Jak się skutecznie odwoływać
Może się zdarzyć, że otrzymamy urzędową decyzję, z którą się nie zgadzamy lub która jest według nas błędna. W większości przypadków przysługuje nam wówczas prawo do odwołania się od niej. Jak to zrobić skutecznie? Podpowiadamy w naszym poradniku.
Odwołanie jest jednym z etapów postępowania administracyjnego, przewidzianym w ustawie. Poprzedza ono wstąpienie na drogę sądową i, w większości przypadków, nie wymaga specjalistycznej wiedzy prawniczej.
Składanie odwołań jest bezpłatne. Wymaga jedynie przygotowania odpowiedniego pisma. Nie jest wymagany żaden specjalistyczny dokument, ale musi on być poprawny pod względem formalnym, tzn. urzędnik musi dowiedzieć się z niego, kto i w jakiej sprawie się do niego zwraca. W odwołaniu powinny zatem znaleźć się następujące elementy:
- nasze dane personalne oraz adresowe (można też podać numer telefonu; ułatwi to urzędnikowi skontaktowanie się z nami, jeżeli jakaś kwestia będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień),
- dane urzędu, do którego się zwracamy, oraz dane urzędu, za pośrednictwem którego się zwracamy,
- numer lub nazwę sprawy („odwołanie od decyzji nr X z dnia Y”),
- treść odwołania, czyli co chcemy osiągnąć (ewentualnie dlaczego),
- nasz podpis.
Pismo musi być czytelne, logiczne, możliwie jasno sformułowane. Więcej praktycznych wskazówek dotyczących formułowania odwołań znaleźć można w naszym artykule.
Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji (art. 128 Kodeksu postępowania administracyjnego). Jeżeli nie zgadzamy się z którąś konkretną częścią decyzji i/ lub mamy argumenty na poparcie, warto je przedstawić w odwołaniu. Odwołanie od urzędowej decyzji jest oficjalnym pismem, dlatego nie warto wdawać się w dygresje ani dawać upustu emocjom.
Akty prawne
Podstawowym dokumentem, regulującym postępowanie organów administracji publicznej, jest Kodeks postępowania administracyjnego. Uchwalony w 1960 roku, jest regularnie aktualizowany. Najnowszą jego wersję pobrać można z Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Kodeks określa sposób postępowania m.in. przy ubieganiu się o dodatki mieszkaniowe, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia rodzinne.
Kodeks stanowi, że każda decyzja administracyjna powinna zawierać informację, czy i w jakim trybie przysługuje od niej odwołanie (rozdz. 7, art. 107, par. 1 Kodeksu). Oznacza to, że jeżeli chcemy się odwołać, „instrukcję postępowania” znajdziemy bezpośrednio w decyzji. Odwołać się możemy od decyzji w całości lub tylko jej części.
Odwołaniom poświęcony jest cały rozdział 10 w dziale II Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane są natomiast na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Postępowanie orzecznicze jest zespołowe i dwuinstancyjne.
Oznacza to, że w przypadku, gdy nie zgadzamy się z treścią orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, odwołanie składamy do wyższej instancji za pośrednictwem niższej, czyli pismo odwoławcze adresujemy do wojewódzkiego zespołu orzekającego, ale składamy je w zespole powiatowym.
Jeżeli nie zgodzimy się z decyzją zespołu wojewódzkiego, kolejne odwołanie składamy do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, za pośrednictwem zespołu wojewódzkiego, który wydał niesatysfakcjonujące nas orzeczenie.
Terminy
Przede wszystkim należy bardzo dokładnie przeczytać samą decyzję, jej uzasadnienie oraz pouczenie. Tam bowiem znajdują się wszystkie wytyczne, jak i do kiedy można składać odwołania.
Zwyczajowo czas na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od dnia doręczenia lub ustnego ogłoszenia decyzji (liczone od dnia następnego po dniu, w którym dostarczono decyzję). Jednak w poszczególnych przypadkach może to wyglądać różnie, np. petent ma 30 dni na wniesienie odwołania od decyzji wojewódzkiego zespołu do sądu, liczone od dnia doręczenia decyzji. Podkreślamy zatem ponownie, aby bardzo dokładnie przeczytać to, co napisano w decyzji i pouczeniu.
Terminu odwołania należy bezwzględnie pilnować. Jeśli termin minął, można go przywrócić jedynie w szczególnych przypadkach, które zaistniały bez naszej winy, jak nagła hospitalizacja, śmierć członka rodziny. Najlepiej, aby były one możliwe do udokumentowania (wypis ze szpitala, akt zgonu itp.). W ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny, która uniemożliwiła nam wniesienie odwołania, należy wnieść do urzędu prośbę o przywrócenie terminu. Odwołanie należy złożyć jednocześnie z tą prośbą. Nie czekamy na decyzję urzędu o przywróceniu lub nieprzywróceniu terminu.
Decyzja nie zostanie wcielona w życie do dnia, kiedy upływa termin na złożenie odwołania. Jeżeli odwołanie zostanie złożone w terminie, wykonanie decyzji zostaje wstrzymane. Wyjątkiem są sytuacje, gdy decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności lub decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy (art. 130 Kodeksu).
Właściwy urząd ma siedem dni na przekazanie naszego odwołania wyższej instancji.
Jak składać odwołanie?
Generalną zasadą składania wszelkich pism urzędowych jest zachowanie dowodu ich złożenia. Odwołanie możemy zatem:
- złożyć osobiście w odpowiedniej kancelarii urzędu – potwierdzenie (pieczątka i/ lub podpis osoby przyjmującej) przyjmujemy najlepiej na kopii naszego pisma,
- wysłać pocztą – listem poleconym, najlepiej za potwierdzeniem odbioru (potwierdzenie nadania najlepiej przechować do zakończenia sprawy),
- wysłać pocztą elektroniczną na skrzynkę podawczą urzędu – dowodem złożenia jest wówczas automatyczny e-mail zwrotny z urzędu lub nasza oryginalna wiadomość, którą znajdziemy w folderze „wysłane”,
- złożyć w polskim urzędzie konsularnym,
- złożyć w administracji zakładu karnego (dotyczy osób pozbawionych wolności),
- nadać przez żołnierza polskiej jednostki wojskowej lub kapitana statku (dotyczy szczególnych sytuacji) – w każdym z tych przypadków prosimy o potwierdzenie nadania pisma; może to być nawet odręcznie napisana notatka wraz z podpisem osoby zaświadczającej przyjęcie.
Odwołanie od decyzji ZUS
Nie zawsze możliwe jest odwołanie się od decyzji urzędniczej w zwykłym trybie postępowania administracyjnego, jak przedstawiony powyżej. Niektóre przypadki są bardziej skomplikowane i wymagają zastosowania specjalnych procedur, które umożliwiają skierowanie sprawy na drogę sądowo-administracyjną.
Odwołanie nie przysługuje np. od decyzji o wydaniu orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień (art. 5a p. 4 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Jeszcze inaczej wygląda kwestia odwołań od decyzji ZUS-u, jeśli chodzi o przyznanie renty w trybie zwykłym. W tym przypadku stosujemy przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Wzór takiego przykładowego odwołania od decyzji ZUS przygotował adwokat Grzegorz Jaroszczyk, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (plik DOC, 29 KB).
Komentarze
-
Niepelnosprawnosc
09.08.2024, 11:36 -
Niepelnosprawnosc
09.08.2024, 11:34 -
Prawa o odwołanie się od decyzji o niepełnosprawność
16.06.2024, 23:53proszę o pomoc w sprawie w której Miejski Zespół ds.Orzekania o Niepełnosprawności nie znalazł podstaw do uwzględnienia odwołania w całości.Sprawa dotyczy orzeczeniaodpowiedz na komentarz -
Orzeczenie stopień lekki
11.01.2024, 11:34Od 2018 roku mam stwierdzona dyskopatię lędźwiowa .Od 2019 roku jestem pod kontrolą neurologa .W 2022roku stanęłam na komisję i dostałam stopień lekki na rok i później znów na rok na narząd ruchu .W tym roku 2023 kończyło Mi się orzeczenie złożyłam o przedłużenie i nie dostałam żadnego stopnia -odmowa. W październiku 2023 dostałam od neurologa skierowanie na fizjoterpaie czas oczekiwania 5 miesiecy .Jak się odwołać od decyzji ?odpowiedz na komentarz -
Dziecko od urodzenia z wadą serca operowana w Gdańsku w wieku 6 lat cały czas miała orzeczenie z którego miała 200zl pielęgnacyjny w wieku 14 lat dodatkowo doszła skolioza idiopatyczna gorset w chwili obecnej ukończyła 16 lat cudownie ozdrowiała i ma lekki stopień gdzie w EKG rytm zatokowy zwolniony cechy utrudnionego przewodnictwa srodkomorowego niskie napięcia zespołów komorowych zaburzenia okresu repolaryzacji pod postacią spłaszczonych załamków blok przedsionkowo komorowy 1 stopnia pobudzenia komorowe dodatkowo niskie ciśnienie 48/72puls 48-53 pod opieką reumatologiczna hematologiczna z uwagi na leukopenia z łagodna neutropenia dziękuję pozdrawiam może znajdzie się ktoś kto mnie pokierujeodpowiedz na komentarz
-
Ciekawe jak wasze dziecko by chorowało to jak byście bydlaki orzekali banda decydentowodpowiedz na komentarz
-
Świadczenia pielęgnacyjne
01.08.2022, 23:47 -
Przez 5 lat miałem przyznany umiarkowany stopień niepełnosprawności, gdzie nagle po tych 5 latach uznano, że nagle przysługuje mi lekki na stałe. Jednego nie rozumiem jeśli lekarz ortopeda jasno napisał że nie rokuje poprawy to nagle liczą że będę zdrowy? Dlatego chcę się odwołać od tej decyzji bo dla mnie jest nielogiczna...odpowiedz na komentarz
-
Brak podstaw do uwzględnienia odwołania w całości z Miejskiego Zespołu ds.orzekania o Niepełnosprawności
14.04.2022, 16:36Bardzo proszę o pomoc w sprawie w której Miejski Zespół ds.Orzekania o Niepełnosprawności nie znalazł podstaw do uwzględnienia odwołania w całości.Sprawa dotyczy orzeczenia które było przez 25 lat w stopniu umiarkowanym a teraz zmieniono je na stopień lekki pomimo schorzenia nie do wyleczenia i innych chorób.Bardzo proszę o pomoc.Pozdrawiamodpowiedz na komentarz -
Z ramienia "Fundacji Pomoc Opiekunom" pomagam opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł./m-c (również jeśli pobierają zasiłek 620 zł.). Jeśli znasz Takie Osoby - przekaż Im mój numer telefonu: 602 799 853odpowiedz na komentarz
-
Ponad 18 lat siedzę na wózku i od tylu też lat się rehabilituje. Lekarze i rehabilitanci zrobili co mogli i mówią, że tak już zostanie.(nawet tak napisali w zaswiadczniu lekarskim) Natomiast komisja chyba nie umie czytać albo wcale nie czyta dokumentacji medycznej bo albo dają na dwa lata albo uzdrawiają, szkoda że tylko na papierze. Ta komisja sama powinna być poddana Komisji!!!odpowiedz na komentarz
-
Komisja Tuchola
03.09.2021, 21:11komisja w Tucholi to jest dopiero kabaret człowiek chodzący o kulach z uszkodzonymi nerwami i jeszcze sporą historią chorób zostaje uzdrowiony a lekarz Zus orzeka całkowitą niezdolność do pracyodpowiedz na komentarz -
Marcin
23.06.2021, 15:37Dzień dobry. Mam pytanie czy można się odwołać od wydanej nie korzystnej opinii przez lekarza psychiatrę. Jeśli tak to w jaki sposób. opinia jest potrzebna do kursu na prawo jazdy kategorii B tzw. amatorskie.odpowiedz na komentarz -
lekarz lecza moja siostre zwalajac wszystko na kregoslup -po 15 latach jeden lekarz skierowal ja na operacje bioder - na nietrzymanie moczu niedali ja nawet na jakiekolwiek badania -jakby chciala utrzymac wzgledna chigene to paczka pieluch wystarczy na trzy dni - a jak sie umyc jak ona niechodzi - ma pani z mopsu na jedna godzine -leki przeciw bolowe niedzialaja -pytam sie jak osoba lezaca ma isc do lekarza ,na badania zeby dac aktualne wyniki badan na komisje -po przebytym kowidzie ( ) jest ona sama niema samochodu ani osoby z samochodem to wypisali ja i kazali wracac do domu - z miejscowosci oddalonej ponad 100 km ,osobie niechodzacej ,do toalety zeby zmienic piluche sie czolga i upada -wtedy stuka laska o podloge a wiadomo w blokach to wszystko slychac jak sie rozmawia - budzony jest caly dom i pani ktora ma do niej klucz przychodz z dobrej woli -a jak ma sie dostac na operacje jak ja powiadomia - a znam osobe ktora ma przyznana pierwsza grupe i zasilek pieniezny biega na przeceny ,robi zakupy samz sie myje -"taka sprawiedliwosc to tylko w polsce "odpowiedz na komentarz
-
Orzeczenie zaoczne...?
13.06.2021, 11:08Bez osoby ubiegającej się o grupę, ale mająca wiele lat grupę ciężkiego stanu zdrowia po wypadku, ale orzecznik wydaje niższą grupę bo brakuje jednego lekarza... A cała historia leczenia oraz pogarszające się zdrowie komisja zna bo ma podobno wgląd na wszystko, a okazuje się, że orzecznik sucho kpi z chorego przewlekłe na wskutek wypadku.. Co gorsze po zabraniu grupy niepełnosprawnemu, okazuje się, że taka osoba może według orzecznika pracować z osobą opiekującą się... No tak to wygląda kpina ze strony orzecznika... Bo niepełnosprawny w tym przypadku nie zdrowieje ale się pogarsza stan zdrowia, również osoby opiekującej się...odpowiedz na komentarz -
Marian Wojna
04.06.2021, 23:09Orzecznk WZON jeszcze takiego idiotyzmu urzedasa nie spotkalem jak zyje 70 lat obiektywna ocena istniejace schorzenia musza byc wskazanie litelarne wystepowania nawet bardzo subiektywne nie powoduje a priori doikreslobego stopnia niepelnosprawnosci takie oceny a stopien 50 barthel i pelne schorzenia dokumentacji to wybor jak na koncercie zyczen do pasowane do swoiego celu dokumentcja pelna medyczna to logiczna calos schorzen skali barthel tam w ocenie punktacji to autorytet miedzy narodowych lekarzy przygotowal jak schorzenie migotanie przeciakow choroba serca i naczyn krwionosnych i innych schorzen to dla lekarza ze wedlug skali barthel nie moze chory przejsc 50m dla tego nie wykaze tabeli i napisze w dokumentacji choroba niedokrwienia serca to pelny opis chory sie przewraca nie zrobi zakupow nie moze chodzic na zakupy robia sasiedzi leki kupuja zebraja zyja dzieki bliskim bo konstytucyjne odebranie art 69 przez urzedasa specjialisteodpowiedz na komentarz -
Marian Wojna
01.05.2021, 00:56Czy jest zgodne z konstytucja bez ogloszenia epidemicznego do wydania ustawy epidiologiczne covidowej czy zgodne z konstytucjia zlamania art 69 konstytucji odbieraja prawo do zbadania osoby niepelnosprawnych odbierajac znaczny stopien pzbywajac opieki bez prawa odwolania Musimy prosic Sad Niezawisly o wykladnie Prawa czy zgodne jest pozbycie czlowieka do godnej egzystencjiodpowiedz na komentarz -
Marian Wojna
01.05.2021, 00:34Komisje w tych PCPR WOZON polecenie Malag To samo co WRON stan wojenny komisarze rozkazy internowania przesladowania pozbycie Praw Czlowieka gdzie sie mogl ktos odwolac Teraz jezeli bylby ogloszony stan wyjatkowy na pandemie covid mozna w prowadzic zawiesic prawo konstytucji art 69 A teraz pozbywa sie prawa ustanawiajac powolujac prawo cowid bez ogloszenia stanu kleski jest zgodne z konstytucja odbierania stopnia niepelnosprawnosci bez badania podwazajac dokumentacje medyczna specjalistow Prof medycyny dr zmieniajac grupy orzecznicy magicy pozbawiajac prawa do odwolania za odmowe badania lekarskiego zapis z dokumentacji medycznej jak nie mozna stwierzic stopien barthel 50 miedzynarodowej to jest odebranie prawa do egzystencji czlowiekaodpowiedz na komentarz -
Marian Wojna
08.02.2021, 16:00Co ciekawe wydaja komisjie osobom w stopniu znacznym pracuja w zakladach chronionych tele pracach to chorzy grup celebrytow sitwy politykow rodziny urzednikow tych swoich urzedow spolek zatrudnionych skarbu Panstwa tam nie,ma kontroli Prokurator winien sprawdzic ze zdrowe byki celebrytow maja znaczny stopien a pracija a schorowani pozbawieni egzystencji zycia skazani na eutanazjieodpowiedz na komentarz -
Orzeczenia Zpchr sa wydawane wirtualne
04.02.2021, 01:29Orzeczenie mialem w znacznym stopniu teraz dostalem po 3 latach umiarkowany stopien lekarz kardiolog u ktorego choruje wedlug dokumentacji medycznej mam migotanie przecionkow arytmie po dwudziestu metrach musze stawac a jak niemam gdzie usiasc to sie zwalam na ziemie mam 160 kg wagi i cukrzyce co czesto dochodzi przy duzym wysilku do glikemi tracac swiadomosc mialem taki pizod ze przechodnie dzwonili na 112 niemogli mnie podnies w 4 osoby karetka zawiozla mnie do domu teraz mam umiarkowany stopien zostalem pozbawiony egzystencji stopien bartela 45 w ktorym mam stwierdzone przez lekarza kardiologa ze na badanie rozrusznika mam byc z pomoca Zony ktora zawiozla mnie na wozku w skali bartela nie moge przejsci nawet 20 metrow i nawet po schodach do lekarza zostaje pod sama przychodnie aby przeisc te kilkanascie metrow zawsze w obecnosci opiekuna kierowcy i zakupuje mi lekarstwa opiekun teraz zodyalem pozbawiony egzystencji przez wirtualna komisje z orzeczeniem umiarkowanym i podejdciem humanitarnym przystanek mam 150 m przychodnia 150 apteke 200m autobusy co 3 godziny teras wedlug skali bartela na pokonanie co lekarz stwierdzil jest 50 m a ja moge przejsc 20 m. jak utrace swiadomosc bedzie mroz to nawet 112 mi nie pomoze Przy takjej wadze i schorzeniach wymagam pomocu przy ubieraniu jak bym stracil rownowage to nie wstane niech sbrubuja czlowieka polozyc z waga 150 kg na komiski i sprawdza czy stanie o wlasnch silach teraz co mam z robic jak braknie mi lekarstw insuliny to mam dzwonic o pomoc na 112 czy Policje bo zabrali mi dla opiekuna 214 zl ktoremu placilem za autobus po leki i do sklepu i na wizyte to jest komisjia ale sie odwolamodpowiedz na komentarz -
Witam mój syn ma niepełnosprawność umiarkowana datuje się ją od urodzenia nigdy na dziecko nie starałam się o świadczenie pielęgnacyjne a nie pracuje już 13 lat bo musiałam się nim zajmować dziś dostałam decyzję że nie należy mi się świadczenie a syn sam nie jeździ komunikacja ledwo co czyta, czasami się zsika, ma lekka skoliozę, jest agresywny wybuchowy ma różnego rodzaju tiki, płaczliwy, rozmawia sam ze sobą nigdzie sam nie chodzi busem dojeżdża do szkoły jest w 8 klasie, proszę mi powiedzieć jak to jest możliwe znam jedne osoby które prawie caly czas dostawały na dzieci świadczenie a są w lepszej sytuacji niż mój syn, jedna dziewczynka chodzi do szkoły jest normalna ma cukrzycę typu 2 i jej mama cały czas to dostaje, druga pani która ma syna jest tylko płaczliwy też dostaje świadczenie jaka tu sprawiedliwość proszę mi powiedzieć bo mnie szlak trafia.odpowiedz na komentarz
-
Państwo powinno was wysłać na pierwszy front walki z COVID-19. Przecież jesteście cudotwórcami i potraficie uzdrawiać niepełnosprawnych ludzi. Nasze państwo jest wrogiem dla swoich obywateli. Nie ma co liczyć na orzecznictwo. Oni mają z góry uwalić każdego i liczyć, że potulny niepełnosprawny się nie odwoła. Przecież wprowadzając 500+ dla niepełnosprawnych trzeba było zmniejszyć liczbę osób uprawnionych do tego zasiłku. Od tego właśnie są ci cudotwórcy :) Wydaje mi się nie jest cichy nakaz, żeby znaczny stopień przysługiwał jedynie roślinkom, czyli osobom, które są w 100% zależne od innych, nie są w stanie same jeść, myć się i ubierać. Jeżeli ktoś jest w stanie zrobić sobie kanapkę, skorzystać z toalety i ubrać się, to nie ma znaczenia, czy potrzebuje innej pomocy. Walimy najniższą niepełnosprawność, jaka jest możliwa. Stan zdrowia się nie polepszył, ale co nas to obchodzi... należy zmienić. Co z tego, że ktoś ma wydane wydane orzeczenie na stałe. My go uzdrowimy i wydamy mu nowe. A co nas obchodzą dokumenty, opinia lekarska itd. Robimy to co nam góra powie i mamy w wszystkich gdzieś. Liczby muszą się zgadzać. Ludzie, walczcie, odwołujcie się, nie dajcie się dymać temu złodziejskiemu państwu, które udaje, że coś daje, ale żeruje na najsłabszych. Tylko wiara w niezawisły sąd. Niestety nawet biegli lekarze sądowi nie zawsze są w stanie pisać prawdę w swoich opiniach. Walczmy do końca o swoje prawa!odpowiedz na komentarz
-
Ludzie, nie ma na co czekać ! nie czekajcie - tylko sąd wam pomoże.odpowiedz na komentarz
-
Witam. Chciałbym zapytać o jedną wydaje się prostą sprawę. Składałam w imieniu córki odwołanie do wojewódzkiej komisji ds orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem miejskiego zespołu. Dziś tj. 12-06-2020 otrzymałam pismo z miejskiego zespołu, iż nie znalazł on podstaw do uwzględnienia odwołania w całości. Nie ma tam jednak informacji,że sprawa kierowana jest do wyższej instancji a przecież powinna iść teraz do wojewódzkiej komisji. Czy mimo braku tej informacji komisja wojewódzka rozpatrzy sprawę. Wydaje mi się, że powinna bo takie jest prawo? Dziękuje za odpowiedźodpowiedz na komentarz
-
Chciałbym zapytać czy prosić o poradę.Grupę niepełnosprawności posiadam od 2009-2011r w stopniu umiarkowanym 0-2P, potem od 2012-2020r do kwietnia w stopniu lekkim symbol 0-2P.Zlozylem wniosek o wydanie orzeczenia i teraz 28.05.2020r otrzymałem pismo. ORZECZENIE O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. 1.Nie zaliczyć do stopnia niepełnosprawności. Chodzę na terapię do poradni uzależnień w Gołdapi od lutego 2019r do chwili obecnej, choruję na depresję,padaczke. Mam liczne wypisy ze szpitala psychiatrycznego,i tam opisane są zaburzenia osobowości, uszkodzony układ centralny i ośrodkowy nerwowy itd. Komisja stwierdziła tak :powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności stwierdził iż z dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku oraz w oparciu o wyniki badań i ocen dokonanych przez biorących udział postępowaniu specjalistów uznał, iż schorzenia strony nie powodują w sposób istotny obniżenia zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością fizyczną i psychiczną i nie powoduje ograniczeń w pelnieniu ról społecznych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami itd.Chcialbym powiedzieć że jestem osobą bezrobotna, miał mnie przedsiębiorca zatrudnić tylko czekałem na orzeczenie. Bardzo proszę o pomoc co ja mogę zrobić i jak to możliwe że ktoś chory na choroby psychiczne został pozbawiony wogle grupy którą posiadał prawie 12lat i jak mam się odwołać i czy jakieś dokumenty dołączyć?odpowiedz na komentarz
-
odwołanie do wojewódzkie j komisji do spraw orzekania o niepełnosprawności
31.03.2020, 18:29w miesiącu lutym gdzie komisja orzekła o moim stopniu niepełnosprawności -lekki po czym odwołałem się do wojewódzkiej dnia 31 03 2020 otrzymałem pismo od przewodniczącej komisji uzasadniające ,że nie ma podstaw do nieuwzględnienia odwołania w całości. Czyżby komuna wracała????odpowiedz na komentarz -
Odwołanie
26.03.2020, 11:51Czy można napisać odwołanie do odwołania o stopniu niepełnosprawności i gdzie należy je złożyćodpowiedz na komentarz -
Miejska komisja d/s Orzekania wydała mi decyzję że syn nie został zaliczony do osób niepełnosprawnych z tym się nie zgodziłam i w terminie wniosłam odwołanie. W odpowiedzi dostałam pismo od tego samego urzędu że nie znaleziono podstaw do zastosowania przepisów par 16 ust.3 rozporządzenia Min.Gosp...w/s Orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Trochę mnie to zdziwiło bo adresatem był Wojewódzki zespół a odpowiedź otrzymałam od Miejskiego i wg mnie moje odwołanie nie zostało dalej przekazane. Dodatkowo pod pismem nie ma żadnego pouczenia o dalszej drodze odwołania. Proszę o podpowiedź co dalej można z tym zrobić. Rzecz dzieje się w Warszawie przy ul.Andersaodpowiedz na komentarz
-
przeoczyłam termin odwołania
30.01.2020, 11:30Witam Miałam orzeczenie o niepełnosprawności -znacznego do dnia 30.06.2020 i pospieszyłam się - zwracając się do Powiatowego Zespołu d/s orzecznictwa w październiku 2019 symbol - 05-R Komisja odbyła się 03.12 2019 po rozpatrzeniu mojego wniosku odmówiła wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności stwierdzając iż w oparciu o ww materiały dowodowe nie ma podstaw do zmiany posiadanego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,ponieważ nie nastąpiło pogorszenie stanu mojego zdrowia. W skrócie miałam wiele lat temu termin na operację ,w zeszłym roku po wielu zawałach niedokrwistości serca , Pani anestezjolog stwierdziła bardzo duże ryzyko ,lekarz neurochirurg odradził gdyż maja operacja to 3 implanty i 6 śrób 5-6 godzin operacja i pozostawiono mnie decyzję. Orzeczenie pomagało mi w poruszaniu się i dostępie na rechabilitacje. Dziś drętwieje mi prawa srtrona bioder w kierunku łona i prawa noga .stopy to zelówki bywa iż ból zwala mnie z nóg. Bywa iż mam wyciek moczu a w nocy zdarza się ujście kału- ale rzadko. Nie wiedziałam iż z takim stwierdzeniem odmawia mi się niepełnosprawność - nie zwrócłam się do Wojewódzkiego Zespołu a teraz nie wiem co dalej z poważaniem Maria Maciejewska PS niepełnosprawność mam od 18.06 2010 na stałe umiarkowane a znaczne na okres od 29.04.2016 do 30.06.2020 Wg. zespołu wyzdrowiałam a ja się nie odwołałam gdyż myślałam ze mam jeszcze obowiązujące to do 30.06.2020odpowiedz na komentarz -
Walka z wiatrakami
29.11.2019, 12:18Witam wszystkich serdecznie. Po odebraniu nowego orzeczenia, trzeciego z kolei przeżyłem szok. Po 10ciu latach na komisji zdażył się cud. Jestem chory na nowotwór złośliwy, astmę, alergie, depresję, a także posiadam niemal całkowitą dysfunkcję stopy po wypadku. Orzeczenie, stopień lekki. Na poprzedniej komisji 3lata temu niemal dostałbym znaczny, wyszedłem z umiarkowanym. Mój stan zdrowia nie zmienił się na lepsze. Efekt jest taki że już nie opłaca się mnie zatrudniać, straciłem pracę. Straciłem jakiekolwiek szansę na to że znajdę nową. Odwołanie odrzucone, czekam na komisję wojewódzką. Pani z okienka powiedziała wprost. Niech Pan się nie łudzi. Taki przykaz z góry, żeby uzdrawiać jak najwięcej ludzi. Nie ma na nas niepełnosprawnych środków finansowych...odpowiedz na komentarz -
Odwołanie
19.11.2019, 16:40Witam! Mam pytanie czy warto odwoływać się do sądu w sprawie zanizonego stopnia Niepełnosprawności bo komisja wojewódzka podtrzymał decyzję. Jestem po operacji na kręgosłup szyjny. Mam niedowlad lewej ręki i bóle barku. Jestem pod opieką psychiatry i psychologa bo mam ostry stan leków po wypadku samochodowym. Potrzebuję pomocy osoby drugiej osoby ze względu na moje ograniczenia ruchowe i stany lękowe. Na to że jestem pod opieką psychiatry i psychologa nie mam nadanego symbolu w orzeczeniu o Niepełnosprawności.odpowiedz na komentarz -
odnośnie pomocy, wzorów podpowiedzi
05.11.2019, 13:31Witam. Ja wiem może się czepiam, ale jesli już właczacie do tekstu jakieś pomocne podpowiedzi sugeruję zeby formatować je w ogólnodostepnym formacie, chociażby PDF. Niestety nie mam Worda, więc nie skorzystam z tego, ale dziękuję za cały artykuł, super pomocny. Jakoś poradzę sobie bez podpowiedzi pana adwokata. Życzę Państwu wygranych spraw.odpowiedz na komentarz -
stopień lekki z tętniakiem aorty
05.10.2019, 18:13Pierwszy raz stawałem na komisje i przypomniał mi się bliźniaczy profil tych ''lekarzy '' orzeczników z lekarzami z ramp w obozach koncentracyjnych i ich wyrokom .Tętniak aorty ponad 5cm dyskopatia kręgosłupa , zaburzenia rytmu serca , zawroty głowy , ..i wiele innych .Nie doczekam chyba dnia kto rozliczy tych ''lekarzy orzeczników '' ..każdy wie jak działają i na jakich zasadach .odpowiedz na komentarz -
MIAŁAM NOWOTWORA ZŁOŚLIWEGO TARCZYCY I WIELE INNYCH CHORÓB Z KTÓRYMI SIE BORYKAM ASTMA ZYLAKI NADCISNIENIE I INNEodpowiedz na komentarz
-
Dzisiaj miałem komisję odwoławczą w Wojewódzkim Zespole w Warszawie i po tym jak zostałem dziś potraktowany przez pana doktora J.G. raczej nie widzę możliwości pozytywnego rozpatrzenia mojej apelacji w w/w organie. Miałem wrażenie że pan doktor J.G. chciał mnie wyprowadzić z równowagi. Najpierw kazał mojej mamie opuścić gabinet, a potem zaczął zadawać dość pytania na które trzeba było odpowiadać (w stylu: czy jestem w stanie przygotować prosty posiłek. Rozumiem, że każdy jest w stanie zrobić sobie kanapkę, ale nie każdy jest w stanie zrobić sobie obiad i nosić naczynia do stołu, herbatę i inne rzeczy). Oczywiście pan doktor J.G. nie raczył obejrzeć dostarczonej przeze mnie dodatkowej dokumentacji medycznej oraz kolejnego zaświadczenia o stanie zdrowia. Natomiast na spotkaniu z pracownikiem socjalnym/psychologiem przeprowadzony został ze mną standardowy wywiad dotyczący życia i funkcjonowania. Położyłem także na stole stare orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez PZdSOoN z 2001 roku na stałe jako mój główny argument mojego odwołania. Trzeba szykować się na batalię w sądzie, ale było tyle uchybień w podejmowaniu decyzji, że powinno zakończyć się po mojej myśli :) Znalazłem 5 twardych argumentów przemawiających za błędami popełnionymi przez orzeczników.odpowiedz na komentarz
-
Moj syn ma orzeczenie od urodzinia (5 lat) teraz dostal na kolejne dwa lata lecz bez wymagam opieki drugiej os. Dotychczas mial ze wymaga. Lekarza neurolog zaznaczyl w papiery do komisjii ze dziecko wymaga stalej opieki. Oddam ze syn ma nadpobudliwosc nerwowa oraz jest odpornosc na bol. I opuzniony w rozwoju. Psycholig na komisjii stwierdzili ze skoro dziecko potrafi samodzielnie sie ubrac nie wymaga stalej opieki. Nie zrobil zas uwagi na to ze dziecko nie czuje bolu i musi byc pod calkowicie nadzorem gdyz czesto dochodzi do tego ze cos sobie robi np w przedszkolu ciagle sa telefonu bymnidebrala syna gdyz drzwiami przytrzasnal palca i odezwala paznokiec. Badz uderza glowa w sciane. Co mam zrobic? By sie odwolac i by przyznali mu opieke stalaodpowiedz na komentarz
-
Mam wnuczke ktora ma 2 latka i tzw konsie stopy .nauczyla sie chodzic ale jedynie potrafi na palcach .zlozylismy o orzeczenie ale. Na wizycie wyszlo ze nie nadaje sie na osobe niepelnosprawna wiec wyslalismy o odwolanie od decyzji do powiatowego lecz odeslali nam ze nadal nie upowaznia ja do osob niepelnosprawnych.wiec Prosze o pomoc w napisaniu odwolania do wojewodzkiego zespolu orzekania o niepelnosprawnosci.odpowiedz na komentarz
-
Odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, jaka szansa na sukces?
18.06.2019, 22:56Witam, od 18 lat posiadam orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie stwierdzające znaczny stopień niepełnosprawności i konieczność stałej opieki i pomocy osób drugich w pełnieniu ról społecznych i codziennej egzystencji na stałe. Przyczyną niesprawności jest amputacja prawej kończyny dolnej z wyłuszczeniem stawu biodrowego. W maju byłem na komisji, gdyż trzeba było wyrobić nowe orzeczenie, gdyż poprzednie nie pozwalało na wyrobienie karty parkingowej. Myślałem, że skoro mam stwierdzony znaczny stopień niepełnosprawności i orzeczenie na stałe, to nie będą mnie maglować i wypytywać o wiele rzeczy i tak też było. Ku mojemu zaskoczeniu po odebraniu decyzji okazało się, że został zmieniony stopień na umiarkowany i stwierdzono, że nie potrzebuję opieki. Złożyłem odwołanie, gdyż od 20 lat (tyle trwa niepełnosprawność) jestem pod opieką rodziców i oni zapewniają mi pomoc w najprostszych czynnościach oraz przy załatwianiu lekarzy, rehabilitacji lub spraw urzędowych. Zastanawiam się jaka jest szansa na wygranie tego sporu z komisją. Czy orzecznicy w ogóle mają serce? Czy, gdy sprawa trafi do sądu, będę mógł powołać się na artykuł 2 Konstytucji RP dotyczący praw nabytych, jeżeli stopień niepełnosprawności został przyznany kilkanaście lat wcześniej na stałe? Stan zdrowia nie uległ poprawie (uległ pogorszeniu). Badań nie było, chociaż w uzasadnieniu się na nie powołano. Jednym słowem jakaś masakra... Poczułem się, jak gdyby ktoś mnie strzelił obuchem w gębę.odpowiedz na komentarz -
Odwołanie od stopnia niepelnosprawnosci
23.04.2019, 20:41Witam serdecznie czy pomogliscie mi państwo napisać odwołanie od wojewódzkiegoodpowiedz na komentarz -
praca w zwykłym zakładzie a wpis na decyzji- wymaga odpowiedniego zatrudnienia w warunkach pracy chronionej
16.10.2018, 15:33Proszę o pomoc - odebrałam orzeczenie z wpisem ze wymagam zatrudnienia w warunkach pracy chronionej, czy w związku z tym pracując dotychczas w zwykłym zakładzie pracy (brak statusu zpch) może mnie pracodawca nadal zatrudniać. Jakie formalności muszę spełnić? chcę nadal u niego pracować - czy w związku z tym odwołać się od decyzji i wnioskować o zmianę zapisu (na jaki?). Będę wdzięczna za pomocodpowiedz na komentarz -
Niech może napiszą wprost.Nie ma kto pracować,pomimo,że podobno w kraju nie ma bezrobocia i jest cudownie .Tylko,że ten,kto jest prawdziwie chory nie pójdzie i tak,choćby miał głodować.Ja czekam na swój termin na Wojewódzki.Po 15 latach nagle zostałem uzdrowiony na lekki.W tym kraju dzieją się cuda.No cóż widać,że jednak są cudotwórcy,szkoda,że tylko na papierze.odpowiedz na komentarz
-
stefan warchałowski
05.07.2018, 16:03niewielka,prawostronna rotoskolioza lędżwiowego. NIEwielkIE ZMIANY ZWYRODNIENIOWE W STAWACH MIĘDZYKRĘGOWYCH poziomów L3- L4,L4-L5,L5-S1 MAM ZALICZONY STOPNIA NIEPEŁNOŚCI -LEKKIEGO CZY MOŻNA OTRZYMAĆ UMIARKOWANY DO PRACY . PROSZĘ ODP ,odpowiedz na komentarz -
Czy 14 dni na odwołanie są liczone soboty I niedzieleodpowiedz na komentarz
-
czy to normalne ze ktos kto nawet nie spojrzal na mnie i watpie by czytal dokumentacje medyczna .majacy status zwyklegoo lek bez prof czy innego po odwolaniu si eod jednego pkt orzecz zlikwidowal mi cale orzecz zabierajac w ten sposob wszelka pomoc i zasilki z mops itd ..w tym 153 zl ktore mialam od dziecka (oczyw w innej kwocie wtedy ) ... podwazyl wszystkich lek specjalistow znajacyhc mnie od 20 lat leczacych .. moje zdrowie i dolegliwosci o ktore anwet nie zapytal i odebral stopien ktory mialam od 20 lat ten sam ...... skoro mowa byla tylko o zmianie ew jednego plt w orzecz ??? czy orzecznicy sa normalni w tym kraju ? kto ich szkoli i daje premie za takie traktowanie niepelnosprawnych ... taki biedy ten orzecznik ze pozalowal mi ulg jakie mialam przy umiatrkowanym stopniu i tych 153 zl .....TRAGEDIAAAAAA CO dalej ????odpowiedz na komentarz
-
Słuchajcie przyznali mi z sądu umiarkowany mam ale teraz boję się że złożą apelację z Wojewódzkiego Zespołu ds orzekania o niepełnosprawnościodpowiedz na komentarz
-
jestem po 2-ch udarach niedokrwiennych mozgu mam 67 lat choroba pozostawila spustoszenie w moim organizmie przede wszystkim w glowie. udar mialam 16 listopada 2017r. w lutym tego roku stanelam na komisje orzekania o niepelnosprawnosci dostalam grupe stopnia umiarkowanego. ciesze sie ze w naszej sluzbie sa cudotworcy ktorzy w ciagu minuty stawiaja ludzi chorych na nogi wg pani orzeczniczki jestem samowystarczalna ja nic nie chcialam tylko pozwolenie na parkowanie dla inwalidy bardzo sie mecze i mam zawroty glowy leki korzystam z pomocy psychiatrycznej neurologicznej kardiologicznej pytam jak dostaja ludzie pozwolenie na parkowanie w miejscach dla inwalidy bo znam takich co poruszaja sie bez problemu a korzystaja z takiego przywilejuodpowiedz na komentarz
-
Witam ! Mam pytanie odnośnie niekorzystnego orzeczenia o niepełnosprawności . Mianowicie syn ma obecnie 19 lat od 10 lat choruje na cukrzycę . Do chwili obecnej miał umiarkowany stopień niepełnosprawności . W listopadzie stawał na komisji i uzyskał lekki stopień niepełnosprawności . Odwołał się do wojewódzkiego zespołu orzekania o niepełnosprawności i zaskarżoną decyzję utrzymano w mocy . Pragnę nadmienić że syn leczy się również kardiologicznie i okulistycznie . Czy są jakieś szanse aby odwołać się do sądu aby uzyskać umiarkowany stopień niepełnosprawności . Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiamodpowiedz na komentarz
-
Może ktoś mi odpowie dlaczego dochód z zawieszonej działalności gospodarczej nie jest uważany za utracony? W uzasadnieniu napisali mi że powinnam zawiesić działalność na podstawie art. 2 pkt 19 lit. e, przecież nie szłam na opiekę nad dzieckiem tylko rezygnowałam z działalności od września nie mam dochodu z tego tytułu a MOPS twierdzi i liczy że mam.odpowiedz na komentarz
-
Prosba o pomoc
18.10.2017, 12:27Mam.dziecko.z.zanikiem czesciowym.miesni ma.wade wymowy ma.inwidualne nauczanie jestem samotna.matka i.nie dostalam.na.niego opiekunczego odwolalam.sie i bardzo.sie boje maja zaswiadczenie od psychologa ze ma.leki od.lekarzy o.miesniach jakie i od kogo.moge jeszcze wziasc dokumenty pomuscie proszeodpowiedz na komentarz -
Witam mam 22 lata i jestem po 2 operacjach kręgosłupa i kwalifikuje się na kolejna operacje. Od 2012 roku miałam druga grupę odrazu po operacji ja dostałam w tym roku w lutym mi się skończyła. Wiec stanęłam na komisje w powiatowym nie przyznali, odwołałam sie do wojewódzkiego odrzucili czy jest sens odwoływać sie po raz kolejny tym razem do sadu pracy. Powiatowy oraz wojewódzki zespół do spraw orzekania przyznali mi stopień lekki i kazali iść do pracy ponieważ widza ze moj stan sie poprawia... uzdrowili mnie bardzo szybko chociaż mówiłam ze ja bez leków i zastrzyków nie funkcjonuje i nie jestem w stanie dojść na przystanek samodzielnie ponieważ paraliżuje mi nogę ani sie ubrać wiec nie ma mowy o prowadzeniu pojazdu. Znajomi mówią żebym sie odwołała i do sadu pojechała bez żadnych leków bez zastrzyków czyli po prostu ktoś bedzie musiał mnie wieźć na wózku inwalidzkim bo innej opcji dojścia nie mam. Tylko pytanie czy to cos zmieni ? Na bezrobocie niestety mnie nie przyjmą bo nikt mi nie podpisze zdolności do pracy. Bardzo proszę o pomoc co robićodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz