Zatrudnienie. Mała stabilizacja na rynku pracy
Ostatni kwartał 2014 r. przyniósł lekki spadek aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w stosunku do poprzednich miesięcy. Jednak w ujęciu całorocznym sytuacja na rynku pracy się ustabilizowała – wynika z opublikowanego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w ostatnim kwartale 2014 r. pracowało 23,7 proc. osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym, natomiast aktywnych zawodowo było 27,4 proc. To niewielki spadek w stosunku do trzeciego kwartału (odpowiednio: 24,1 oraz 28,2 proc.) – określany jako „sezonowy”.
Jeśli jednak weźmie się pod uwagę dane z analogicznego okresu w 2013 roku, można zauważyć wzrost zarówno aktywności zawodowej (o 0,7 pkt. proc.) i zatrudnienia (o 1,8 pkt. proc.).
Wzrost i spadek rok do roku
Dysponując danymi z całego zeszłego roku, GUS dokonał podsumowania danych dotyczących aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością. W świetle statystyk, rok 2014 przyniósł ustabilizowanie sytuacji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy po lekkim obniżeniu aktywności zawodowej, obserwowanej w roku 2013.
Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wzrósł o 0,4 pkt. proc. w stosunku do wyników z roku 2013. Wyniósł 22,8 proc. i tym samym zbliżył się do swojej maksymalnej wartości z roku 2012 (23 proc.).
Współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym zanotował minimalny spadek (o 0,1 pkt. proc.) w stosunku do roku 2013 i wyniósł 27,2 proc.
Szczegółowe dane statystyczne dostępne są na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Komentarze
-
Napiszcie lepiej
14.03.2015, 19:51Napiszcie lepiej ile przybyło orzeczeń z literką P oraz O (zwłaszcza P) w ostatnim roku. To największe dzieło "Pełnomocnika" ostatnich lat. Dlaczego mając grupy R, N nie można znależć pracy? A pełnomocnik ma jaką grupe? Jestem też ciekaw jaki procent osób u niego zatrudnionych posiada orzeczenie?odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz