KRUS: 1363 stulatków uprawnionych do pobierania emerytury honorowej
Świadczenie honorowe będzie wypłacane z urzędu w jednakowej wysokości dla wszystkich uprawnionych począwszy od miesiąca ukończenia stu lat i corocznie waloryzowane. Według aktualnych założeń rząd przewiduje waloryzację rent i emerytur na poziomie 5,82 proc. W związku z tym świadczenie honorowe zostanie podniesione do kwoty 6590,91 zł brutto miesięcznie.
Zaznaczono, że uprawnieni nie muszą składać w tej sprawie żadnego wniosku. Wyjątek stanowią osoby, które ukończyły 100 lat życia i nie mają ustalonego prawa do żadnego świadczenia emerytalno-rentowego. W takim przypadku, żeby otrzymać świadczenie honorowe, należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Pani Ania - 110 lat
Najstarszą uprawnioną do pobierania świadczenia honorowego jest mieszkanka Podkarpacia, pani Anna, która urodziła się w lutym 1915 roku i wkrótce skończy 110 lat. Z danych KRUS wynika, że najwięcej stulatków mieszka na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podlasiu, natomiast najmniej w województwach opolskim i lubuskim.
Przypomniano, że w 2024 roku emeryturę honorową pobierało w Polsce 3,3 tys. osób.
Ilu w Polsce jest stulatków
Według danych GUS w Polsce pod koniec 2023 roku żyło 5602 kobiet i 1785 mężczyzn w wieku przekraczającym 100 lat. W 2015 roku było ich 4,2 tys.
Prognozy Ministerstwa Finansów przewidują, iż w 2040 r. w Polsce może żyć ponad 20 tys. stulatków, w 2060 r. – ponad 65 tys., a w 2080 r. – nawet 124 tysiące.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz