Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Paula Jaszczyk. Wernisaż wystawy „Już będzie inaczej. Już będzie trudniej. [doświadczenie kryzysu psychicznego]”

23.01.2025
Autor: inf. pras., fot. Galeria Apteka Sztuki

Wystawa „Już będzie inaczej. Już będzie trudniej. [doświadczenie kryzysu psychicznego]” to najbardziej osobista wystawa w 20-letniej karierze Pauli Jaszczyk. Składa się na nią cykl 10 obrazów, projekt audiowizualny z muzyką Anny Ignatowicz-Glińskiej w wykonaniu Magdaleny Kordylasińskiej-Pękali (marimba) oraz artystyczna książka / katalog, która powstała przy wsparciu stypendium z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Włodarska z Galerii aTak. Wystawa została objęta patronatem i wsparciem Fundacji Małgosi Braunek Bądź oraz patronatem medialnym Artinfo.plArt in Warsaw i Damosfera.

Ważne informacje

Spotkanie autorskie – 22 lutego, w godz. 11.00-15.00, podczas którego odbędzie się wydarzenie specjalne, czyli rozmowa z ekspertami wokół tematu zdrowia psychicznego.

Wystawa czynna: 07.02 - 01.03.2025

Kuratorka wystawy: Katarzyna Włodarska

Koordynatorka: Magdalena Krowicka

Wstęp wolny

Z kryzysu psychicznego można wyjść

W tekście do wystawy autorka wyjaśnia, że prace prezentowane w jej ramach poruszają temat jej kryzysu psychicznego i wszystkiego co się z nim wiąże:

- Zależy mi na tym, żeby ta wystawa nie była epatowaniem nieszczęściem, ale pretekstem do mówienia o zdrowiu psychicznym, o wychodzeniu z kryzysu, o tym, że da się z niego wyjść, tylko trzeba zrozumieć, że to wymaga pracy, czasu i świadomości, że już nie będzie się osobą sprzed kryzysu. (…)

Na obrazach widać kawałki mnie. Kładłam się na płótnie i odrysowywałam swoje ciało, które czułam jakby było porozrywane, pocięte przez emocje. Te obrazy to proces, czas choroby i wychodzenia z niej. One nie mają chronologii, to wszystko miesza się tak jak wtedy we mnie.

Te przeżycia i doświadczenia nadal we mnie są, a obrazy są tego zapisem. Na jakimś poziomie po prostu są mną: wielo-warstwowe, wielo-myślące, wielo-odczuwające, wielo-przeżywające, wielo-pokazujące – mówi artystka. 

Książka artystyczna

- W książce artystycznej / katalogu znajduje się bardzo osobisty tekst, reprodukcje obrazów, ale przede wszystkim „wiersz”, który napisałam w trakcie kryzysu psychicznego. Stanowi zapis uczuć, jakie mi wtedy towarzyszyły, tego, co się wtedy ze mną działo. Postanowiłam spleść go z graficzno-rysunkową formą moich obrazów, tworząc po raz pierwszy książkę artystyczną, która wydała mi się najadekwatniejszą formą twórczą do przekazania tak złożonych emocji.

Projekt audiowizualny jest rozwinięciem warstwy malarskiej i wejściem w głębsze ukazanie zagadnienia bólu i rozpadu. Wyodrębnione z obrazów fragmenty ciała, świadomie „podbite” dźwiękiem, mają silniej oddziaływać na widza. (…)

Bardzo mocno chcę podkreślić - z ciężkiego kryzysu psychicznego da się wyjść, ale „Już będzie inaczej. Już będzie trudniej”. Ratując siebie, mocno zainteresowałam się psychologią i widzę, jak bardzo jest potrzebna i jak wiele może wnieść do życia. Psychologia rozumiana przeze mnie jako świadome obserwowanie siebie, swoich doznań, reakcji i ich następstw. Dlatego zależy mi na tym, żeby wokół mojej wystawy jak najwięcej rozmawiać o zdrowiu psychicznym – podsumowuje Paula Jaszczyk.

Odbiór

O nowej wystawie Pauli Jaszczyk w Aptece Sztuki tak pisze Katarzyna Włodarska:

- Świetnie – Paula wróciła poprzez niezwykłe formy strukturalne i malarskie eksperymenty. Już wiem, że jest na 100 proc. I wreszcie nadchodzi wspaniały czas, kiedy dane mi było uczestniczył w „tajnym przez poufne”, czyli poznawanie jej kolejnych obrazów i finał – „jestem gotowa pokazać inną twarz”.


Tak – to właśnie ta wystawa, która w swej ostatecznej odsłonie – w co wierzę – podaruje nam więcej, bo wiem, że niezniszczalna jest zawartość Pauli w Pauli!


Paula Jaszczyk urodziła się w Warszawie, mieszka i tworzy w rodzinnym mieście i na Mazurach.

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom otrzymała z wyróżnieniem rektorskim. Laureatka Nagrody Dyplom 2005, ufundowanej przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), Mazowieckiego Stypendium Doktoranckiego (2009) oraz programu Młoda Polska (2012).

Doktorat obroniła w 2010 roku na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, habilitację w 2020 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2006 roku pracuje na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów, od marca 2022 roku na stanowisku profesora. Od 2023 r. pracuje również na stanowisku profesora na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie w Siedlcach.

W działaniach twórczych interesuje ją wszelka forma dialogu – zestawia ze sobą znaczenia, kształty, kolory. Powstające w ten sposób harmonie czy napięcia stanowią zapis artystycznych poszukiwań. Podstawą twórczych działań jest ciekawość i rozwój, które pchają ją już od 20 lat w naj rozmaitszych kierunkach. Polem jej działań jest malarstwo figuratywne i abstrakcyjne, multimedialne formy przestrzenne oraz wizualizacje koncertów. Działa na styku obrazu dwu- i trójwymiarowego, na styku plastyki i muzyki, na styku bezruchu i ruchu. Autorka wielu wystaw indywidualnych i projektów multimedialnych.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas