Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

17. Festiwal Zaczarowanej Piosenki

23.01.2025
Autor: inf. pras., fot. Fundacja "Mimo Wszystko"

W 2025 roku Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” – w partnerstwie z Miastem Kraków – organizuje ponownie Festiwal Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolski, kilkuetapowy konkurs dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami.

Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji projektu jest Jacek Cygan. Opiekę artystyczną – nieprzerwanie od 2005 roku – sprawuje nad konkursem Irena Santor.

Najważniejsze informacje

Zgłoszenia do 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki należy przesłać do 28 lutego 2025 roku.

Konkurs obejmuje dwie kategorie wiekowe: do 16 lat i pow. 16. roku życia.

Na każdym etapie eliminacji uczestników ocenia profesjonalne jury.

Półfinaliści zaprezentują się, 10 maja, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Koncert finałowy odbędzie się, 14 czerwca, na Rynku Głównym w Krakowie.

Finaliści wystąpią w duetach z gwiazdami polskiej piosenki.

Laureaci otrzymają Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia: I miejsce – 24 tys., II – 10 tys., III – 5 tys. zł.

Muzyka jest dla każdego

- W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki najbardziej urzekające jest to, że nie widać, iż jest to konkurs dla osób z niepełnosprawnościami – twierdzi Jacek Cygan, który kilkakrotnie zasiadał w jury wydarzenia.

W minionych 16 edycjach festiwalu w jury zasiadali m.in.: Urszula Dudziak, Włodzimierz Pawlik, Zbigniew Preisner, Adam Sztaba, Anna Maria Jopek, Joanna Kulig, Włodzimierz Korcz, Stanisław Soyka, Krzesimir Dębski, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Adam Woronowicz.

Z finalistami śpiewali m.in.: Kayah, Monika Brodka, Edyta Górniak, Grzegorz Turnau, Grzegorz Markowski, Muniek Staszczyk, Alicja Majewska, Małgorzata Ostrowska, Ania Wyszkoni, Katarzyna Groniec, Ryszard Rynkowski, Marek Piekarczyk, Mieczysław Szcześniak, Maria Sadowska, Krzysztof Cugowski.

Laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wielokrotnie występowali podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz w telewizyjnych talent show.

Kamil Czeszel zajął najpierw trzecie miejsce w „Mam talent”, śpiewał na Przystanku Woodstock, a potem zwyciężył „Debiutach” 57. KFPP. Rok wcześniej Aleksandra Nykiel wyśpiewała w opolskim amfiteatrze Nagrodę Publiczności. Zajęła również I miejsce w finale „Szansy na sukces”.

Finaliści konkursu podkreślają, że udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki dał im przede wszystkim ogromną wiarę w siebie. Dzięki niemu zdecydowali się rozwijać swoje muzyczne pasje. Wielu z nich koncertuje obecnie w całej Polsce, nagrywa płyty. Niektórzy są absolwentami Akademii Muzycznych.

- Wiele razy gościłam na festiwalach wokalnych, które organizowano dla osób z niepełnosprawnościami. Zauważyłam, że nie zawsze nagradzane są najzdolniejsze. Postanowiłam wtedy, że moja fundacja „Mimo Wszystko” zorganizuje konkurs dla prawdziwie uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, gdzie w jury zasiądą artystyczne autorytety. Był rok 2005. Szliśmy w nieznane. Dzisiaj wiemy, że był to słuszny wybór. Przede wszystkim mówią nam o tym uczestnicy Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Taryf ulgowych dla nikogo nie ma w naszym konkursie. Takie taryfy sprawiają przecież, że tracimy z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Steviego Wondera – podkreśla Anna Dymna.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas