściej angażuje także pracodawców i stawia przed nimi nowe wyzwania. IX edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak „pracować” z depresją?
Dzień Otwarty
W programie Dnia Otwartego przewidziano:
- bezpłatne konsultacje psychiatryczne dla pacjentów (godz. 14:00 – 20:00)
- czat z lekarzem psychiatrą na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl (godz. 17:00 – 21:00)
- dyżury lekarzy psychiatrów pod numerami telefonów (godz. 17:00 – 21:00): Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00; Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA – 22 654 40 41
Dodatkowo organizowane są wykłady otwarte na temat depresji z udziałem specjalistów (godz. 16:30 – 20:00):
- godz. 16:30 „Otwarcie Forum Przeciw Depresji”, Katarzyna Urbańska, Servier Polska
- godz. 16:40 „Depresja u dzieci i młodzieży”, mgr Anna Nita, Fundacja ITAKA
- godz. 17:15 „Depresja a praca”, dr n. med. Sławomir Murawiec
- godz. 18:00 „Mój bliski ma depresję”, dr n. med. Iwona Patejuk – Mazurek
- godz. 18:45 „Depresję można wyleczyć”, dr n. med. Piotr Wierzbiński
- godz. 19:30 „Panel podsumowujący i zamknięcie Forum Przeciw Depresji”, Katarzyna Urbańska, Servier Polska
Wstęp wolny.
Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska we współpracy z Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i przy wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to chwilowy stan, ale choroba, która wymaga leczenia. Kampania ma także pomóc osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęcić do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia. W ramach akcji uruchomiony został również Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00, który czynny jest przez cały rok w środy i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Komentarz