Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie wspierające. Nowe świadczenie trafiło już do prawie 80 tys. osób. Jeszcze więcej czeka na wydanie decyzji

13.01.2025
Autor: Mateusz Różański, fot. Mateusz Różański
Pod Pałacem Prezydenckim stoi grupa protestujących. W rękach trymają kartony, na których są litery tworzące napis pełnosprawni

Jak informuje nas Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej końca grudnia 2024 roku wydano 210,8 tys. decyzji odnośnie ustalenia potrzeby wsparcia określającą liczbę przyznanych punktów, na podstawie której przyznawane jest nowe świadczenie. Jednocześnie do końca ubiegłego roku zostało złożonych aż 471,2 tys. wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Samo świadczenie trafiło w grudniu do 78.8 tys. osób. W całym 2024 roku na jego wypłatę przeznaczono 2,68 mld złotych.

W 2024 r. świadczenie wspierające mogły otrzymać tylko osoby, którym przyznano w decyzji najwyższą punktację (od 87 do 100 punktów). Od stycznia tego roku będą je otrzymywać również osoby, które otrzymały między 78 a 86 punktów. Osoby, których punktacja wynosiła od 70 do 86 punktów, mogły pobierać w zeszłym roku świadczenie tylko w przypadku, gdy opiekunom tych osób przysługiwało  świadczenia pielęgnacyjne (2988 złotych), specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna (oba wynoszą 620 złotych).

Więcej informacji na temat zasad przyznawania świadczenia można znaleźć w poradniku dostępnym na naszym portalu. 

Ponad połowa pobiera najwyższą kwotę świadczenia

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że zdecydowana większość spośród osób, którym wypłacono świadczenie w grudniu ubiegłego roku (53,4 procent), otrzymała świadczenie w najwyższej wysokości, czyli 3918,11 złotych, 29,3 procent otrzymało świadczenie w wysokości 180 procent renty socjalnej (3205,73 zł), a 17 procent w wysokości 120 procent renty socjalnej (2137,15 zł). Niższe świadczenia, czyli te, których wysokość stanowiła od 40 do 80 renty socjalnej) wypłacane były sporadycznie i łącznie otrzymało je 2 promile wszystkich świadczeniobiorców.

28,6 procent osób, których wnioski rozpatrzono otrzymało decyzję o przyznaniu liczby punktów z przedziału 0-69, co jest równoznaczne z brakiem prawa do pobierania świadczenia wspierającego.

Długie oczekiwanie na decyzję

Ogromnym problemem okazuje się oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

Szczególnie trudna jest sytuacja w województwie śląskim, gdzie do końca grudnia rozpatrzono jedynie 16,4 procent wniosków. Niewiele lepiej jest województwie wielkopolskim, gdzie rozpatrzono 25,2 procent wniosków. Z drugiej strony w województwie zachodniopomorskim rozpatrzono 73,6 a w kujawsko-pomorskim 69,9 procent wniosków.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Rodziny, listopadzie 2024 r. wpłynęło 30,2 tys. nowych wniosków, natomiast wydano 24,1 tys. decyzji, w grudniu różnica między liczbą złożonych wniosków (25,4 tys.) oraz liczbą decyzji (24,9 tys.) była jeszcze mniejsza i wynosiła zaledwie kilkaset wniosków.

Ministerstwo dokonuje przeglądu

Aktualnie, po upływie pełnego roku od wprowadzenia ustawą nowych rozwiązań, rozpoczynają się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prace nad przeglądem. Szczegółowych informacji w zakresie ewentualnych zmian w zasadach przyznawania świadczenia wspierającego, resort będzie mógł udzielić dopiero po zakończeniu przeglądu.


A jakie są Wasze doświadczenia związane ze świadczeniem wspierającym? Czy złożyliście wniosek? Ile czekaliście na komisję i ile przyznano Wam punktów? Napiszcie nam o tym w komentarzach!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas