Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy dodatek dopełniający przysługuje osobom, którym rentę przyznano na „starych zasadach”?

10.01.2025
Autor: oprac. MR,fot. Pixabay
dwoje seniorów tyłem do obiektywu siedzi na ławce w parku

Do naszej redakcji trafia coraz więcej pytań dotyczących dodatku dopełniającego – nowego świadczenia, które będzie wypłacane od maja tego roku osobom otrzymującym rentę socjalną, które mają orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

Część z nich dotyczy osób, które mają rentę socjalną przyznaną na zasadach obowiązujących do 2003 roku, czyli na podstawie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności bez orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i jednocześnie mają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji. Czy tej grupie rencistów socjalnym też przysługuje dodatek dopełniający i czy muszą składać wniosek, by go otrzymać.

To pytanie skierowaliśmy do Biura Prasowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Odpowiedź Ministerstwa

Jak informuje nas Ministerstwo, osoby, które pobierają rentę socjalną przyznaną przed 2003 rokiem na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ale mają orzeczoną przez ZUS niezdolność do samodzielnej egzystencji, otrzymają nowy dodatek dopełniający w wysokości 2520 zł. W takim przypadku dodatek zostanie przyznany automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Informację o przyznaniu dodatku przekaże Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny właściwy organ.

- Natomiast osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, muszą najpierw uzyskać takie orzeczenie i złożyć wniosek o dodatek – informuje nas Ministerstwo Rodziny.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas