Hołownia: państwo nie nadąża za potrzebami osób z niepełnosprawnościami
22.01.2025
W Sejmie odbyło się spotkanie zainspirowane serialem "Matki Pingwinów", podczas którego rozmawiano o szczególnych potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził, że "państwo za nimi nie nadąża". O konieczności zmian systemowych powiedział, że "to kwestia człowieczeństwa".
We wtorek odbyło się w Sejmie spotkanie zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami, do którego przyczynkiem był serial "Matki Pingwinów". Poza parlamentarzystami wzięli w nim udział przedstawiciele strony społecznej, twórcy serialu - w tym reżyserka Klara Bajon - oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Projekt na całe życie
- Osoby z niepełnosprawnością to bardzo ważna grupa w naszym społeczeństwie, ale też grupa, która bardzo rzadko jest rozumiana – powiedział marszałek Hołownia. Wspieranie osób z niepełnosprawnościami, opiekę nad nimi i towarzyszenie im określił mianem „projektu na całe życie”, który nie może być oparty na akcyjności i jest bardziej wymagający „niż powódź, niż wypadek komunikacyjny, niż pożar”.
- Państwo za tym nie nadąża. (...) Nie mam wrażenia, że polityka (...) państwa w stosunku do osób z niepełnosprawnościami prowadzona jest w systemowy, przewidywalny, długofalowy i efektywny sposób – stwierdził marszałek Hołownia. Dodał, że w parlamencie trwają prace nad elementami, które „z czasem doprowadzą do tego, że ten system się domknie”.
Jako przykład Hołownia podał asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami, o którą - jak podkreślił - „będzie walczył”.
- To jest nie tylko kwestia naszej obietnicy (...), ale to jest kwestia człowieczeństwa. (...) To musi zostać dowiezione – stwierdził.
- Rolą państwa nie jest to, aby nas zamykać w szufladce pod orzeczeniem (...), tylko rolą państwa jest to, aby dostarczyć wsparcie – powiedział Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Matki pingwinów
Zdaniem wiceministra serial Matki Pingwinów zrobił więcej na rzecz budowania świadomości, że „osoby z niepełnosprawnością są dokładnie takie same, mają swoje potrzeby, (...) swoje pragnienia, swoje możliwości” niż „niejedna fundacja przez dziesięć lat.”
- To nie zawsze chodzi o pieniądze, ale także o to, co mamy w głowie, czy jesteśmy społecznie gotowi na to, żeby osoby z niepełnosprawnościami wprowadzić do swojego życia jako pełnoprawnych obywateli, jako przyjaciół, jako naszych kolegów z klasy, koleżanki, w przyszłości matki. A nawet kochanki i kochanków – podkreślił Krasoń.
Te słowa poparła ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska. Jej zdaniem podejmowanie tematu potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zwiększenie społecznej wrażliwości pozwoli na wprowadzenie systemowych zmian.
- Pozwoliliście nam dotrzeć do szerokiego grona ludzi, żeby wiedzieli, dlaczego to jest strasznie ważne: wyjęcie z budżetu państwa - nie ma co ukrywać - kupy kasy – zwróciła się ministra do twórców Matek Pingwinów.
Matki Pingwinów to serial opowiadający o rodzicach dzieci atypowych i z niepełnosprawnościami. Jego reżyserką i pomysłodawczynią jest Klara Bajon. W rolę głównej bohaterki, Kamili Barskiej - zawodniczki MMA i samotnej mamy 7-letniego chłopca w spektrum autyzmu – wcieliła się Masza Wągrocka. Swoją premierę serial miał ostatniej jesieni. Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Netflix.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Hołownia: państwo nie nadąża za potrzebami osób z niepełnosprawnościami
- Fundacja Avalon i Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na wystawę „Epoka (nie)dostępności”
- Tłumacz PJM nie może być kwiatkiem do kożucha
- Minister Berek do RPO: rząd dostrzega problem tzw. wcześniejszych emerytów
- Zmarła Anita Siemaszko, prawniczka, nasza redakcyjna koleżanka
Dodaj komentarz