ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
W ciągu zaledwie dwóch tygodni do opolskich placówek ZUS-u mieszkańcy Opolszczyzny dostarczyli już prawie 3200 wniosków o tzw. rentę wdowią. W całym kraju ZUS przyjął blisko 134 tys. wniosków. Zakład sugeruje, nie trzeba się spieszyć ze złożeniem formularza ERWD, bo jest na to ponad pół roku. Pieniądze ZUS będzie wypłacał najwcześniej od lipca 2025 r.
Decyzje i pieniądze najwcześniej od lipca
Od stycznia br., można składać wnioski o zbieg świadczenia z rentą rodzinną czyli możliwość pobierania swojego świadczenia oraz części renty rodzinnej przysługującej po zmarłych współmałżonku.
- Zapewniamy, że nie ma różnicy czy wniosek o tak zwaną rentę wdowią wpłynie do ZUS-u w styczniu czy na przykład w maju. Do lipca nie będziemy wydawać decyzji przyznających wypłatę emerytury i części renty rodzinnej czyli tego co nazywamy rentą wdowią. Możemy to zrobić dopiero od 1 lipca. Jeśli ktoś spełnia warunki do renty wdowiej, a poprawny wniosek złoży w placówce ZUS-u w styczniu, lutym czy nawet czerwcu, to świadczenie i tak będziemy wypłacać najwcześniej od lipca, bez wyrównania od miesiąca, w którym wniosek został złożony – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.
Opolski ZUS zachęca, żeby dobrze poznać warunki jakie trzeba spełnić, by móc pobierać 100 proc. swojej emerytury lub innego świadczenia i jednocześnie 15 proc. renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku bądź w odwrotnie.
- Rozumiemy zainteresowanych rentą wdowią, którzy chcą załatwić swoją sprawę jak najszybciej ale nie ma presji czasu, bo wystarczy złożyć wniosek o łączenie dwóch świadczeń czyli rentę wdowią do 31 lipca, żeby ZUS przyznał ją od pierwszego miesiąca kiedy to możliwe czyli właśnie od lipca tego roku – dodaje Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS-u.
Wniosek o rentę wdowią
ZUS podkreśla, że przed wypełnieniem wniosku ERWD (o rentę wdowią) najlepiej przeanalizować swoją sytuację z świetle warunków jakie trzeba spełnić, żeby ZUS mógł wypłacać dwa świadczenia jednocześnie.
Oto podstawowe kryteria niezbędne do przyznania i wypłaty twojego świadczenia z rentą rodzinną:
- musisz mieć skończone co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
- do dnia śmierci twojego małżonka (lub małżonki) pozostawałaś (lub pozostawałeś) z nim (lub z nią) we wspólności małżeńskiej,
- nabyłaś lub nabyłeś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,
- nie jesteś obecnie w związku małżeńskim.
Z ankiety dowiesz się czy renta wdowia jest dla ciebie
Bardzo pomocnym narzędziem, które ZUS udostępnił już na początku grudnia 2024 r. dla zainteresowanych rentą wdowią jest ankieta na stronie internetowej Zakładu. Zaznaczenie konkretnych odpowiedzi jasno wskaże czy możesz liczyć na rentę wdowią.
Ankieta zawiera siedem pytań, w tym dwa pytania dotyczą jednego warunku – wieku emerytalnego, który jest różny dla kobiet i mężczyzn. Odpowiedź na ostatnie pytanie decyduje o tym, czy ZUS będzie mógł wypłacić świadczenie wraz z rentą rodzinną.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz