II edycja konkursu Laur Dostępności
Możliwość samodzielnego wyjścia z domu do szkoły, pracy, na zakupy czy po prostu spacer, ale też do urzędu, poradni lub domu kultury dla wielu osób w naszym kraju pozostaje poważnym wyzwaniem. Gdy w budynku nie ma windy albo gdy trzeba dojść do niej po schodach, samodzielne życie osób z niepełnosprawnością i seniorów staje pod znakiem zapytania. Całe szczęście nie brak ludzi, którzy rozumieją, że dostępność należy do praw człowieka, i zdają sobie sprawę z potrzeby likwidacji barier. To oni są nagradzani „Laurem Dostępności”.
Podczas 29. Wielkiej Gali Integracji po raz drugi ogłoszono laureatów Konkursu „Laur Dostępności”. To wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jej celem jest nagradzanie inwestycji, w których doszło do likwidacji barier architektonicznych i zwiększenia dostępności obiektów finansowanych z Funduszu Dostępności – elementu rządowego Programu Dostępność Plus.
W Konkursie mogą brać udział spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz instytucje publiczne, m.in. szkoły, szpitale, przychodnie i obiekty kultury.
Kapituła Konkursu, składająca się m.in. z architektów i ekspertów projektowania uniwersalnego, doceniła i nagrodziła tych, którzy dołożyli wszelkich starań, aby budynki i wspólna przestrzeń stały się bezpieczne, przyjazne i dostępne dla każdego.
Z myślą o mieszkańcach
Inwestycji z Funduszu Dostępności nie określają tylko liczby, kwoty, warunki techniczne i audyty. To też realne historie ludzi, którzy dzięki temu, że w ich blokach czy kamienicach zainstalowano lub zmodernizowano windy, mogli nierzadko po raz pierwszy od wielu lat samodzielnie wyjść z mieszkań. Dlatego tak ważne są nagrody przyznawane właśnie budynkom wielorodzinnym. W tym roku w tej kategorii nagrodzono ex aequo dwie inwestycje.
Jedną z nagród otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu za modernizację wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Jana Bytnara „Rudego” 12a.
Spółdzielnia dzięki pożyczce z Funduszu Dostępności przebudowała wejścia, dwa szyby windowe i wymieniła windy na nowocześniejsze. Modernizacja poprawiła dostępność dla rodzin z małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. To szczególnie istotne, ponieważ większość mieszkańców budynku przy ul. Bytnara 12a to osoby starsze, które mieszkają w nim od ponad 40 lat.
Kapituła Konkursu nagrodziła spółdzielnię „za kompleksowe dostosowanie budynku i konsekwentne działania na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców”. Projekt jest częścią szerszej strategii opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której celem jest likwidacja barier architektonicznych w zarządzanych przez nią budynkach.
- Robimy to dlatego, żebyśmy mogli się integrować i nikt nie musiał zmagać się z barierami w dostępie do życia społecznego – powiedział podczas 29. Wielkiej Gali Integracji odbierający nagrodę Arkadiusz Kowara, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu, zapowiadając przy okazji, że zarząd będzie kontynuował działania na rzecz likwidacji barier w należących do spółdzielni budynkach.
Równorzędną nagrodę otrzymała Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bydgoszczy, która na „Laur Dostępności” zasłużyła szeroko zakrojoną modernizacją, obejmującą aż 18 budynków wielorodzinnych. Dzięki temu zapewniono dostęp do wind bezpośrednio z poziomu terenu oraz wymieniono 26 dźwigów osobowych na zgodne ze standardami dostępności i poprawiające warunki życia kilku tysięcy mieszkańców.
Standardy wyznaczone przez Piotra Pawłowskiego
Nagrodę w kategorii „Obiekt użyteczności publicznej” otrzymało Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Budynek urzędu przeszedł gruntowną modernizację, która znacząco poprawiła jego dostępność dla wszystkich użytkowników. W ramach inwestycji powstał szyb windy i nowa klatka schodowa, zapewniając łatwy dostęp do wszystkich pięter. Budynek pozbawiono barier: przebudowano wejście, wybudowano pochylnię, poszerzono korytarze i dostosowano toalety.
Kapituła Konkursu doceniła kompleksowy charakter modernizacji. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, że dzięki inwestycji trzy jednostki organizacyjne powiatu – dotąd rozproszone, działające w różnych częściach miasta – zostały przeniesione do jednego, w pełni dostępnego budynku, w którym znajduje się m.in. poradnia psychologiczno-pedagogiczna, często odwiedzana przez dzieci z niepełnosprawnością.
- Poznałem Piotra Pawłowskiego prawie 30 lat temu, kiedy jeszcze współpracowałem z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Ten wspaniały człowiek mówił o rzeczach wtedy nieosiągalnych dla Polaków. Cieszę się, że żyjemy dzisiaj w Polsce, która zbliżyła się do tych standardów – powiedział odbierający statuetkę Józef Tomal, starosta myślenicki.
Teraz także biznes
„Laur Dostępności” to wyróżnienie przyznawane na płaszczyźnie działań Integracji, promujące projektowanie uniwersalne i włączające, dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników. Ważnym elementem tych działań jest współpraca z biznesem, zwłaszcza w kontekście wejścia w życie Polskiego Aktu o Dostępności – ustawy, która nakłada na wiele branż obowiązek zapewnienia dostępnych produktów i usług.
Firmy prywatne mogą ubiegać się o pożyczki oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, które wspierają projekty likwidujące bariery architektoniczne, cyfrowe i komunikacyjno-informacyjne. Na realizację takich inwestycji przeznaczono ponad 73 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, co umożliwi wsparcie aż 750 podmiotów. Pożyczki oferowane przez BGK to nie tylko szansa na realizację nowoczesnych projektów, ale także możliwość realnego przyczynienia się do likwidacji barier i stworzenia bardziej dostępnego otoczenia. Warto z nich skorzystać, aby zyskać możliwość wyróżnienia się na rynku, spełnić wymogi prawne i jednocześnie zmienić przestrzeń wokół nas na lepszą.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Świadczenie wspierające. Nowe świadczenie trafiło już do prawie 80 tys. osób. Jeszcze więcej czeka na wydanie decyzji
- II edycja konkursu Laur Dostępności
- Na amyloidozę choruje nie tylko pacjent, ale także cała jego rodzina
- Systemy, aplikacje i gadżety
- Czy dodatek dopełniający przysługuje osobom, którym rentę przyznano na „starych zasadach”?
Dodaj komentarz