Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czuć dotyk w protezie - sztuczna ręka jak prawdziwa?

24.02.2015
Autor: Angela Greniuk, fot. DARPA
Źródło: https://www.yahoo.com/tech, http://www.darpa.mil
obrazek protezy haptix - przy laptopie siedzi mężczyzna, który za pomocą protezy trzyma kubek kawy

DARPA (amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) pracuje nad stworzeniem protezy dla osób po amputacjach rąk, która pozwoli im znowu doświadczyć zmysłu dotyku. DARPA współpracuje w tym projekcie z licznymi uniwersytetami i laboratoriami.

Mimo niezliczonych usprawnień i użycia najnowszych technologii w dziedzinie protetyki, w sztucznych kończynach wciąż brakuje rzeczywistego odczuwania dotyku – jak w zdrowej ręce. To oznacza, że osoba po amputacji, korzystająca z protezy, nie tylko nie jest w stanie czuć przenoszonych przedmiotów, ale także może mieć problem z odpowiednią koordynacją ruchów czy nie do końca właściwą kontrolą przedmiotów.

Problemy te ma zminimalizować projekt protezy Hand Proprioception and Touch Interfaces (HAPTIX). Dodatkowo program badawczy dąży także do wyeliminowania bólu amputowanej kończyny, czyli tzw. bólu fantomowego.

Rzeczywista pomoc, a nie dodatek

Po włączeniu czujnika dotykowego w takiej protezie, osoba po amputacji będzie w stanie wykonać więcej umiejętności precyzyjniej, łatwiej i wygodniej. Według ekspertów, realizujących program HAPTIX, dzięki temu protezy mogłyby być używane częściej jako rzeczywista pomoc, nie ewentualny „dodatek”.

„Ostatecznym celem HAPTIX jest stworzenie urządzenia, które jest bezpieczne, skuteczne i niezawodnie przy codziennych czynnościach" – napisał w specjalnym oświadczeniu, zamieszczonym na stronie internetowej DARPA, manager projektu, Doug Weber.

obrazek protezy haptix z opisem - przy laptopie siedzi mężczyzna, który za pomocą protezy trzyma kubek kawy

Obr. DARPA

Obrazek informuje o tym, jak przebiega zmysł czucia w protezie:

  • Centralny Układ Nerwowy uzyskuje zdolność odczuwania bodźców pojawiających się w organizmie, pochodzących z neuronów czuciowych  (żółte strzałki) i generuje ruchy przez wysłanie sygnału do mięsni przez neurony ruchowe (czerwone strzałki).
  • Elektrody w neuronach (po lewej) i mięśniach (po prawej) przejmują i transmitują sygnały ruchowe do protezy.
  • Poruszanie protezą i połączenie danych z czujnika koduje stymulowanie neuronów czuciowych. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Moja lewa ręka byłoby fajnię ją mieć
    Jadwiga Sotek
    14.04.2015, 13:25
    Jestem osobą bez lewej dłoni,ciekawe jak by wyglądała moja lewa proteza
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas