Zasiłek pielęgnacyjny
Syn ma rozszczep wargi i podniebienia. Od urodzenia posiadał orzeczenie o niepełnosprawności. Po ukończeniu 16. roku życia został zaliczony przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności do lekkiego stopnia niepełnosprawności do dnia 31.01.2016 r. W związku z tym otrzymałam decyzję odmowną w sprawie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego na syna. Czy dziecku z rozszczepem, który nadal leczony jest w poradniach specjalistycznych IMiDz w Warszawie, nie przysługuje już zasiłek pielęgnacyjny? Jakie prawa ma dziecko posiadające lekki stopień niepełnosprawności?
Szanowna Pani,
W obecnym stanie prawnym dzieciom wydawane są orzeczenia o niepełnosprawności, natomiast po ukończeniu 16 lat wydawane są orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Trudno nam zatem ocenić, czy Pani syn kwalifikuje się do wydania orzeczenia o wyższym stopniu.
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje natomiast:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Należy zatem złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Dopiero po uzyskaniu orzeczenia wraz z odpowiednimi zapisami świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie