Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

31.12.2024
Autor: oprac. MR, fot. freeimages
Źródło: bip.brpo.gov.pl, www.forcesnews.com
Oko ludzkie nałożone na układ scalony

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek ucznia szkoły średniej z niepełnosprawnością fizyczną. Po maturze chciałby on wziąć udział w rekrutacji do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Problemem jest konieczność zaliczenia egzaminów sprawnościowych wymaganych do przyjęcia na studia. Okazuje się, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie uwzględniło, że specjalistami od cyberbezpieczeństwa mogą być osoby z niepełnosprawnością.

Rekrutacje na uczelnie wojskowe reguluje specjalne zarządzenie MON w sprawie ustalenia warunków i trybu rekrutacji na studia do uczelni wojskowych dla kandydatów do zawodowej służby wojskowej. Zgodnie z nim egzamin wstępny do uczelni wojskowej na studia stacjonarne może zawierać sprawdzian sprawności fizycznej. Jednocześnie w ustawie o obronie Ojczyzny wskazano, że w wypadku stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem dopuszcza się służbę osób z niepełnosprawnościami. Jednak jak się okazuje nie ma to przełożenia na rekrutację na Wojskową Akademię Techniczną.

Rekrutacja narusza Konstytucję?

Jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, uniemożliwienie pełnienia służby wojskowej osobom z niepełnosprawnościami na stanowiskach, które nie wymagają sprawności fizycznej - zwłaszcza  w dobie profesjonalizacji zadań na rzecz cyberbezpieczeństwa wykonywanych przez armię – budzi wątpliwości pod względem naruszenia praw zawartych w Konstytucji RP: prawa równego dostępu do służby publicznej, prawa wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz zakazu dyskryminacji w życiu społecznym. Ponadto czyni martwymi zapisy zawarte we wspomnianej już ustawie o obronie Ojczyzny.

Dlatego Rzecznik Rzecznik zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o zbadanie problemu, w tym o wskazanie, czy planuje się podjęcie działań umożliwiających pełnienie zawodowej służby wojskowej osobom z niepełnosprawnościami przez podjęcie przez nich studiów wojskowych na wybranych kierunkach, a także czy planuje się zapewnienie odpowiednich środków etatowych dla osób z niepełnosprawnościami pragnących rozpocząć służbę wojskową.

W innych krajach służą

Tu warto wspomnieć, że siły zbrojne różnych państw przyjmują do swych szeregów osoby z niepełnosprawnością. Ukraińscy żołnierze i żołnierki, którzy na skutek poniesionych ran stali się osobami z niepełnosprawnością, są szkoleni do obsługi dronów także z użyciem sztucznej inteligencji. Podobne działania podejmowane są m.in. w armii amerykańskiej, w której weterani z niepełnosprawnością zajmują się obsługą dronów i właśnie cyberbezpieczeństwem. Powstaje pytanie, czy w obliczu wyzwań związanych z bezpieczeństwem narodowym i stałym zagrożeniem ze strony ataków hakerskich, Polska może pozwolić sobie na rezygnację z osób, które chcą bronić naszego kraju w cyberprzestrzeni.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas