Dofinansowanie do remontu mieszkania
Jestem ciężko chora na Stwardnienie Rozsiane od 20 lat. Chcę się dowiedzieć, jak mogę skorzystać z ulg na remont mieszkania? Jakie ulgi mi przysługują z tytułu znacznej niepełnosprawności. Proszę o dokładne wyjaśnienie.
Szanowna Pani,
Prawo podatkowe jest jedną z najbardziej skomplikowanych dziedzin prawa, dlatego najwłaściwszym źródłem informacji w zakresie odliczeń/ulg podatkowych będzie pracownik Urzędu Skarbowego lub Izby Skarbowej. Można również skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Infolinia – z tel. stacjonarnego: 801 055 055, z tel. komórkowego: 22 330 03 30.
W związku z posiadaną niepełnosprawnością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i poruszanie się w przestrzeni domowej, można starać się o dofinansowanie do likwidacji istniejących barier, np.:
- likwidacji progów w mieszkaniu, co umożliwiłoby swobodnie poruszać się wózkiem,
- obniżenia montażu klamek w oknach, drzwiach,
- zamontowanie antypoślizgowych kafli podłogowych czy wymianę wanny na prysznic, dostosowany do samodzielnej obsługi,
- zamontowanie poręczy zarówno przy schodach, jak i wewnątrz samego mieszkania,
- zamontowanie windy, podnośnika, rampy.
To oczywiście tylko przykłady, wszystko zależy od posiadanej niepełnosprawności, istniejącej faktycznie bariery w przestrzeni mieszkalnej, która uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie, poruszanie się i wykonywanie podstawowych czynności.
Proszę jednak pamiętać, że nie możemy tu mówić o „remoncie mieszkania” za powód podając np.: wymianę okien na nowe, ponieważ są już stare, zniszczone, nieszczelne.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, określa miedzy innymi warunki i sposób dofinansowania likwidacji barier architektonicznych.
W § 2 czytamy: „Ze środków Funduszu mogą być finansowane w części lub całości następujące rodzaje zadań (...) 4) likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych”.
Należy to rozumieć w ten sposób, że można się starać o dofinansowanie istniejącej bariery architektonicznej. Niestety, rozporządzenie nie daje możliwości dofinansowania do remontu mieszkania.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U.2013.1190)
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia