Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od 1 stycznia tego roku mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej w wysokości 2520 zł. Pierwsze wypłaty nowego świadczenia nastąpią w maju 2025 roku i będzie ono wypłacane z wyrównaniem od stycznia.
Osoby, które na 1 stycznia 2025 r. mają przyznaną rentę socjalną, są całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji, otrzymają dodatek dopełniający automatycznie. Nie muszą składać w tym celu wniosku. Informację o przyznaniu tego dodatku przekażemy tym osobom oraz udostępnimy na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
Kto musi złożyć wniosek
Wniosek o dodatek do renty socjalnej powinny złożyć osoby, które na 1 stycznia br. mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wniosek można znaleźć na stronie ZUS
Dodatek a pułapka rentowa
Prawo do renty socjalnej oraz dodatku dopełniającego ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. W przypadku zawieszenia lub zmniejszenia renty socjalnej to zawieszeniu lub zmniejszeniu ulega również dodatek dopełniający do renty socjalnej. Osoba, która ma przyznaną rentę socjalną powinna jak najszybciej zawiadomić ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i osiąganych przychodach lub ich utracie co wpłynie na zawieszenie, zmniejszenie lub przewrócenie pełnej wysokości renty socjalnej i renty socjalnej z dodatkiem dopełniającym.
Jaki wpływ dodatek dopełniający ma na inne świadczenia?
W przypadku świadczeń uzależnionych od osiąganego dochodu w przypadku wliczania renty socjalnej wlicza się rentę socjalną z dodatkiem dopełniającym. Przyznanie dodatku dopełniającego do renty socjalnej będzie miało wpływ na świadczenie uzupełniające, 13 i 14 emeryturę oraz dochód z pomocy społecznej oraz dochód obliczany na potrzebę przyznania świadczeń rodzinnych.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz