Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z dostępnością ginekologii?

31.01.2025
Autor: oprac. MR, fot. sxc.hu
Źródło: bip.brpo.gov.pl
Czarno-białe zdjęcie zwiniętej w kłębek kobiety

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Valeri Vachev wystąpił do prezesów Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także do Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie dostępności gabinetów ginekologicznych. Ja poinformowali przedstawiciele Funduszu, nie wpłynęła do nich żadna skarga na brak dostępności gabinetu ginekologicznego. Za to PFRON podpisał umowy o dofinansowanie z 63 podmiotami leczniczymi na łączną kwotę ponad 4 mln 120 tys. zł, które zostały przeznaczone na likwidację barier w gabinetach ginekologicznych.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zajęło się sprawę zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami dostępnych świadczeń ochrony zdrowia, w tym m.in. z zakresu ginekologii i położnictwa. Rzecznik prof. Marcin Wiącek prowadził na ten temat korespondencję z Ministerstwem Zdrowia, wskazując na główne problemy, w świetle skarg do Rzecznika, z jakimi mierzą się kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością, chcące skorzystać z opieki ginekologicznej i położniczej.

Podnośnik tylko w 21 gabinetach

Podstawową wskazaną przez nie barierą jest  brak wyposażenia gabinetów w fotele ginekologiczne umożliwiające ich obniżanie, podnośniki służące do przesadzania na fotel oraz wagi krzesełkowe, najazdowe czy łóżkowe. Według dostępnych danych tylko 154 gabinety mają udogodnienie w postaci obniżanego fotela ginekologicznego, a 21 – podnośnik do przesadzania.

Dziecko w roli tłumacza

Innym problemem, z którym Zastępca Rzecznika dr Valeri Vachev zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia jest na brak możliwości skorzystania z usług tłumacza języka migowego podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym.

- Szczególnie alarmujące są sygnały o przejmowaniu roli tłumaczy przez słyszące dzieci niesłyszących rodziców (tzw. CODA). Sytuacje, w których kilkuletnie dzieci przekazują rodzicom informacje np. o terminalnej chorobie, budzą poważne wątpliwości zauważa zastępca RPO.

PFRON działa

Na pisma przesłane z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiedziała zastępca Prezesa PFRON, Bożena Borowiec. Poinformowała ona, że w ramach Modułu D realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych programu „Dostępna przestrzeń publiczna” z sześćdziesięcioma trzema podmiotami leczniczymi podpisano umowy o dofinansowanie, na łączną kwotę ponad 4 120 000 zł.

- Są to w szczególności projekty, w ramach których podmioty lecznicze zakupiły między innymi: 19 wag elektronicznych różnego typu, 54 specjalistyczne fotele ginekologicznych dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, 20 wózków transportowo-kąpielowych, 32 podnośniki przystosowane do pacjentów z niepełnosprawnościami, 20 leżanek z regulowaną wysokością, 11 specjalistycznych łóżek porodowych oraz 26 regulowanych kozetek lekarskich. Realizowane projekty zawierały również dostosowania związane z dostępnością dla osób głuchych i niedosłyszących, w tym usługi tłumacza PJM, czy zakup pętli indukcyjnych – poinformowała Bożena Borowiec.

Ponadto poinformowała, że Prezes Zarządu PFRON od września 2021 prowadzi postępowania skargowe na brak dostępności, jednak do dnia dzisiejszego, do PFRON nie wpłynęła żadna skarga na brak dostępności gabinetu ginekologicznego.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas