Zasiłek i dodatek pielęgnacyjny po ślubie
Czy jak wyjdę za mąż (ojciec niepełnosprawnego syna) nadal będę otrzymywać zasiłki na syna?
Szanowna Pani,
Najwłaściwszym źródłem informacji w przedstawionej sprawie będzie instytucja najbliższa miejsca zamieszkania, realizująca wyznaczone zadania gminy w zakresie świadczeń rodzinnych, np.: Miejski Ośrodek Opieki Społecznej (MOPS, GOPS) lub Urząd Gminy/Miasta, wydział świadczeń rodzinnych. Pracownik powyższej instytucji zapoznawszy się ze wskazaną sytuacją, znając dokładny stan prawny, rodzinny i materialny będzie mógł udzielić wyczerpujących informacji.
Choć Ustawa o świadczeniach rodzinnych nie określa wprost uchylenia świadczenia ze względu na zmianę stanu cywilnego opiekuna prawnego dziecka, to kryteria przyznania świadczenia, w konkretnej sytuacji wnioskodawcy, mogą nie zostać spełnione ze względu na czynniki pośrednie. Może tak się stać, jeżeli uległa zmianie sytuacja rodzinna lub dochodowa rodziny, mająca wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych. Dlatego w powyższej sytuacji radziłabym zwrócić się z pytaniem do odpowiedniej insytytucji.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2015 poz. 114)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. 2013 poz. 3)
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia